:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,266
Активни 796
Страници 15,169
За един ден 1,302,066

Отделна агенция ще направи подслушването още по-безконтролно

Проблемът не е в ДОТИ и ДОИ, а в онези, които ги използват неправомерно
Снимка: Велислав Николов
Премиерът Сергей Станишев изслушва "царете" на легалното подслушване и следене: отляво надясно шефът на ДАНС Петко Сертов, главният секретар в дълъг отпуск Валентин Петров, министърът в оставка Румен Петков, шефът на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров и директорът на военното разузнаване Пламен Студенков.
В основата на последния мегаскандал са властовите битки кой да контролира двете най-важни и деликатни служби в държавата - МВР дирекциите "Оперативно-техническа информация" (ДОТИ) и "Оперативно издирване" (ДОИ), които са в системата на МВР.

Това е най-правдоподобното обяснение за случващото се. Първо, почти всяко обвинение, контраобвинение, разкритие, контраразкритие, справка, диск, псевдоним, оставка или законово предложение стигаха рано или късно до използването на СРС. И, второ, от цялата галимация се пръкна идеята - ДОТИ и ДОИ да излязат от МВР, като се превърнат в самостоятелна правителствена агенция, равно отдалечена от



всичките й възможни "клиенти" - МВР, разузнаване, ДАНС, прокуратура, следствие

Изобщо не е ясно точно как ще стане това. Сигурно е само, че около тази тема ще има нови спорове и компромати. Но в крайна сметка първият въпрос е кое прави тези оперативни и технически служби толкова важни.

Тези две звена винаги са били в МВР. Преди 1989 г. те са съществували в рамките на Държавна сигурност, като в един момент са съставлявали цялото Четвърто управление. То е обслужвало всички оперативно-технически мероприятия, включително на цивилно разузнаване, контраразузнаване, политическа и икономическа милиция, военно контраразузнаване, Управлението за безопасност и охрана и т.н. В общи линии Четвърто е изпълнявало целия набор от наричаните сега специални разузнавателни средства - подслушване, следене, филмиране, ровене в кореспонденция.



След закриването на ДС



се обособяват и двете звена в МВР - Служба "Оперативно-техническа информация", известна повече като СОТИ, и Бюро за оперативно издирване (БОИ). В СОТИ бе създаден и един специален Първи отдел, който се занимава с увеличаващия се брой взривове. Служителите в него станаха известни като антитерористи и търчаха на мястото на всеки бомбен атентат. Дори по едно време се създаде впечатление, че СОТИ се занимава само с това. Това бе далеч от истината, защото службата остана основният фактор по техническото осъществяване на специалните разузнавателни средства. Точно тя осъществяваше подслушването. БОИ пък се занимаваше с проследяването. Бюрото дълго време бе едно от най-тайните звена на МВР. В него работеха, а и още са там (вече като ДОИ) хора, чиито самоличности не са известни. Те имат право да ги сменят и да се дегизират.

Двете служби дълго време се спасяваха от шумни скандали. Имаше от време на време политически протести за незаконно подслушване и следене, както и слухове за разболели се от много работа подслушвачки. Както и сплетни около назначенията на ръководителите им. Тук е мястото да се отбележи, че всеки вътрешен министър още с поемането на поста тръгваше да сменя шефовете на тези две служби.

Но службите успяваха да се опазят



дори при най-силните политически оплаквания от МВР



и от евентуално събиране на компромати и преследване

Обикновено на преден план излизаха разработките и съответните национални служби, които са ги правили. Но не и структурите, които реално са осъществявали спецсредствата.

За да се стигне до 2000 г., когато след шумния скандал, свързан с оплакването на тогавашния главен прокурор Никола Филчев, че е незаконно подслушван, бяха арестувани няколко души от СОТИ, сред които и бивш ръководител на службата. Действащ началник пък бе обвинен. И се започна едно мачкане, проверяване, разследване. Преди няколко месеца всички бяха оправдани.

Тогава тръгна и прокурорската проверка, известна вече и на съда в Страсбург, от която се разбра, че от над 10 000 разрешени подслушвания материалите само от 200 са вкарани в съда, а още по-малко са били достатъчни за присъди. А би трябвало да е точно обратното като пропорция.

Проблемът не е в самите технически служби - на тях им се възлага и те са длъжни да изпълняват, когато има разрешение на съда, съответните подписи от ръководството на вътрешното министерство. Или пък когато имат заповед от МВР шефа, който по закон може да разрешава и без съд



24-часово подслушване, следене, ровене в кореспонденцията



В случаи за непосредствено предотвратяване на престъпления или пък при заплаха за националната сигурност. И министърът има право да разрешава колкото пъти си иска по 24 часа.

Стигаме до актуалната ситуация - след серията гръмки скандали в МВР, преди да подаде оставка, вътрешният министър Румен Петков лансира идеята за изваждането на двете служби от МВР, макар че само допреди няколко месеца не даваше и дума да се обели за това. И тутакси бе контриран от бившия главен секретар на МВР кмета Бойко Борисов.

Бившият шеф на контраразузнаването и настоящ депутат от ДСБ Атанас Атанасов обяви, че още през 2000 г. ръководена от него работна група е дала идеята за създаването на агенция, която да се занимава, най-общо казано, със законното подслушване и следене. По негови думи това всъщност бил и унгарският опит. Много депутати започнаха да обясняват плахо, че трябвало да се реформира целият сектор за сигурност, че дори Италия, САЩ, Германия, Великобритания правели промени в момента. Никой обаче не се нае да каже в прав текст, че застава зад идеята за изваждането на ДОИ и ДОТИ от МВР.

Тази работа е далеч по-сложна, отколкото някои политици си я представят. И



трудно международен опит ще помогне в тази посока



Поне по няколко причини

Когато преди четири месеца бе създадена Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), бе предвидено тя да си създаде нещо като свои ДОИ и ДОТИ. След приемането на закона и останалите нормативни актове за агенцията се оказа, че в нея ще има Главна дирекция "Технически операции". И тя ще занимава с всичко, което и ДОИ, и ДОТИ се занимават в момента - прилагане на СРС, наблюдение, проникване, фотографиране, осъществява видео- и звукозаписване, филмиране, контролиране на предаването на данни и получаването на информация чрез кабелни и мобилни средства за комуникация и т.н.

Ако сега се осъществи идеята за създаване на нова, допълнителна агенция, в нея трябва да отиде и въпросната главна дирекция "Технически операции" на ДАНС. Нещо повече. И цивилното, и военното разузнаване също имат такива служби по закон. Те също поддържат технически служби за подслушване и следене. Така че



и те трябва да отидат в поредната нова агенция



Тезата за обединяването на тези служби се аргументира с доводите, че по този начин щяло да е ясно откъде е изтекла информация, контролът щял да е по-сериозен и т.н.

Тук обаче има и контратеза - така тайнственото ще стане още по-тайнствено. Изтичането на информация пак ще е възможно от много места, защото агенцията ще предава придобитото на поръчителите - МВР, прокуратура, следствие, ДАНС... И контролът фактически ще стане невъзможен. А премиерът, който и да е той, ще стане втори вътрешен министър.

Има и още нещо. Въпросните две служби все пак са технически. И възпроизвеждането им в агенция ще трябва да се обосновава много дълго. И за какво ще служи тя - за подслушване и следене или пък за обслужване на ДАНС и МВР...

Вярно е, че на всеки президент, премиер, депутат и вътрешен министър му се иска, ако може, само той да чете разработките, подслушаните разговори, докладите на външното наблюдение, придобитата негласно чужда кореспонденция или пък да гледа на филми срещите на този или онзи. Но в крайна сметка покрай цялата тази тайнственост се забравя най-важното. Че ДОТИ и ДОИ трябва да правят едно-единствено нещо: да подслушват, следят, ровят в писмена и интернет кореспонденция, да филмират, да наблюдават, записват само с една цел - предотвратяване, разкриване и доказване на престъпления. За да може на базата на събраното да се обвиняват, осъждат и вкарват в затвора бандити. И то основно едри риби.

И в случая е важно не те какво правят, а кой какво им възлага, какво си взема, какво прави с придобитото и кой контролира целия процес. Останалото е театро - всеки иска да яхне двете служби и цялото законно и останалото спорно подслушване и следене.



КАРЕ



Какво представляват ДОТИ и ДОИ?



ДОТИ извършва негласна оперативно-техническа дейност, като:

- осигурява, разработва и прилага специални разузнавателни средства и изготвя веществени доказателствени средства;

- наблюдава, прониква, фотографира, осъществява видео- и звукозаписване, филмиране, белязване на предмети и изготвя психологичен анализ;

- извършва проверка на пощенска и друга кореспонденция за опазване на живота, здравето и сигурността на гражданите и за защита на националната сигурност и обществения ред;

- контролира предаването на данни и получаването на информация чрез кабелни средства за комуникация.

В изпълнение на задачите си ДОТИ може дори да прекъсва телекомуникационни връзки. ДОИ пък извършва негласна оперативно-техническа дейност за разкриване и документиране извършването на престъпления, включително за изготвяне на веществени доказателствени средства, като:

- осъществява наблюдение на лица и обекти и съдейства за предотвратяване извършването на престъпления;

- извършва проследяване на лица;

- извършва записи, филмира и фотографира лица и обекти;

- контролира проведени телефонни разговори от обществени телефонни автомати;

- извършва оперативно проучване на лица и обекти.
1
2509
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
23 Април 2008 02:24
проблем имате землените!!!
кой и как да ви слухти!
но баш проблема е кой да смуче информацията
хммммм
- у нашенско на марса не се разчита на таквиз источници макар и да са куфари с компромати
галактическите смукатели не се занимават с технически глупости - те просто ЗНАЯТ какво става...
като се рассекрети марсианскиа доклад за земята след 35000 години може и да ви светнем за некои работи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД