Инспекторатът към Висшия съдебен съвет ще анализира 10 знакови дела, които в момента се следят под лупа от ЕК. Това съобщи вчера министърът на правосъдието Миглена Тачева пред представители на Американската търговска камара.
Пет дела още са на фаза "разследване", четири са в съда, а по едно вече има осъдителна присъда.
Целта на инспекторската проверка е да се види дали има проблем с отлагането на делата и как той да бъде решен. Констатациите трябва да са готови преди мониторинговия доклад на Еврокомисията, който се чака през юни.
Според Тачева съдебната система има проблем с отлагането на делата, а не с връщането им за доразследване. Връщането бе отбелязано в междинния доклад през февруари и инспекторатът вече направи частичен анализ по този проблем.
Сред следените от Брюксел са безрезултатните разследвания на убийството на шефката в агенция "Митници" Шинка Манова от октомври 2005 г. и покушението срещу Манол Велев. Комисията има интерес и към делото срещу братята Маргини, което в момента стои спряно заради здравословни проблеми на един от подсъдимите. Заедно с тях експертите питат и за делото за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева, също спряно преди месеци.
Другите дела са - прекратеното срещу зам.-министъра на политиката при бедствията и авариите Делян Пеевски, който бе разследван за използване на служебно положение за набавяне на противозаконна облага, аферата "Топлофикация", купуването на гласове, делата срещу прокурори, антикорупционната акция в Министерството на икономиката, при която бяха задържани двама чиновници с подкуп, скандалът с 20-годишното ирландско месо.
ПИТАНЕ
Конституционният съд вероятно ще бъде питан дали следствието може да се преструктурира, като се преобразува в специализирана служба за разследване към прокуратурата. Още преди четири години обаче покрай промените в конституцията, правени заради ЕС, имаше питане до КС за следствието. Той реши, че преструктурирането на съдебната власт, част от която е и следствието, е от компетенциите на Велико народно събрание, а не на обикновен парламент. КС обаче не е обвързан с предишните си решения и практиката си и съвсем спокойно може да вземе и коренно противоположно решение. Още повече че съставът на КС вече е съвсем различен.
Това е дискримация.
Значи измамите в МОН можем да не проверяваме, защото не са знакови, а други работи проверяваме?
Кой решава кое е знаково, преди да е разкрито престъплението и да са изяснение всички връзки и последствия?
Борис Велчев съвсем се омотава вече. Мен, гражданина, не ме интересува защо дадено дело ще спаси правителстъвото на Станишев. Искам всички дела да се разследват по ред, и да получа ПИСМЕНО УВЕДОМЛЕНИЕ ОТ ВЕЛЧЕВ, защото измамите в МОН не са знакови, и не се разследват ИЗОБЩО...