Здравната каса трябва да плаща изследванията и лекарствата за остеопороза, смята доц. Ана-Мария Борисова от Българската лига по профилактика на остеопорозата.
От май НЗОК поема изследванията за измерване на костната плътност, но само на преминали бъбречна трансплантация и на жени с проблеми с щитовидната и половите жлези. Според Борисова обаче поне 70-90 хил. пациентки трябва да получават безплатно изследвания и лекарства за остеопороза. Толкова били жените, при които има риск от счупване на шийката на бедрената кост. Според статистиката всяка четвърта жена с подобна фрактура умира. Между 100 и 130 лв. излиза на месец лечението на остеопороза.
350 000 са болните от остеопороза у нас, а жените с намалена костна плътност са 800 000, обяви Борисова. Тя обаче призна, че статистиката не е точна, тъй като у нас няма цялостно проучване за броя на страдащите от остеопороза. Цифрата се базирала на наблюдения над пациенти от няколко болници и на изследвания върху 650 жени, работещи предимно в офиси. Ниската двигателна активност е предпоставка за намаляване на костната плътност, което пък може да доведе до остеопороза.
|
|