Парите от участието в бордове на фирми с държавно и общинско участие, които висши управленци получаваха досега, са на път да секнат. Това ще стане с новия закон за конфликта на интереси, който правителството ще одобри идния четвъртък. Веднага след това той влиза за разглеждане в парламента.
В проекта на кабинета, одобрен вчера на оперативно заседание, е записано, че висшите чиновници могат да бъдат в бордове, но няма да получават възнаграждение за това. При декларирането на конфликта на интереси, които шефовете на изпълнителната власт попълниха в края на март по изричното настояване на премиера Станишев, стана ясно, че някои зам.-министри са си докарали над 100 000 лв. годишно само по това "перо".
Ограничение за парите имаше по време на царския кабинет. Тогава бе определен таван от 320 лв. ВАС обаче го отмени по жалба на варненския бизнесмен Нелко Начев - един от шефовете на приватизираната фирма "Български корабен регистър". Ако сега това се запише в закон, текстът може да се атакува пред Конституционния съд.
В проекта на правителството са интегрирани етичният кодекс на висшите длъжности и законът за деклариране на имуществото на висшите длъжности. Законът, по който досега те подаваха декларации до Сметната палата, ще бъде отменен, но редът остава и в новия нормативен акт. Той засяга висшите държавни длъжности, изпълнителната, съдебната и местната власт. Конфликт на интереси има в три случая, пише в проекта: когато частните интереси на лицето са в противоречие с неговите правомощия, когато то е заинтересовано за себе си или свързани с него лица от резултатите от своята дейност или когато съществуват условия да се породят основателни съмнения в безпристрастността и обективността му, докато заема длъжността.
Предвидена е забрана висшите управленци или свързани с тях лица да бъдат съдружници, да имат дялове във фирми, за които в качеството им на служебни лица са се разпореждали с държавно или общинско имущество, отпускали са бюджетни или извънбюджетни средства, издавали са разрешения или лицензи или са контролирали тази дейност. Тази забрана важи и година след напускане на поста. За същия период заемащите държавна длъжност нямат право да работят по трудов договор или да са в бордове на дружества, които в последната година от работата си са ръководили или контролирали.
-----
ОТЧЕТНОСТ
Със закона се предвижда попълването на три вида декларации. Първата е за липсата на пречки за заемане на длъжността. Условието е да не са еднолични търговци, членове на управителни съвети или да получават пари от свободна професия. Изключение се прави само за научна или преподавателска работа или авторски права. Декларациите ще се подават до органа, който назначава, а за изборните длъжности ще се публикуват на сайта на парламента, президентството или общините. Три месеца е срокът за отстраняване на тези обстоятелства. След това глобата е до 1500 лв., а при повторно нарушение - до 5000 лв. Сред санкциите е и отстраняване от длъжност, но не е ясно как ще се процедира, ако тя е изборна.
Всяка година до 31 март висшите длъжности ще подават в Сметната палата декларации за имуществото си. Одитната институция ще прави проверката както досега и ще дава данните за несъответствие на НАП и ДАНС. И в новия закон не е предвиден ред, по който палатата да сезира прокуратурата за установени груби нарушения.
До месец след напускане на длъжността ще се подава и декларация, в която подробно се описва с какво имущество излизат от властта.
|
|