:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,720
Активни 639
Страници 14,594
За един ден 1,302,066

Кризисни преговори в ЕС след ирландското "не"

Външните министри умуват в Люксембург, Саркози увещава Вишеградската група за Лисабонския договор
Снимка: Ройтерс
Външните министри (от ляво на дясно) на Италия Франко Фратини, на Гърция Дора Бакояни, на Франция Бернар Кушнер, на Люксембург Жан Аселборн, на Словения Димитрий Рупел и върховният представител на ЕС за външната политика Хавиер Солана обсъждат как да съживят Лисабонския договор.
Няма лесен начин да се излезе от кризата, която бе предизвикана от отхвърлянето на Договора от Лисабон на референдума в Ирландия, заявиха външните министри на ЕС на срещата си, която започна вчера в Люксембург, цитирани от агенциите. Българската делегация се ръководи от министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова.

Външните министри обаче отхвърлиха идеята, че Договорът от Лисабон може никога да не влезе в сила. "Не смятам, че договорът е мъртъв. Разширяването няма да спре, процесът на европейско обединение и интеграция няма да спре", каза финландският външен министър Александър Стуб.

"Би било рисковано да се каже, че ще съживим договора, след като сме изправени пред блокаж", заяви обаче словенският външен министър Димитрий Рупел, чиято страна до края на месеца е ротационен председател на ЕС. Според него Европа се нуждае от "известно време за размисъл и анализ".

От 1 юли председателството на ЕС поема Франция.

"ЕС трябва да помогне за намирането на решение как да се действа с Лисабонския договор, след като ирландските избиратели го отхвърлиха", заяви премиерът на Ирландия Брайън Кауън, цитиран от Ройтерс. Той призова Европа да се опита да осигури част от решението, а не просто да намеква, че това е проблем единствено на Ирландия. "Ако няма политическо развитие и не можем да стигнем до някакво решение, тогава този договор просто няма да влезе в сила", заяви ирландският премиер.

Междувременно премиерите на страните от Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия и Унгария) обсъдиха вчера на регионална среща на върха в Прага последиците от отхвърлянето на Лисабонския договор в Ирландия за разширяването на ЕС, предаде АФП. В Прага пристигна и френският президент Никола Саркози, който първоначално трябваше само да представи приоритетите на френското председателство на ЕС от 1 юли, но основна тема на разговорите с 4-мата премиери е бъдещето на договора. Чешкият конституционен съд наесен трябва да прецени дали Лисабонският договор не противоречи на основния закон на страната. Франция не бива да ни оказва натиск, заяви чешкият вицепремиер по европейските въпроси Александър Вондра.

Процедура

След референдума в Ирландия лидерите на ЕС заявиха, че осемте страни - членки на ЕС, които още не са ратифицирали Договора от Лисабон, трябва да го направят въпреки ирландското "не", отбелязва ДПА. 18 държави, сред които и България, вече ратифицираха договора по парламентарен път. Ирландия бе единствената страна от ЕС, която бе задължена по конституция да подложи договора на референдум.
8
1786
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
17 Юни 2008 00:17
НЯМА юридическо ЧИСТО решение на казуса с Отказа на Ирландия да ратифицира т.нар. "Лисабонски договор"! А ако този казус бъде решен "политически"- това ще е СРАМ за ЕС и "демокрацията" му!
Впрочем, Големият ЕС Срам е, че управляващите държавите-членки на ЕС хитро, "демократично" и ПОДЛО избягаха от ратификация на т.нар. "Лисабонски договор"/а преди това и на новата Конституция на ЕС/ чрез и след национални Референдуми! Е, к`ва "Демокрация" е, щом Управляващите НЕ питат Управляваните- особено, пък, за управленски Решения, които далеч надхвърлят срока на мандата на Управляващи, взели такива дългосрочни и СЪДБОВНИ за Управляваните решения?!
17 Юни 2008 11:27
Настояването да продължи ратифицирането на договора е глупаво, то е опит за унижение на ирландския народ!
...С което ясно се показва колко правилно са глсували.
17 Юни 2008 14:12
За родните ни йес-мени , Мама Европа от самоставане става и по-лесно няма ... Нашето в нея , дребна задявка бива ... Баф ...

17 Юни 2008 17:57
ДЪРТРЕАЛИСТ,
Абсолютно си ПРАВ!
17 Юни 2008 18:21
Нали?
Извратена работа Параграфе...
А ние чакаме справедливост от ЕС...
17 Юни 2008 18:55
Късогледи сте хора, късогледи...
Няма го мисенето в перспектива на бай Ганю от началото на миналият век. Останал е само един бай Ганю.
19 Юни 2008 00:11
Националистите в Европарламента приветстваха ирландското "не"
...Националистите в парламентът се обявиха и против продължаващата ратификация на Договора на всяка цена. "Има и друга възможност - да помислим", призоваха те. "Дали създаденият още през 50-те години ЕС изпълни своите обещания? Дали е адаптиран EС за тази епоха? Дали отнемането на свободи и разходите свързани с изграждането на ЕС си заслужават?", попита риторично Голниш.
"Ние ще проведем активна компания, с цел да не бъдат лишавани ирландците от тяхната победа. Ние искаме да триумфират нашите идеали срещу самозабравилата се висша политическа каста, която си позволява да презира волята на народа", обещаха депутатите-националисти...- Натиснете тук
19 Юни 2008 00:14
Ирландия няма да се съгласи на втори референдум
Марион Ван Рентергем- Натиснете тук
Всенародното допитване е важно за бъдещето на ЕС
Ален Ламасур- Натиснете тук

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД