Висшият съдебен съвет настоява за промени в близо 50 от текстовете на Закона за съдебната власт, който действа едва от миналия август. Законът "показа дефицит на добре формулирани текстове", пише в доклада на ВСС за дейността му. Корекциите би трябвало да уредят по-добре отношенията на съвета с министъра на правосъдието и с инспектората. Между членовете на кадровия орган и проверяващите напоследък прехвърчат искри. Съветът не прие анализа на инспектората за върнатите за доразследване дела. Търкания имаше и с министър Миглена Тачева.
Сред предложенията за промени е ВСС да може да възлага проверки на инспектората. Сега той прави проверки по свой план и по сигнали.
Министърът на правосъдието пък няма отношение към администрацията на съдебната власт и съгласуването на правилниците за нея с МП е намеса в дейността й, твърдят от съвета. Затова предлагат това изискване в закона да отпадне. Кадровиците настояват там да се запише, че не само министърът, а и 1/5 от тях, т.е. петима души, могат да свикват заседания на органа. Това бе и един от спорните моменти в правилника за дейността на съвета, срещу които застана Тачева.
От ВСС предлагат изключение от правилото, че всяко движение в съдебната власт е съпроводено с конкурс. По взаимно желание на двама кандидати на едно ниво и в един и същ орган на съдебната власт да се допускат размествания без конкурс, настояват от съвета. Така например, ако районен съдия от Шумен и районен съдия от Силистра искат да се "разменят", това да става само с решение на ВСС, без конкурс.
Според ВСС трябва да отпадне и изискването при повишаване на място в по-горен ранг магистратите да имат стаж за него. В момента за ранг на окръжен магистрат се искат 8 г., за апелативен - 10, а за върховен - 12. Това обаче на практика забавя израстването в кариерата на младите съдии, прокурори и следователи.
Предлага се връщане към сроковете за младши магистрати от предишния закон - 2 г. Новият ги направи три. Според съвета 2 г. са напълно достатъчни, за да стане ясно дали някой има качествата да е магистрат.
За сметка на това обаче се иска двойно увеличаване на периода за стажа за придобиване на юридическа правоспособност. В момента той е 6 месеца, които според ВСС са крайно недостатъчни за завършилите право да разберат как функционира съдебната власт.
-----
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Интересно е и предложението да отпадне 5-годишният мандат на зам.-шефовете в съдебната власт, който не е обвързан с шефския. Така например главният прокурор Никола Филчев "завеща" на Борис Велчев двама зам. главни прокурори, които довършват петгодишния си мандат - Христо Манчев и Митьо Марков. Според ВСС административният ръководител трябва да има право да избира заместниците си и да направи добър екип.
Ако предложенията бъдат възприети, ще отпадне и изискването за шефове на районно ниво да се назначават единствено хора с 10-годишен стаж. Той ще е 5 г., а 10-годишният ще остане за окръжно ниво.
|
|