:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,620
Активни 911
Страници 2,550
За един ден 1,302,066

Инспектори проверяват забавянето на знаковите за ЕС дела

Пак питат Конституционния съд дали следствието може да мине към прокуратурата
Инспекторатът към Висшия съдебен съвет ще анализира 10 знакови дела, които в момента се следят под лупа от ЕК. Това съобщи вчера министърът на правосъдието Миглена Тачева пред представители на Американската търговска камара.

Пет дела още са на фаза "разследване", четири са в съда, а по едно вече има осъдителна присъда.

Целта на инспекторската проверка е да се види дали има проблем с отлагането на делата и как той да бъде решен. Констатациите трябва да са готови преди мониторинговия доклад на Еврокомисията, който се чака през юни.

Според Тачева съдебната система има проблем с отлагането на делата, а не с връщането им за доразследване. Връщането бе отбелязано в междинния доклад през февруари и инспекторатът вече направи частичен анализ по този проблем.

Сред следените от Брюксел са безрезултатните разследвания на убийството на шефката в агенция "Митници" Шинка Манова от октомври 2005 г. и покушението срещу Манол Велев. Комисията има интерес и към делото срещу братята Маргини, което в момента стои спряно заради здравословни проблеми на един от подсъдимите. Заедно с тях експертите питат и за делото за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева, също спряно преди месеци.

Другите дела са - прекратеното срещу зам.-министъра на политиката при бедствията и авариите Делян Пеевски, който бе разследван за използване на служебно положение за набавяне на противозаконна облага, аферата "Топлофикация", купуването на гласове, делата срещу прокурори, антикорупционната акция в Министерството на икономиката, при която бяха задържани двама чиновници с подкуп, скандалът с 20-годишното ирландско месо.

ПИТАНЕ

Конституционният съд вероятно ще бъде питан дали следствието може да се преструктурира, като се преобразува в специализирана служба за разследване към прокуратурата. Още преди четири години обаче покрай промените в конституцията, правени заради ЕС, имаше питане до КС за следствието. Той реши, че преструктурирането на съдебната власт, част от която е и следствието, е от компетенциите на Велико народно събрание, а не на обикновен парламент. КС обаче не е обвързан с предишните си решения и практиката си и съвсем спокойно може да вземе и коренно противоположно решение. Още повече че съставът на КС вече е съвсем различен.
3
2103
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
17 Май 2008 03:16
Това е дискримация.

Значи измамите в МОН можем да не проверяваме, защото не са знакови, а други работи проверяваме?

Кой решава кое е знаково, преди да е разкрито престъплението и да са изяснение всички връзки и последствия?

Борис Велчев съвсем се омотава вече. Мен, гражданина, не ме интересува защо дадено дело ще спаси правителстъвото на Станишев. Искам всички дела да се разследват по ред, и да получа ПИСМЕНО УВЕДОМЛЕНИЕ ОТ ВЕЛЧЕВ, защото измамите в МОН не са знакови, и не се разследват ИЗОБЩО...
17 Май 2008 09:01
Най-вероятно тези знакови дела ще завършат както знаковото дело срещу знаковия крадец Мафиянски-невинен от всякъде
17 Май 2008 09:39
За делото "Топлофикация" - като роднина на един от подсъдимите, мога да информирам читателите, че такова дело не съществува. Има една купчина безполезна хартия, наречена "дело", която в момента губи времето на съда. Няма никакви установени престъпления, нито е открито от къде са милионите на Валентин Димитров. След изчерпване на фойерверките около арестите, сега прокуратурата печели време, за да не излязат оправдателните присъди бързо. Целта е те да излязат в мандата на следващия главен прокурор, така че да не се издъни този, който забърка цялата боза. Като гледам, май ще постигнат целта си, защото едно такова дело се влачи поне 5-10 години, а то още не е започнало.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД