Строителството в Испания е в застой, което принуждава собствениците на обекти да уволняват доста от работниците, повечето от които са от Северна Африка, Латинска Америка и Източна Европа. |
Основна причина за мярката е излишъкът от имигранти, които нямат работа заради продължаващия застой в строителството. През изминалото десетилетие секторът претърпя бурно развитие със съществен принос при формирането на БВП. Спадът в бизнеса обаче означава, че дошлите да попълнят вакантните места в строителството вече не са необходими на инвеститорите. Това принуди предприемачите масово да уволняват служителите си, които са предимно от Латинска Америка, Северна Африка и Източна Европа.
Корбачо посочи, че чужденците, които приемат предложението да се завърнат по родните си места, ще получат натрупаните помощи за безработица на два транша. Не е ясно какъв период от време ще покрие обезщетението. Условието на испанското правителство обаче е те да заминат заедно със семействата си и да не се връщат в Испания минимум три години. По думите на министъра от стимулите ще могат да се възползват приблизително 1 млн. работници и техните семейства. Наред с това Мадрид възнамерява да затегне разпоредбите, които позволяват на семействата на чуждестранните работници да влизат в Испания, подчерта Корбачо. Според предвидената промяна в законодателството родителите на имигрантите вече няма да могат да кандидатстват за испански визи. "Има централно ядро на семейството, което не може да бъде разделено - съпруга и съпруг и деца под 18 г. Всичко друго е спорно", подчерта министърът.
Според данни на "Ел Паис" Испания е издала над 250 000 визи въз основа на роднински връзки от януари 2005 г. насам. Имигрантите вече съставляват около 10% от населението на страната, докато в началото на 90-те броят им все още е бил минимален. В същото време много испанци напуснаха страната си в търсене на работа и по-добър живот в Западна Европа.
Близо половината от 1 млн. източноевропейски имигранти, пристигнали след 2004 г. във Великобритания, вече са се завърнали у дома, изчислява британски институт, цитиран от в. "Гардиън". Това важи с особено сила за поляците, които намират страната си все по-привлекателна заради икономическия растеж и повишените заплати. Тенденцията личи ясно и от пазара на имоти във Варшава. Една пета от апартаментите там са продадени в брой на поляци, завърнали се от чужбина със спестяванията си.