:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,394
Активни 698
Страници 8,959
За един ден 1,302,066
Импортен психодискурс

...А на лицето му блуждаеше ласкава иронична усмивка

Препечатваме от руското списание "Профил" извадки от интервю с психолога професор Александър Асмолов на тема психологическата подготовка на тандема Путин-Медведев заради стратегическото значение на душевното състояние на двамата супергерои, даващи наклон на събитията от Ванкувър до Владивосток.



Въпрос: Александър Григориевич, навярно и вие както всички сте наблюдавали първата съвместна поява пред публиката на Путин и Медведев - на инаугурацията и на Парада на победата. Не може да не сте обърнали внимание на техните лица. Какви емоции прочетохте върху първите лица на държавата?

Отговор: За почти 20 години взаимодействие между Путин и Медведев е възникнало явлението психологическо единение. И Путин, присъствайки на инаугурацията и на парада редом с Медведев, струва ми се, интуитивно оценяваше здравината на това единение. При Медведев пък върви нелекият процес по овладяването на новата му социална роля. Както видяхме на инаугурацията, даже в погледа на новия президент можеше да се прочете: "Справям ли се както трябва?" - и отговорът в погледа на отиващия си президент: "Всичко е наред". Тази неречева комуникация, този разговор с погледи релефно показва, че днес залог за увереността на Медведев е вярата на Путин в него.

В: Като специалист по психология на личността бихте ли обяснили: какви емоции изпитва в този момент Владимир Путин? Много хора, гледали инаугурацията, смятат, че той дълбоко преживява изнасянето си от Кремъл, и някак си минава на втори план...

О: Психологическата истина се състои в това, че Путин не минава и не заминава. Феноменът се заключава в това, че Путин остава в качеството си на лидер за съвместното решаване на общите дела и задачи, които имат с Медведев. Друг въпрос е, че Путин като човек с изявен характер безусловно преживява драма, човешка драма. Спомняте си как се обърна той в същия ден няколко часа след инаугурацията към лидерите в Думата: "Привет, началство!". А на лицето му блуждаеше ласкава иронична усмивка. С това той всъщност им каза: в тая сграда аз съм началник. И за разлика от Луи ХIV, който казва: "Държавата - това съм аз", Владимир Путин заедно с Медведев, олицетворявайки психологическата симбиоза и освобождавайки се чрез иронията от измъчващите го чисто човешки чувства, в това число и социална ревност, всъщност заявява: "Държавата - това сме ние".

В: Опишете този тандем през погледа на психолога.

О: Когато говорим за Путин и Медведев, аз си спомням думите на Владимир Висоцки - спомняте си песента: ...Парня в горы тяни, рискни, / не бросай одного его, / пусть он в связке в одной с тобой - / там поймешь, кто такой.

За това става въпрос: Путин закара "младежа" в планината - на политическия връх. Пресичането на житейските им пътища стана основа на явление, което аз считам за ключово в тълкуването на отношенията между тези двама души. Ние обясняваме това явление чрез феномена на "психологическата симбиоза".
1452
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД