Увеличението на лихвите по заемите, което засегна повечето клиенти на банките напоследък, се пренесе и върху лизинговите вноски. Повечето от финансовите къщи, предлагащи лизинг, са увеличили лихвите, а на други предстои да направят това, стана ясно вчера на конференция, организирана от Българската асоциация за лизинг.
"Месечните вноски по лизинга на масовите леки автомобили, които са от порядъка на 400 лв., се качват с 10-15 лв.", каза Пламен Павлов от асоциацията. Това е увеличение с около 3-5% на вноската. Това означава, че ако лихвата при сключването на договора преди една година е била 8.00, сега става 8.25-8.50%.
Причината за увеличението е поскъпването на финансовия ресурс, който лизинговите дружества взимат от банките. От друга страна две водещи рейтингови агенции - "Фич" и "Кофас", понижиха перспективата за кредитния рейтинг на страната поради опасения, че финансовата криза ще ни засегне, а и заради високия дефицит по текущата сметка. Вследствие на това всички кредити, които се теглят от чужбина, поскъпват още повече.
Средно лихвите по лизинга у нас се движат между 7.5 и 9% на година, а годишният процент на разходите (ГПР), който освен лихвата включва и таксите и комисионите, е в границите 8-10%. За сравнение най-евтините потребителски кредити, отпускани от банките, почват от 13-14%. Автокредитите обаче са с по-ниски лихви, сравними с тези на лизинговите къщи. На сайта на една от големите компании за лизинг е даден пример с лек автомобил на стойност 10 000 евро с първоначална вноска 20% и срок за изплащане 4 години. Лихвата при него излиза 7.65%, годишният процент на разходите - 8.17%, а месечната вноска е 233 евро. Най-масово купуваните коли на лизинг струват по 10 000 - 20 000 евро.
"България за разлика от Румъния е сред страните, в които компаниите не могат да си позволят да прехвърлят цялото поскъпване на ресурса върху клиентите", коментира Николай Марев, управляващ директор в Merkantilbank, Унгария. Около 30-40% от поскъпването на ресурса, което е средно около 1.5 процентни пункта, се пренася върху джоба на клиента.
Освен че е широко разпространено средство за купуване на коли, лизингът у нас е доста популярен при търговията с домакинска техника и електроника, мебелите и при купуването на техника за земеделието. Много предприятия също купуват на лизинг по-скъпите машини. Все още е слабо развит жилищния пазар на лизинг за разлика от САЩ и Западна Европа.
"Очаквам леко забавяне в ръста, който ще отбележи лизинговият сектор в България тази година, но това забавяне няма да е значително", обясни Николай Марев. Миналата година секторът достигна 3.6 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Ръстът спрямо 2006 г. беше 83%, а специално при леките автомобили - близо 106%.
КОНТРОЛ
У нас дейността на лизинговите компании се контролира от Комисията за защита на потребителите. Повечето големи търговски банки си направиха лизингови къщи, за да избегнат рестрикциите, които законът предвижда за банките. Вчера от комисията съобщиха, че досега са проверили общите условия на 16 договора за лизинг и във всички са открили неравноправни клаузи, които ощетяват клиента.
|
|