:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,119
Активни 738
Страници 5,049
За един ден 1,302,066

И депутатите вървят към смесена изборна система

Депутати от почти всички ПГ постигнаха съгласие, че най-подходящият начин за въвеждане на мажоритарния елемент в изборите за парламент е смесената система. Това се разбра след поредното заседание на работната група по промените в изборното законодателство.

Експертите предложиха няколко варианта. Първият е т.нар. преференциална система, използвана на вота за евродепутати. В групата обаче надделяло мнението, че преференциите пренасят битката вътре в партиите, тъй като избирателят има право да преподрежда листата. Най-много симпатии е спечелила немската система. Тя е пропорционална, но има механизъм, според който спечелените от дадена формация мандати се заемат с предимство от мажоритарно избраните нейни кандидати.

Депутатите обаче смятат, че в българския вариант трябва да се направят някои изменения, съобразени с нашите условия. Затова на експертите е възложено да подготвят текст на закона. Той ще бъде разгледан от работната група веднага след празниците.

В БСП все още нямат официална позиция, но социалистите отдавна клонят към смесена система. Тя среща одобрението на НДСВ и десницата.
8
1806
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Април 2008 08:46
Подобна система никога няма да се приеме, защото е против интереса на тези, които трябва да я приемат. Тя се обсъжда само на думи - колкото да се извлече популистка полза. Реално не се приема.
24 Април 2008 10:01
Пак ще изопачат нещата така, че да си пробутат старите боклуци и да си обслужат тясно партийните интереси. Сами тези мошеници никога няма да си идат.
24 Април 2008 11:03
Май първо трябва да се свика комисията "Калашников".
24 Април 2008 11:46

Явно това ще е отдушника на събралото се напрежение. Реално нищо няма да се промени, но ще мине време докато угаснат и тези (поредни) надежди. Нищо, лошо няма. Така рано или късно, ще стане ясно, че с половинчати мерки и проформа реформи нищо не става. И ще има почва и за наистина радикални промени.

24 Април 2008 11:47

А и тоя филм с мажоритарните избори вече сме го гледали. Два пъти. Първо за Велико Народно Събрание - половината депутати бяха мажоритарно избрани (ама пак си бяха от същите партии). Втория път го гледахме на изборите за европарламент. Там имаше мажоритарен елемент. И резултата беше кръгла нула! Първо много, много малко избиратели се възползваха от това право (и бяха недостатъчни да окажат каквото и да е влияние). Второ, даже и да бяха, какво от това. Един царист вместо друг. Не че е лошо. Винаги е по-добре, когато има повече избор. Но не решава въпроса генерално защото основното, което липсва, е правилен механизъм за финкционирането на властите. Липсва разделение на властите. А единението (особено по нашите земи) е доказало как работи - основно и предимно в своя ползва.

24 Април 2008 19:19
Не бързайте с аргументите против. Мажоритарният вот не е панацея, но има сериозни предимства пред сегашната система. За Великото народно събрание също не сте прави - тогава какъвто и да беше вота, пак щяха да вкарат достатъчно зависими от ДС миналото си хора - българското общество изобщо не беше подготвено ни за демокрация, ни за избори, не познаваше опасностите, не му беше ясна изобщо държавната схема на демокрацията, а хората, които организираха изборите, бяха организирали и опозицията, и "свободните" медии, и изобщо имаха знания и ресурси да организират изборите.
Сега говорим за съвсем друго нещо - вече дори децата имат някаква идея как функционира демокрацията и мажоритарният вот, особено ако е придружен със лесен механизъм за отзоваване на депутатите би им позволил много по-директно да контролират политическото поведение на избрания от тях депутат. При това да го контролират по прагматични, а не по идеални подбуди - дали брани интересите им, дали го прави по обещания начин, дали е активен в парламента или просто си преотстъпва картата за гласуване и т.н. Особено ако се вкара изискването да не може човек, избран от един избирателен район на следващите избори да се яви в друг, това ще гарантира много по-голяма степен на директна отговорност на избранника пред избирателите.
24 Април 2008 19:22
Европарламентът също не е добър пример, тъй като там става въпрос за избиране на много малко хора, а и все още е нещо много неясно и мъгляво за нас. Грубо казано на никого не му ясно какъв е неговият личен и обществен интерес от това, което ще направят депутатите в европарламента.
24 Април 2008 22:38
Депутатите да не се пипкат в подобната материя ... В нея бива самото Общество ... Да им е ясна и формулата : За Радикален подход и Ново начало , сиреч , от Нова кръгла маса ... В обстоятелствата на Служебно управление ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД