:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,293
Активни 580
Страници 12,196
За един ден 1,302,066

31 училища минават на електронни дневници

Даниел Вълчев
Електронни дневници стартират пилотно в 31 от най-големите училища в страната от есента. В тези учебни заведения работят 2707 учители - около 3%, и над 34 000 ученици. Новата система, която вече се тества в столичното 32-ро училище, беше представена вчера от министъра на образованието. Пилотното й въвеждане в 30-те училища струва около 2.2 млн. лв., от които около 70 000 лв. е сумата за софтуера. Останалите средства са за ИТ оборудване.

Електронните дневници дават възможност на различните участници в системата да се информират, но и взаимно да се контролират, обясни Даниел Вълчев. "Министърът, с извинение, може да види как се води учебният процес в училище, за което има сигнали, че не се водят занятия", обясни той.

Системата дава възможност за електронна обработка на данните за присъствието и оценките на учениците, както и информация за организацията на учебния ден - кои учители отсъстват и има ли размествания в програмата. Оценките и отсъствията на учениците ще се нанасят от учителите по време на учебния час. За целта всеки преподавател от учебните заведения ще има преносим компютър, който ще бъде включени към безжичната система на училището. Чрез сайта на МОН родителите ще могат да получават актуална информация за своите деца - бягат ли от часове, какви оценки получават по различните предмети, какъв е средният им успех спрямо съучениците им от класа и от училището, как се променя развитието на детето спрямо предишни периоди. Родителите ще имат код, с който да влизат в системата. Очаква се догодина системата да обхваща двойно повече учители - около 6000.
16
4948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
23 Април 2008 05:43
Половината стари учители не знаят как се влиза в интернет, половината от младите не владеят никакви програми - освен пасианси и сърфиране по тубата и бокса. А какви далавяери ще стават сега...Върви докажи, че Пешо има две, когато в дневника сериозно и напрегнато те гледа незнайно отде появила се шестица!
Не, не е проблемът в електронните дневници. Проблемът е в липсата на подготовка за тях. Миналата година имаше три /3!/ дневни курсове. Чрез които май доста пари влязоха в нечии джобове. Ползата? Отчитане на дейност.
23 Април 2008 06:25
Хм, те родителите хубаво ще имат "код" от състемата, дано да имат интернет+комп+елементарни знания как да влезнат в системата и да проверят/контролират децата си...те дойдохме си на думата, "контрол" му е майката....даскалите и министерството "ша кликат с мишката" и всичко ще е ок, нал тъй!!!!
23 Април 2008 08:11

Крайно време беше!

23 Април 2008 08:49
С тия компютърнонеграмотни даскали е елементарно за хакване.
23 Април 2008 09:51
Браво! Дано даскалите не саботират мероприятието! Щом всеки учител ще има лаптоп, значи може и домашни, съчинения, есета, проекти и т.н. да се пращат на мейла му!
23 Април 2008 10:05
Хе хе, ще има сценки от сорта:
"Иванчо, мойто момче, ако останеш след часа да напишеш оценките в дневника от класното по математика, имаш тройка от мен"
23 Април 2008 10:39
Идеята хич не е лоша, дори напротив. Само че... Изхождайки от скромния ми опит в държавните поръчки, съмнението започва да ме гложди. В тази връзка, дали някой може да ми каже какви са лаптопите, закупени за учителите, от коя фирма и на каква цена. Снощи в новините ми се мернаха HP-та. Ако е вярно, защо е необходимо за две-три елементарни операции /вкарване на данни в таблица, трансфер в сървър и още нещо от сорта/ да се купува скъпа техника? Нещо малко и леснопреносимо от сорта на Asus Eee PC би свършило идеална работа. А и цената при покупка на 2-3000 бройки би била разумна. Компютърната грамотност на голяма част от учителите и без това е на ниво "натиснете това копче", следователно няма да има проблем с преминаването на Линукс-базиран софтуер. Или пак има някоя "приятелска" фирма, която трябва да усвои няколко милиона? Ама то е така... богата държава, бол пари...
23 Април 2008 11:05
не е лошо, че са купили компютри на някои учители. Това е вид добавка към заплащането.
Но същата функционалност би могла да се постигне и с пъти по-малко средства.
23 Април 2008 13:59
ГОЛЯМАТА НОВИНА-действащи електронни дневници има отдавна в над 131 български училища НОВОТО сега е че МИНИСТЪРА за ПЪРВИ път раздава компютри на учителите и ГО ДАВАТ по ТЕЛЕВИЗИЯТА вместо да го ИЗГОНЯТТТТТТТ.
Много бих искал да знам кога и аз ще получа нещо от държавата...
Сега с парите от чстните уроци си купувам маркери за купената от мен бяла дъска и показвам на учениците направени от мен уроци на купения от мен компютър...Не се оплаквам, но ми писна от МИНИСТРИ за ПЪРВИ ПЪТ>>и той като Бареков-ПЪРВЕНЕЦЦЦЦЦЦЦЦЦЦ
23 Април 2008 14:29
За тези , които не помнят , а и за тези , които не искат да си спомнят!
2001 правителството на Иван Костов беше отделило 30 000 000 лева за компютеризация на средното образование. Тези пари изчезнаха при идването на правителството на "новия морал". По това време 30 млн бяха доста пари. Лицето Д.В. , пребоядисан седесар, вероятно си спомня този факт. Времето върви ужасно бързо. Закъснението няма как да се навакса , нито наказанието на крадците би го елиминирало.Това е положението- пак е виновен И.К.
А колкото до комп. грамотност , умирам от смях , като гледам как се надуват някои от присъстващите във форума. Грамотността , необходима за ползване на комп , се добива със минимум усилия и интелект под средния за тази дейност. Хайде по скромно. Зони на живота изискват много повече усилия отколкото овладяване на комп грамотност!Да не говорим за граматическата неграмотност , така добре настанена в пространството.
23 Април 2008 15:04
Много добра идея! Също и за домашните, изпратени на имейл, както беше предложил някой по-горе. Стига само да не се опорочи като повечето неща в нашата държава.
В този ред на мисли за училището- последната родителска среща, на която ходих, продължи час и половина, всички родители ни хванаха нервите, понеже не чухме нищо съществено и единственото полезно беше, че видяхме дневника с оценките на децата ни. Така че, ако с учителите може да се комуникара по интернет, ще е много по-добре и ще се спести губенето на време. И без това всеки се интересува от собственото си дете, а не от общи приказки за дисциплината на "някои" ученици.
23 Април 2008 15:17
Нещо не мога да разбера - книжните дневници напълно ли ще бъдат заменени от електронните?
Или инфото от класическите ще бъде дублирано и в дигитален вариант?
Някой знае ли?Щото авторката дотолкова не знае, че даже е пропуснала да отбележи този съществен момент
23 Април 2008 15:56
По телевизията казаха, че първоначално ще се дублират(не споменаха за какъв период).
23 Април 2008 19:04
И пак нещата ще зациклят в слабото звено на системата - родителите. В момента максимум около 1/3 от родителите проявяват последователен интерес към получаваните оценки от децата. За остсътвията е излишно да споменаваме - налага се да бъдат непрекъснато издирвани родители за да бъдат уведомявани за отсъствията на децата им, а някои от тях дори поощряват отсъствията от часове. Нещо не ги виждам как са се засилили да проверяват , влизайки с код в системата, получаваните оценки и допусканите отсъствия. Че то и сега едва ли и половината проверяват бележниците на децата си редовно.
Проблем е , разбира се, и коректното въвеждане на данните. Доста компромиси се правят в администрирането на текущите документи, особено в застрашените от " оптимизирането" малки училища.

А иначе идеята е добра, но не е никак нова. От няколко години са предлагани оферти за изграждане на електронни бележници в училищата и в някои от тях действат отдавна. Един от тях действа чрез СМС известяване на родителя . Тук очевидно е проблем наличието на родителски телефон и постоянен номер.
23 Април 2008 19:54
Хм, ще откриват топлата вода. Имам познат учител, който не само получава домашните по електронната поща, но е направил и форум за учениците. Там имат над 30 теми, които се подменят редовно. И той оценява стил, език, логика, художествени умения. "Не ми трябват двойки за правопис, вика. По-добре да види чрез програмата къде е сбъркал, да поправи, да запомни как е правилното."
Не давам адреса им, защото са форум от закрит тип, само за тях.
23 Април 2008 19:55
Даскала, metamorph . Izgreq, от години има учители, които получават домашни по-имейл /на домашния си компютър, да отбележа. С домашните пристигат също и немалко вирусчета/ и ползват, ако има как, компютри в часовете си/. Абе, хора, много странна представа имате за даскалите. Явно живеете в много богати общини с развита икономика и не е останал пукнат свестен даскал в училище. Явно само в нашата бедничка община, с почти никаква икономика и производство, в тази професия са останали измежду другите и грамотни, интелигентни и достатъчно информирани преподаватели. Всъщност, най-вероятно и вашите учители са такива, но вие просто не виждате това- така, както и нашите съграждани и ученици рядко оценяват и нас. Ще ни забележат едва когато ни няма, както цяла България забеляза медицинските сестри в Софийските детски градини. Колко жалко! За вас, не за нас, ние сме дялан камък и навсякъде ще се впишем.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД