:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,570
Активни 657
Страници 27,135
За един ден 1,302,066
Ужилване

Банките разлюбиха старите си клиенти

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Когато подписва договор с банка, клиентът трябва много внимателно да прочете общите условия. При всички проверки, които са направили експертите от Комисията за защита на потребителите, не са открили договор без неравноправни клаузи в ущърб на потребителя.
"Лихвите се качиха", "Иде нова вълна на поскъпване на кредитите"... Лоши новини се стовариха върху плещите и най-вече върху джобовете на хората с жилищни кредити през последните месеци. Особено неприятни честитки получиха т. нар. стари клиенти - не по-възрастните, а онези, които са взели кредит преди няколко години. Докато новите клиенти биват примамвани с по-ниски лихви, старите са вързани в траен съюз с "любимата банка", с която по принцип разводът не е лесен.

Тони от София е една от многото разочаровани. През 2005 г. жената е изтеглила 10-годишен жилищен заем в размер на 27 000 лв. През март 2006 г. предоговаря кредита си и получава лихва 6.88%. Следват 2 спокойни години, но през февруари 2008 г. банката решава да навакса "изоставането" и през февруари лихвата й направо полита - от 6.88 на 9.18%. Това си е увеличение с една трета, или с 33%. Причината е, че лихвите са обвързани с движението на Софибор. При покачването на индекса с над 2% автоматично следва и промяна в същия размер на лихвата на Тони. Засега тя трябва да приготви 333 лв. вместо предишните 311 лв. на месец и да се надява следващият скок на Софибор да е по-далеч във времето.

Българите с проблема на Тони са хиляди. "При нас ежедневно идват клиенти, на които за последната година месечната им вноска се е покачила между 20 и 60 лв., имаме и случаи с над 100 лв. увеличение", казва изпълнителният директор на посредническата компания "Кредит център" Тихомир Тошев. "Когато ръстът на месечната вноска е над 30-50 лв., това вече става притеснително за кредитополучателите, защото като цяло животът поскъпва. Инфлацията е висока, поскъпват храните, ел. енергията и българинът започва да се притеснява, че ако тази тенденция продължи, може сериозно да затрудни личния му бюджет", добавя специалистът. Затова той съветва гражданите да не вземат заеми, разходите по които надхвърлят 50% от дохода им. В такъв случай едно вдигане на месечната вноска с 50-60 лв. ще е неприятно, но поносимо. Ако обаче 70% от заплатата или повече отиват за плащане на вноската по кредита, домакинството рискува да си навлече проблеми. А при по-неблагоприятна ситуация дори да загуби жилището си.

Поредицата вълни на покачване на лихвите през последната година заляха доста по-сериозно старите клиенти на банките и това се вижда ясно от статистиката на БНБ. Само през февруари 2008 г. лихвата по жилищните заеми е била средно 8.23%, а средната по всички текущи кредити - 8.80%.

Данните на Тошев от ежедневната му работа с банките са още по-красноречиви. "За последната година поскъпването на лихвата за нови клиенти е от 0.25 до 1%, но за старите не е така. Някои от тях останаха с 0.25%, но други стигнаха 1.5% увеличение", казва шефът на "Кредит център".

Вместо да се тюхка, клиентът има поне два полезни хода - да предоговори заема или да го рефинансира. В първия вариант няма смяна на банката, постига се по-ниска лихва, но тя не е чак толкова добра, колкото процентът, даван за нови клиенти. Освен това повечето такси не подлежат на предоговаряне. Хубавото на този метод, който засега е предпочитан от българите, е, че разходите са по-малки, отколкото при рефинансирането. Става въпрос за такса в размер на около 1%.

Вариант номер 2 е клиентът да погаси заема, като тегли кредит от друга банка. В случая разходите са по-големи - включват такса за предсрочно погасяване на първата банка в размер на 3-5% от остатъка. Защото досега само 4 банки са премахнали този разход за потребителя. Има и начални такси в новия трезор, нотариални такси и т.н. Ползата е, че като нов клиент кредитополучателят ползва доста по-ниска лихва. В новия договор могат да отпаднат редица такси. Някои банки вече предлагат дори специални продукти за рефинансиране.

Обикновено при по-малки заеми високите разходи обезсмислят рефинансирането или предоговарянето. И при двата варианта никой не дава гаранции, че лихвата няма да се вдигне отново след няколко месеца.





В КАПАНА НА ТАКСИТЕ

Банките са много изобретателни в това да събират такси срещу мними услуги. Такъв е случаят с 28-годишния Николай Георгиев от София. Той твърди, че му е събрана такса за услуга, която не е ползвал.

В средата на 2006 г. Николай сключва договор с банка за кредитна карта Mastercard. Според договора през първата година таксата за обслужване на картата е 0 лв., а за всяка следваща година - 38 лв. Веднага след като започва да тече втората година, мъжът получава sms, че дължи на банката въпросните 38 лв. Той обаче от месеци не ползва картата и решава да я закрие. Въпреки че от втората година от издаването на картата е изтекла само 1 седмица, банката решава да си събере таксата за цялата година. Николай иска да плати само 1/12 от сумата, т.е. таксата за започнатия месец. Банката обаче му отказва.

"При условие че съм закрил картата, мисля, че годишната такса за цяла година е несправедлива", твърди мъжът. Той е живял в САЩ 7 години и е свикнал на друго отношение към клиента. "Мисля, че един добър клиент заслужава жест за 38 лв. Ползвал съм и други услуги на тази банка - разплащателна сметка, депозити, да не говорим на колко хора съм я препоръчал, там е фирмената сметка на баща ми", разказва мъжът. Но получава отказ: "Не бихме могли да удовлетворим искането ви за пропорционално намаляване на таксата и промяна в клаузи по договора поради факта, че банката надлежно ви е уведомила за възможните начини за предсрочно погасяване на договора". Тоест Николай е трябвало своевременно да прати писмено едноседмично предизвестие, че иска да прекрати договора.

Разочарован, мъжът се обръща към Комисията за защита на потребителите. Тя обаче само потвърждава констатациите на банката. Все пак покрай случая на Николай КЗП установила, че в общите условия има неравноправни клаузи и пратила писмо до банката да ги поправи. Младият мъж пък смята да съди трезора за спорните 38 лева.

Случаите като този на Николай не са рядкост. Таксите са важно приходно перо за банките и сериозен разход за клиентите - данните на БНБ показват, че безбройните такси и комисиони оскъпяват сериозно кредитите. Ако средната лихва по отпуснатите потребителски заеми през февруари е била 10.18%, с всички допълнителни разходи истинската цена на заема всъщност е 11.36% на година. Средната лихва по жилищните заеми пък през февруари е 8.23%, а с таксите и комисионите оскъпяването става 9.01%.





ДОГОВОРИ В УЩЪРБ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ

Всички общи условия към договори за потребителски кредити или лизинг, които е проверила Комисията за защита на потребителите от края на 2006 г. насам, съдържат неравноправни клаузи в ущърб на клиента, съобщиха от КЗК. Например потребителят се задължава да плати необосновано висока неустойка, ако не изпълни свое задължение, дава се възможност на банката да тълкува клаузите на договора в своя полза и т.н.

Комисията е пратила писма до банките нарушители, вследствие на което те са поправили общите си условия. КЗП е хванала и случаи на завишени такси при предсрочно погасяване на потребителски заеми, на обезщетение за забава, което надвишава законната лихва, и т.н. Граждани са се оплакали пред комисията, че банка им е отказала да погасят предсрочно кредита си, което е недопустимо. Има и заведено дело за некоректна реклама.

--------

Вестник "Сега" подема инициатива за повече публичност в работата на банките, фирмите за кредити, лизинговите дружества и другите финансови институции. Всеки, който има аргументирано оплакване или похвала за коректно поведение, моля да се обади на тел. 02/ 42 82 364, да пише на адрес: София 1463, пл. "България" 1, за в. "Сега" или в интернет: economics@segabg.com
Снимка: Борислав Николов
Поредицата вълни на покачване на лихвите по жилищните заеми бръкнаха дълбоко в портмонето на българина.
22
5122
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
16 Май 2008 00:49
Това си е увеличение с една трета, или с 33%. Засега тя трябва да приготви 333 лв. вместо предишните 311 лв. на месец

311 х 1, 33 = 414
КЪЗЪЛБАШ!!!
16 Май 2008 01:24
От дугата страна погледнат, цитата изглежда другояче, колега Вулкански:
"лихвата й направо полита - от 6.88 на 9.18%. Това си е увеличение с една трета, или с 33%.Засега..."

6, 88 *1.33 = 9.15 Достатъчно точно.
Рекордно БВП на глава от населението!

ДИГНАХ НАЛЯГАНЕТО!
16 Май 2008 07:07
Това е държавна политика.Просто банките копират държавата.Преди осем години имах дребен бизнес, познай дали , когато закрих фирмата през април ми опростиха остатъка от патентният данък-не, че съм го платил де
16 Май 2008 07:52
Кой ви каза, че взимането на заем е добро нещо/!
А да сте чували от баба си - На заем брашно тъпкано се връща!?Сега тъпкането било лошо?
Ми те парите чужди бе, ще те работят и във въздука, като си пожелаят лихварите. Нали от това си вадят и хляба и сиренето и чак за баджанака стига!


"- Какво е това?... - Блато, господин съдия..." из "Андрешко", Елин Пелин
16 Май 2008 08:31
При 6.88 % лихва и посочения размер на заема, теоретичната вноска наистина е 311 лв, но теоретична вноска 333 лв се получава при лихва около 8.4%.
Освен това в реалния живот, при реалните клиенти, реалната вноска обикновено включва и такси за обслужване и други подобни.
Има много миризливи трикове ( а понякога и изумителна некомпетентност) при банките, ама няма такава песен хем когато лихвите падат да падат вноските а когато лихвите се качват вноските да остават същите. Всеки сам си слага подписа под договора, а ако не е наясно има купища консултанти на които да си плати и да му (и) изяснят основните положения при кредитирането.
16 Май 2008 08:40
Договорите са за да бъдат спазвани - а освен това да бъдат четени, преди да се подпишат. Странно е, че когато българинът купува някоя 10 годишна кола за 3-4 хиляди, води няколко майстора и специалиста да я огледат отвсякъде, а когато подписва договор за 10 пъти по-голяма сума, му се свиди да плати на консултант, който да му разясни условията или да му помогне да избере най-добрите условия.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
16 Май 2008 08:58
Га си хитра офца и купуваш имот на далавера с пари дет не са още спечелени ша има и вуци да те давят и щавят. Ша има и инфлация. И строшени надежди.
16 Май 2008 09:01
Тези които взеха заеми сега няма да хленчат.Да са чели и слушали.Миналата година предупредих че алчността на борсата за 99% ще свърши зле.Някои даже си продадоха жилищата за да си купят акции.Те спечелиха вече.Някои теглят кредити по 40-60000евро без да мислят и си купиха апартаменти курници в престижната София.От миналата година предупреждавам че тези глупаци ще се озоват в ситуация да изплащат кредити по 60000евро за курници купени на цени 100000евро които догодина ще струват 50-60000евро.Много от тях ми се смеят но догодина ще плачат.Ако са гледали новините за земетресението в Китай трябва да им е ясно какво ги очаква.Качеството на строежите в София е никакво и първото земетресение ще го докаже.За разлика от тях на мен тогава няма да ми е смешно просто с тъга ще гледам как ще реват срещу държавата.Алооооооо аланколууууууууу мислете сега за да не ревете по късно.Имайте впредвид че си играете със своя сонствен живот и този на децата ви.Няма ненаказана алчност.Не хранете мутрополитиците и мафията защото ще платите скъпо.
16 Май 2008 09:10
И като го прочетем договора, и видим че е неизгоден за нас, какво? Казваме на банкера и той вика "добре, веднага го променям". Така ли си я представяте работата. Просто ти казват "като не ти харесва, изчезвай". И като обиколиш 2-3 банки, убедиш се че навсякъде е едно и също, накрая си плюеш в пазвата и подписваш всичко каквото ти подадат. Дори ви съветвам да не си четете разните договори и общи условия на банки, телефонджии, отоплители и електроснабдители и др. подобни, защото само ще си изгубите времето, хабите очите и ядосвате напразно. Няма начин в нещо такова да са защитени и правата на клиента. Просто няма. В България е така.
16 Май 2008 09:50
ppetrov66,
За кредитите ще кажа стара народна мъдрост: харчиш чужди пари за кратко и връщаш свои пари за дълго...
Много хора надценяват възможностите и ще бъдат неприятно изненадани...
16 Май 2008 10:23
Качеството на строежите в София е никакво и първото земетресение ще го докаже.За разлика от тях на мен тогава няма да ми е смешно просто с тъга ще гледам как...

Петрофф66, такова е качеството и по морето и по планинските курорти, че и навсякъде из страната.Тъй, че дори ти да живееш в бункер, фургон или палатка не си застрахован, когато минаваш покрай някоя такава сграда, по време на земетръс...
16 Май 2008 13:10
Не мога да разбера хора, които лекомислено теглят заеми за коли, ремонти и тем подобни. Преди 2 години един колега си имаше руска кола - много запазана. Синът му изкара книжка и той ме моли да му стана поръчител за 5 000 лв. Аз естествено не се съгласих и му казах синът му да покара 1 година старата кола, да се научи да кара и тогава, като е сигурен сам да тегли пари. Колегата ми не ме послуша, тегли парите. Синът му на първия месец се блъсна с колата и я потроши, а баща му 5 години плаща по 100 лв на месец да му дойде акъла. Даскал е - заплатата му е 350 лева! Като го заболи зъб и се чуди какво да прави.
Мога да дам и други такива примери.
Дядо ми казваше: "Прави, струвай - роб на банката не ставай"
Животът ни и без това е тежък, за да си го усложняваме повече.
Не мога да разбера хора със заплати от 300-500 лв как с лека ръка теглят кредити за по 20 - 30 000 лв. Ами те за цял живот не могат да ги изкарат тези пари. А и не се знае колко време ще са живи и здрави - да работят.
Каквото човек сам си направи - никой не може да му го направи!
16 Май 2008 14:21
А хората дето си продаваха апартаментите и влагаха парите по пирамиди разбра ли ги? Комай са едни и същи. Сега летят на крилата на рекордния БВП с горивото от външните инвестиции. Колцина обаче имат парашут?
16 Май 2008 17:26
човешката алчност и глупост + българския стремеж за гъзария водят до кво? до GSM за 1500лв с ваучер за 10лв месечно. водят също до (имам такъв приятел) разполагаеми 300лв при 1300 заплата поради: ипотечен кредит, лизинг на мр3 player(цена в магазин=480лв), лизинг на хладилник-гардероб (въпреки че живее само с майка си), лизинг на рс (дето го ползва само за музика и филми ама друго си е двуядрен процесор и 21 инча lcd), потребителски кредит (от който половината отиде по екскурзии и така и не приключи с ремонта). и сега като се засилим на кръчма има мрън-мрън и "Ти как се оправяш с 600лв?" ами оправям се според чергата! и ге-се-ме-то ми е за 120лв, но пък сега да ми го гепят-отивам влизам в магазина и нов пак за толкова без промоции и без програми и без да мисля че утре ще стана шеф на булбанк! абе простотията, гъзарията, кича и най-вече ИЛЮЗИИТЕ ЗА РОЗОВО БЪДЕЩЕ са просто ДИАГНОЗА. дали не трябва в крайнеа сметка да си носят последствията такива хора докато си седнат на гъза
16 Май 2008 17:33
И БТК работи на този крадлив принцип. Изобщо у нас се народиха осоБено много тарикати.
16 Май 2008 18:26
Пазарна икономика, а като вземаш заем, особенно за жилище, требе да си отваряш очите и да четеш всяка дума и уговорка, а не да гледаш рекламата със Зуека и Рачков дето се качили на седмото небе..., щото има една приказка "лакомо дупе кръв сере"... Нейсе
16 Май 2008 20:25
Добре де, да четем, после какво?
16 Май 2008 20:38
9101 ти да не втасал с някой заем вече..., а... тогава имам друга приказка за таковано дупе цяр няма...освен да се повтори...Ха ха.
16 Май 2008 21:55
milcho Ха Ха - то..... ,
Нямам заем. Къде съм казал че имам заем?
Просто питам: Като прочетем и после?
Защото казват: "Четете".
Да се оплакваме на комисията за защита на потребителя още преди да сме подписали или какво?
"Четете" без следващото след четенето не е съвет.
Ама от един комунистически мозък /milcho Ха Ха - то/ съвет да чакаш...
Колкото и висок пост да заемаш драги, за нищо не ставаш. Липсва ти елементарната човещинка.
Аз от такива като тебе не се ядосвам, тъй че не си прави труда да Ха Ха - каш.
16 Май 2008 22:04
Що бе момче 9101, това ли ти е "номера" на карабината хващаш и стреляш, а още не съм понечил да ти дам съвет ти се отказваш...Твоя воля, ама тука не е тир...Всеки си казва мнението, а ако не ти харесва, казваш твоето и толкоз...ти подскачаш...Споко бре...Ха Ха.
18 Май 2008 23:06
Според договора през първата година таксата за обслужване на картата е 0 лв., а за всяка следваща година - 38 лв. Веднага след като започва да тече втората година, мъжът получава sms, че дължи на банката въпросните 38 лв. Той обаче от месеци не ползва картата и решава да я закрие. Въпреки че от втората година от издаването на картата е изтекла само 1 седмица, банката решава да си събере таксата за цялата година. Николай иска да плати само 1/12 от сумата, т.е. таксата за започнатия месец. Банката обаче му отказва.

Ха, малко му е на лекето. И в нашата банка по цял ден се разправяме с такива дебили. Видиш ли, били забравили кога точно щяла да им се начисли таксата та не било справедливо да плащат, без да са я ползвали. А че таксата включва всички разходи по откриване и поддържане на сметката, както и производство и доставка на карта, ПИН, смс, извлечения - това не се сещат. А като не му било справедливо - да не си е издал карта. Или да беше я закрил в гратисния период.
18 Май 2008 23:57
"Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка?!?"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД