При тотален организационен хаос премина вчера тегленето и обявяването на темата по литература за седмокласниците. За първи път за последните няколко години темата не бе обявена официално в 9.00 по Българското национално радио и стартът на изпита закъсня в цялата страна. В суматохата зам.-министърът на образованието Юлиан Наков забрави да сложи на масата един от пликовете и темата бе теглена от 9 вместо от 10 варианта. Бързането бе заради решението на просветния министър Владимир Атанасов в последния момент - от 7,30 до 8,30 сутринта да бъдат преразгледани формулировките на общо 44 теми. 34 705 ученици писаха съчинение-разсъждение на тема "Очарованието на първата любов в разказа "Ангелинка" на Елин Пелин".
Представителите на МОН пристигнаха в 127-о училище, където трябваше да се тегли темата,
броени секунди преди 9 часа
Точно в 9.00 часа зам.-министър Наков забързано влезе в изпитната зала и извади от куфарчето си пликовете с темите. В този момент по БНР по указание трябваше да прозвучи официално изтеглената тема. Едва тогава може да бъде даден официален старт на изпита.
Наков извади от куфарчето 1 голям и 1 малък, изпъстрен с печати плик. От големия бяха извадени други 9 малки плика и наредени на един от училищните чинове. Наков продължи да стиска 10-ия малък плик в ръката си. Така ученичката от 133-о училище Станислава Николаева изтегли темата от 9 варианта. Заради закъснението журналистката на БНР бе принудена в 9.03 да съобщи темата сама. По националното радио темата бе обявена в 9,19.
Минути след избора от МОН изненадващо обявиха, че темата е теглена не от 9, а от 10 варианта. Рано сутринта изтеглихме случайно 10 плика от общо 44 формулирани теми, обясни шефката на дирекция "Средно образование" София Димитрова. Тя повтори цифрата на няколко пъти. От МОН се опитаха да обяснят, че 10-ият плик е бил прибавен в последния момент от експертката Надя Боруджиева, но прегледът на телевизионните кадри опроверга това. Така стана ясно, че 10-ата тема е останала стисната в ръката на зам.-министър Наков. Така темата "Болка и утеха в разказа "По жицата" от Йордан Йовков" остана извън избора.
Това е пропуск, предизвикан от напрежение,
10-те теми бяха теглени случайно в запечатани пликове и зам.-министър Наков няма как да знае кой въпрос е вътре, обясниха от МОН.
Причината за забавянето на изпита е решението на просветния министър Владимир Атанасов темите да бъдат преразгледани и редактирани в последния момент, стана ясно още. От 7,30 до 8,30 в министерството са били прецизирани всичките 44 формулировки, подбрани предния ден от общо над 100 теми. Това прави средно по 1,4 минути за прецизиране на въпрос. "Някои теми се прецизираха като текстове, слагаха се допълнения към тях, за да бъдат по-ясни и по-точни", обясни София Димитрова. На редакцията присъствали общо 7 души. "Ако бяхме направили преценката предния ден, щяхте да кажете, че темата е изтекла", мотивира се Димитрова. Не стана ясно обаче защо министърът не е събрал експертите по-рано, каквато е практиката в университетите. На изпитите в СУ например темите се формулират в деня на изпита, но достатъчно рано.
Две от 10-те теми са с почти еднакви формулировки,
стана ясно при отварянето на темите. "Срещата на страданието и състраданието" бе една от 2-те теми върху V епизод на "Една българка", "Страдание и състрадание в разказа "По жицата" е формулировката върху Йовков. От всички 6-има автори нямаше формулирана тема единствено върху стихотворението "На прощаване" на Христо Ботев. Темите действително са формулирани много ясно и приятно, коментираха родители.
Повечето ученици харесаха темата. Част от тях започнаха да излизат още час и половина след изпита. "Всичко съм си написала, за вълнението на момчето, за любовта. Нас, тийнейджърите, най-много ни вълнува това - любовта", коментира след изпита същата Станислава, която изтегли жребия. "Нивото в училище е минусово. За да стане плюс, от октомври насам давам по 80-100 лв. на седмица", каза пък майката на Борислав Ася Ненова. Тя иначе харесвала просветния министър като учител. Бил й е класен и й писал първата и единствена двойка, защото разбрал, че класната й работа не е в неин стил, тоест е преписана.
Темите в останалите пликове:
- "Бабо, благодаря ти, ти си добра жена!" - пътят към доброто в V епизод от разказа "Една българка" на Иван Вазов.
- Вълненията на едно влюбено сърце в разказа "Ангелинка" на Елин Пелин.
- Житейските възгледи на Нено и Неновица, разкрити в първа глава на повестта "Маминото детенце" от Любен Каравелов.
- Срещата на страданието и състраданието (Съчинение-разсъждение върху V епизод от разказа "Една българка" на Иван Вазов).
- Болка и утеха в разказа "По жицата" от Йордан Йовков.
- "Ниагара! Дай боже всекиму да изпита такива блажени чувства..." Чудото на Ниагара в пътеписа "До Чикаго и назад" на Алеко Константинов.
- "Ще я видите, чедо, ще я видите..." - човешката доброта и вяра в разказа "По жицата" на Йордан Йовков
- Страдание и състрадание в разказа "По жицата" на Йордан Йовков.
|
|