Трогателен е инатът на министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов да твърди, че всичко във фонд "Републиканска пътна инфраструктура" е наред, а всички факти за далавери там са грозна инсинуация на медиите, Сметната палата и Брюксел. Но вестник "Сега" разполага с още документи, показващи батака в тази структура. И ще ги огласи дори и с риск отново да си навлече гнева на министъра в поредната му телевизионна изява.
В края на април транспортното министерство обяви, че една от най-големите оперативни програми - "Транспорт", с бюджет от 2.3 млрд. евро е започнала с фалстарт. Проверка на един от конкурсите е показала фрапантни нарушения. Правомощията на хората на министър Петър Мутафчиев стигнаха само дотам да препоръчат на пътния фонд, който провежда процедурите, да не подписва договор. Мотивът е, че ако след време Брюксел открие нарушенията, които проверката е установила,
може да се наложи да връщаме парите
Въпросният конкурс е за избор на строител на част от пътя Кърджали - Маказа. Процедурата е открита на 19 октомври 2007 г. със заповед на тогавашния шеф на фонда Веселин Георгиев. Той обаче не успява да я завърши, тъй като подаде оставка на 7 февруари. Класацията на кандидатите бе одобрена от приемника му Милош Поцков на 19 февруари. Не е известно за колко пари става въпрос в конкретния случай, но проектът за Кърджали - Маказа бе спрян заедно с 8-километровата отсечка от гара Яна до Околовръстното, а според транспортното министерство двата обекта струват общо 61 млн. евро.
За Кърджали - Маказа кандидатстват 7 фирми, като две от тях се явяват заедно като "Консорциум Маказа". Две не са допуснати до подаване на конкретни оферти - "Актор" АД и ГД "Балкан Пътстрой". Останалите компании не са никак случайни. Едната е "Пи Ес Ай" - фирма, притежавана от консорциума "Трейс", който през последните 2 години ударно получава поръчки за пътно строителство. Втората е "Холдинг Пътища" на бизнесмена Васил Божков. А третата е Консорциум "Маказа", съставен от шуменската "Автомагистрали Черно море" и софийската "ИСА 2000". "Автомагистрали Черно море" е фирма, ударно печелеща обществени поръчки в областта на пътното строителство през последните 2-3 години и активно финансираща БСП, въпреки че това е забранено от Закона за политическите партии.
Пътният фонд класира на първо място "Пи Ес Ай", на второ - консорциум "Маказа", а на трето - сдружение "Перперикон". "Маказа" обаче обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) крайното класиране. След като се запознава с документите, КЗК обявява процедурата за недействителна. И от доклада й всъщност става ясно
защо ЕК с основание гледа с подозрение на всякакви конкурси у нас.
В условията за конкурса са заложени предвидените от Закона за обществените поръчки конкретни изисквания на възложителя, методика за оценяване и формули, по които да се изчислят предимствата на всеки от кандидатите. Финансовото предложение е с тежест 70%, а техническото - с 30%. Техническото предложение от своя страна има четири подпоказателя, всеки с различна тежест при оценяването и със своя собствена формула: техническите възможности на кандидата да изпълни поръчката се оценяват с 45% тежест, практическият опит - с 35%, квалификацията - с 15%, а организацията и методът на изпълнение - с 5%.
Комисията просто е трябвало да нанесе конкретните показатели от офертите, за да получи определен брой точки, необходими за крайното класиране. Да, но при нанасянето, умишлено или не, са допуснати куп неточности, които коренно променят офертите на редиците кандидати и съответно класирането.
Оценяването по първия подпоказател например зависи от броя на асфалтовите бази, които притежава кандидатът и които трябва да се намират на разстояние до 170 км от обекта. Консорциум "Маказа" декларира, че има 8 асфалтови бази и по този показател получава 9 точки. Проверката на КЗК обаче показва, че по неизвестни причини оценяващата комисия е записала в протокола, че консорциумът има само 2 асфалтови бази. Ако беше признала и осемте, по формулата кандидатът трябваше да получи не 9, а 17 точки. Любопитното е, че 2 асфалтови бази са декларирали и от "Трейс". Заключението на КЗК е недвусмислено:
оценяващата комисия е подменила офертата
на консорциум "Маказа" и това прави конкретната оценка невалидна.
За отбелязване е, че е подменена и офертата на "Трейс", но с обратен знак. Цялостната оценка по този първи подпоказател се образува и от други фактори: капацитет на асфалтовите бази, средното им разстояние до обекта и т.н. След като изчислява всичко, комисията стига до извода, че техническите възможности на кандидата "Трейс" трябва да се оценят с 28 точки. Проверката на КЗК установява, че в действителност оценката трябва да е само 20 точки. По-голямата цифра се е получила, защото комисията неправилно е изчислила средното разстояние до базите на 5.5 км, а не на 12 км, колкото е то в действителност. И тук заключението на КЗК е в същия смисъл: има подмяна на офертите и конкретната оценка е невалидна.
По-нататък КЗК стриктно преизчислява всички формули и стига до извода, че ако правилата бяха спазвани, на първо място е трябвало да бъде класиран консорциум "Маказа" с 91 точки, а на второ - "Трейс" с 87 точки. Заключението е, че нарушенията са съществени, защото са довели до промяна на крайното класиране. Опитите на "Сега" да разбере от кои хора е била съставена оценяващата комисия удариха на камък - от пътния фонд отказват да кажат дори кой я е председателствал с мотива, че в крайна сметка до сключване на договор не се е стигнало.
Трябва да се отбележи, че КЗК изглежда изобщо не е могла да провери едно от основните обвинения на консорциум "Маказа": че "Трейс" са декларирали
едни и същи екипи за работа на различни обекти
В жалбата на консорциума до КЗК се казва, че по данни на регистъра за обществени поръчки кандидатстващото дружество "Пи Ес Ай" работи в момента по четири обекта в страната, като използва там същите екипи и техника, които декларира и за изпълнението на пътната отсечка между Кърджали и Маказа. Това е редовна практика в пътното строителство и поддържане. Този проблем изскочи по време на снежния ад в началото на годината, когато заради липсата на техника се стигна и до гигантски задръствания и катастрофи в цялата страна. Тогава стана ясно, че когато фирмите са печелили конкурсите на пътния фонд за зимно поддържане на пътищата, те са декларирали едни и същи снегорини и друга техника за обекти, които се намират в различни краища на България. Шефовете на пътните управления в Русе, Стара Загора и Ямбол дори бяха наказани за това. Любопитна подробност е, че една от издънилите се фирми е "Мостинженеринг", която също като "Пи Ес Ай" е собственост на "Трейс груп холдинг". Тя има договори за поддържане на пътищата в Стралджа, Казанлък, Гурково, прохода Хаинбоаз, Смолян, Бургас, Кърджали и други селища. Заради издънката "Мостинженеринг" бе наказана с намаление с 20% на полагащата й се сума за един участък от 200 км в Стралджа. Тъй като всеки месец фирмата е получавала около 40 000 лв. за този участък, глобата излезе 8000 лв.
Тогава никой не съобщи, че практиката с лъжливите декларации за наличие на техника очевидно е обречена да продължи, защото тя е заложена в самите конкурсни документации.
В пътния фонд никой не изисква от фирмите гаранции,
че могат да отделят определена техника за работа на даден обект, нито си прави труда да проверява самата техника. В случая с конкурса за пътя Кърджали - Маказа проверка на това обстоятелство не е направила и КЗК, но това има чисто формално обяснение - след като никъде в конкурсната документация няма такова конкретно изискване, то няма и как да се провери дали фирмата го е спазила.
В конкурса има още един интересен детайл. От крайното класиране, което пътният фонд е направил, необяснимо защо е отпаднал другият силен играч - холдинг "Пътища". Въпреки че по някои от показателите холдингът на Васил Божков е получил дори повече точки от "Трейс" и от консорциум "Маказа", в крайното класиране той липсва.
От пътния фонд отказаха пред "Сега" всякакъв коментар за конкурса.
Засега злополучният конкурс е замразен и не е ясно дали ще се стигне до договор.