Няма лесен начин да се излезе от кризата, която бе предизвикана от отхвърлянето на Договора от Лисабон на референдума в Ирландия, заявиха външните министри на ЕС на срещата си, която започна вчера в Люксембург, цитирани от агенциите. Българската делегация се ръководи от министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова.
Външните министри обаче отхвърлиха идеята, че Договорът от Лисабон може никога да не влезе в сила. "Не смятам, че договорът е мъртъв. Разширяването няма да спре, процесът на европейско обединение и интеграция няма да спре", каза финландският външен министър Александър Стуб.
"Би било рисковано да се каже, че ще съживим договора, след като сме изправени пред блокаж", заяви обаче словенският външен министър Димитрий Рупел, чиято страна до края на месеца е ротационен председател на ЕС. Според него Европа се нуждае от "известно време за размисъл и анализ".
От 1 юли председателството на ЕС поема Франция.
"ЕС трябва да помогне за намирането на решение как да се действа с Лисабонския договор, след като ирландските избиратели го отхвърлиха", заяви премиерът на Ирландия Брайън Кауън, цитиран от Ройтерс. Той призова Европа да се опита да осигури част от решението, а не просто да намеква, че това е проблем единствено на Ирландия. "Ако няма политическо развитие и не можем да стигнем до някакво решение, тогава този договор просто няма да влезе в сила", заяви ирландският премиер.
Междувременно премиерите на страните от Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) обсъдиха вчера на регионална среща на върха в Прага последиците от отхвърлянето на Лисабонския договор в Ирландия за разширяването на ЕС, предаде АФП. В Прага пристигна и френският президент Никола Саркози, който първоначално трябваше само да представи приоритетите на френското председателство на ЕС от 1 юли, но основна тема на разговорите с 4-мата премиери е бъдещето на договора. Чешкият конституционен съд наесен трябва да прецени дали Лисабонският договор не противоречи на основния закон на страната. Франция не бива да ни оказва натиск, заяви чешкият вицепремиер по европейските въпроси Александър Вондра.
Процедура
След референдума в Ирландия лидерите на ЕС заявиха, че осемте страни - членки на ЕС, които още не са ратифицирали Договора от Лисабон, трябва да го направят въпреки ирландското "не", отбелязва ДПА. 18 държави, сред които и България, вече ратифицираха договора по парламентарен път. Ирландия бе единствената страна от ЕС, която бе задължена по конституция да подложи договора на референдум.