Вицепремиерът Меглена Плугчиева и националният ръководител Димитър Ивановски представиха пакета от мерки, които правителството ще предприеме срещу заплахата от спиране на европарите. |
В писмото си от 8 май до националния ръководител на програмите с ЕС Димитър Ивановски шефът на Главна дирекция "Разширяване" в ЕК Майкъл Лий настоява до 16 юни да получи списък не само за доказани нарушения, но и за всяко подозрение, че се злоупотребява с европейски пари.
"Опазил Господ да работим със съмнения. Това е недопустимо. Така ще изгоним бизнеса", аргументира се Плугчиева. Тя обясни, че фирми, попаднали веднъж в черния списък, губят право да участват в търгове за евросредства. В България принципът обаче е, че всеки е невинен до доказване на противното.
Плугчиева е на различно мнение от Майкъл Лий и по въпроса за разширяване на правомощията на националния ръководител и на координатора към финансовото министерство. Вчера тя обяви, че Димитър Ивановски няма нужда от повече права. "Не смятам, че ние сме по-лоши от Словения, Полша или който и да било и че на нашия национален ръководител не му стигат пълномощията", отсече вицепремиерът. Самият Ивановски пък възрази, че въпросът не е решен и че Брюксел ще бъде арбитър в спора. Плугчиева отвърна, че България трябва да говори в един глас на Брюксел.
Сред спешните мерки, които правителството ще предприеме срещу заплахата от спиране на средствата от ЕС, е предоставяне на анализ за основните нередности и измами, извършвани досега при усвояването на европари. Плугчиева е поръчала това да свърши АФКОС - звеното, което бе извадено от МВР и мина на нейно подчинение. Срокът е 1 юли. Дотогава ще се актуализират и процедурите за докладване на измамите. Вицето се скара на звеното, че е забатачило доклад за допълнителни мерки за контрол, който ЕК поиска още м.г. Плугчиева дала срок до понеделник, 13 часа, документът да е върху бюрото й. Тя ще обсъди с вътрешния министър Михаил Миков и с шефа на ДАНС Петко Сертов как могат всички контролни органи да следят за нередности при усвояване на еврофондовете.
Заместникът на Асен Гагаузов - Савин Ковачев, става програмен ръководител на звеното по ФАР към регионалното ведомство. Назначението се забави месец и половина след като Димчо Михалевски подаде оставка. Шефът на изпълнителната агенция ФАР към МРРБ Стефан Герасимов също си е тръгнал и е назначен временно изпълняващ длъжността.
От понеделник ще бъде освободен подалият оставка шеф на централното звено за финансиране и договаряне по програма ФАР Любомир Тушанов. Сменя го Иванина Белева, специалист за управление на проекти в Американската агенция за международно развитие. Звеното към икономическото министерство по ФАР остава със същия началник - зам.-министър Нина Радева. Тя обаче няма да отговаря за оперативна програма "Конкурентоспособност", която поема лично министърът на икономиката Петър Димитров.
Брюксел е поискал анализ какви договори са сключвали и какви плащания са минавали през ръцете на освободените кадри след 31 март.
-----
ПРИЗНАНИЕ
Най-сериозен проблем с Брюксел според Меглена Плугчиева е промяната в закона за обществените поръчки, която трябва да е готова до 20 юни. Става дума за по-голяма откритост на процедурите и по-строг контрол. Като дамоклев меч над страната ни определи тя проблема с пътния фонд. За него обаче отказа коментар, защото е поръчала на трима зам.-министри да й предложат мерки за излизане от проблема. Само каза, че фондът се нуждаел от основно "саниране" - структурно и кадрово.