Електронни дневници стартират пилотно в 31 от най-големите училища в страната от есента. В тези учебни заведения работят 2707 учители - около 3%, и над 34 000 ученици. Новата система, която вече се тества в столичното 32-ро училище, беше представена вчера от министъра на образованието. Пилотното й въвеждане в 30-те училища струва около 2.2 млн. лв., от които около 70 000 лв. е сумата за софтуера. Останалите средства са за ИТ оборудване.
Електронните дневници дават възможност на различните участници в системата да се информират, но и взаимно да се контролират, обясни Даниел Вълчев. "Министърът, с извинение, може да види как се води учебният процес в училище, за което има сигнали, че не се водят занятия", обясни той.
Системата дава възможност за електронна обработка на данните за присъствието и оценките на учениците, както и информация за организацията на учебния ден - кои учители отсъстват и има ли размествания в програмата. Оценките и отсъствията на учениците ще се нанасят от учителите по време на учебния час. За целта всеки преподавател от учебните заведения ще има преносим компютър, който ще бъде включени към безжичната система на училището. Чрез сайта на МОН родителите ще могат да получават актуална информация за своите деца - бягат ли от часове, какви оценки получават по различните предмети, какъв е средният им успех спрямо съучениците им от класа и от училището, как се променя развитието на детето спрямо предишни периоди. Родителите ще имат код, с който да влизат в системата. Очаква се догодина системата да обхваща двойно повече учители - около 6000.
Половината стари учители не знаят как се влиза в интернет, половината от младите не владеят никакви програми - освен пасианси и сърфиране по тубата и бокса. А какви далавяери ще стават сега...Върви докажи, че Пешо има две, когато в дневника сериозно и напрегнато те гледа незнайно отде появила се шестица!
Не, не е проблемът в електронните дневници. Проблемът е в липсата на подготовка за тях. Миналата година имаше три /3!/ дневни курсове. Чрез които май доста пари влязоха в нечии джобове. Ползата? Отчитане на дейност.