За първи път Европейският парламент (ЕП) призна проблема за обезщетяването на българските бежанци от Източна Тракия като условие по пътя на Турция към ЕС. Комисията по външната политика на ЕП включи завчера темата за тракийските бежанци в доклада за напредъка на Турция през 2007-а. След гласуване в пленарната зала документът ще стане резолюция на ЕП вероятно през май, съобщи на "Сега" парламентарен източник в Страсбург.
България изчислява на 10 млрд. долара дължимите обезщетения, очаквани от 800 000 наследници на 180 000 прокудени тракийски семейства. Евродепутатите от БСП Евгени Кирилов и Маруся Любчева, подкрепени от представителя на ГЕРБ Николай Младенов, убедиха двете най-големи групи в ЕП - на социалистите и на Европейската народна партия (ЕНП), че проблемът не е двустранен, а принципен. Техният аргумент е, че става въпрос дали Турция изпълнява подписаните от нея договори.
Тримата евродепутати предложиха поправка, която приканва Турция да започне преговори с България за изпълнение на Ангорския (Анкарски) договор от 1925 г., който още е в сила. Авторката на доклада холандката Риа Оомен-Рюитен (ЕНП) настояваше да се запише само най-общо, че Турция трябва да спазва международните конвенции и двустранните договори. След напрегнато съгласуване между политическите групи се стигна до компромисен текст, изработен и под натиска на Гърция. Той гласи: "...В духа на добросъседските отношения Европейският парламент приканва турските власти да засилят диалога по всички висящи двустранни въпроси с Гърция (включително по въпроса за континенталния шелф на Егейско море) и с България (включително по въпроса за правото на собственост на българските тракийски бежанци)".
Еврокомисарят по разширяването Оли Рен заяви вчера пред германския в. "Ди велт", че очаква Турция да стане член на съюза "до 10-15 години, ако следва курса на реформи".
|
|