Не особено изненадващи констатации за ниско заплащане, липса на кадри и лоши условия на живот направи парламентарната анкетна комисия за състоянието на сирашките домове. След поредицата скандални случки с изоставени деца опозицията се нагърби със собствена проверка на тези институции и вчера огласи резултатите от нея.
Според доклада на независимия депутат Мария Капон във всички домове във Варненска и Бургаска област заплатите на персонала са много ниски и липсва мотивация за работа. Освен това достъпът до повечето домове е свободен, а контролът е занижен. "Децата напускат дома в петък с подписана от родителите декларация и никой не знае къде отиват. Връщат се обратно в неделя", описва тя ситуацията във варненския дом "Княгиня Надежда".
Най-лошо е състоянието на бургаския дом "Александър Георгиев Коджакафалията". Проверяващите отчитат, че при посещението е имало само двама възпитатели, като единият се е бил заключил в стаята с плазмения телевизор. Стаите и леглата били в много лошо състояние, а тоалетните - без врати. "Около дома проституират малки момчета с червило или просят. Сградата е като след война. В дома влизат деца с "дебели папки" обвинения по престъпления, оглавяват малки групи и повечето деца живеят в страх. Цари агресия и безотговорно поведение на община Бургас", се казва в доклада.
В много от домовете липсват извънкласните инициативи и има нужда от спешен ремонт, пише още в доклада. Сградата на дома в Провадия например е трудно отопляема и се нуждае от спешен ремонт на санитарните възли. В доклада е записано още, че когато се разделят момчета и момичета, атмосферата в дома не е подходяща и затова е по-добре той да бъде от смесен тип.
Отдалеченост и трудна достъпност, липса на нормална инфраструктура, липса на образователни, здравни и културни институции пък са проблемите, забелязани от синия депутат Ваньо Шарков, който е обиколил домове в Шумен и Стара Загора. В неговия доклад също е отбелязана липсата на достатъчно персонал и средства за капиталови разходи. "Прекалено много институции отговарят за децата, без да е налице достатъчна колаборация между тях, при което се размиват задължения и отговорности", пише в доклада на Шарков.
Депутатите предлагат да бъдат закрити домовете, които са в изолирани места далеч от училища и болници, а децата да се преместят в защитени жилища. Такива жилища трябва да бъдат изградени спешно до 2009 г. Дотук обаче държавата не среща голяма подкрепа за закриването на домове със скандални условия на живот. И в Могилино, и в Трън кметствата бранят институциите заради малкото работни места, които те осигуряват.
Друга препоръка на народните представители е да се изпълнява критерият за численост на персонала, както и да се избягва масовата практика здрави деца да бъдат настанявани в дом за деца с увреждания. За капиталови разходи догодина според тях са необходими поне още 10% над тазгодишния бюджет.
ПРЕПЯТСТВИЯ
Тежките процедури по осиновяване са другият голям проблем. В момента чужденци могат да осиновяват българчета само след три отказа от български семейства. Същото е при децата с увреждания. Шарков предлага това да се промени. Друга законодателна промяна, която се предлага, е при процедурата за връщане при българско семейство, след като дете е попаднало в международния списък. "Дете, което е попаднало в списъка за международно осиновяване, и то след три отказа, изведнъж попада на желаещ български осиновител. Осиновяването обаче е невъзможно, защото връщане от другия списък няма, и чакането отново става мъчително и дълго", казва се в доклада.
|
|