:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,522
Активни 643
Страници 14,396
За един ден 1,302,066

Здравната каса отказа 3% от договорите в болниците

Въпреки опасенията няма масови фалити заради орязани клинични пътеки
Едва 627 договора по клинични пътеки заради липса на специалисти и апаратура е отказала здравната каса тази година. Общо за 2008 г. са сключени 17 518 договора по пътеки с 331 лечебни заведения, повечето от които болници. През миналата година договорите по пътеки са били 18 145 със същия брой лечебници.

От тази година касата постави изискване, според което един лекар може да работи само в една болница при това на пълен работен ден. На решението реагираха остро по-малките общински болници, тъй като при тях има доста специалисти, които не са наети на пълен трудов договор и работят и в други лечебни заведения. При липса на лекар по дадена специалност болницата не може да сключи договор по съответната пътека. Затова общинските лечебници се опасяваха, че ще последват масови фалити. Досега обаче не се е чуло за нито една затворила болница.

Поради натиск най-вече от БСП от касата допуснаха доста компромиси и сключиха редица договори по изключение с малки лечебни заведения, като повече от един договор са допуснати най-вече при ендокринолози, съдови хирурзи, патоанатоми, микробиолози. Освен това с 27 болници бяха сключени срочни договори до 30 юни. До тази дата лечебниците трябва да осигурят специалисти, апаратура или да повишат акредитационната си оценка в противен случай ще загубят контрактите и парите от касата.

Според експерти, ако НЗОК беше спазила стриктно условието си да не позволява на един лекар да работи в повече от една болница, към момента можеше наистина да има фалирали клиники. Идеята на касата беше, че с осигуряването на специалист на пълен работен ден ще се гарантира качеството за пациентите и че с "летящите" специалисти се източват пари.



РЕЦИДИВ

Директорът на районната здравна каса в Пазарджик Паун Начков е предсрочно освободен от поста поради несправяне с бюджета, съобщи БНР. Начков получил за 3 последователни месеца ниска оценка за управление от ръководството на НЗОК. Той не е събирал финансови отчети най-вече на частните болници и освен това броят на хоспитализираните пациенти и платените за тях пари постоянно растели без обективни причини. Пазарджик и Сливен са градовете, в които има най-много частни клиники на глава от населението. Според самия Начков истинската причина за отстраняването му е несъгласието му с методиката за разпределението на бюджета. През 2007 г. касата в Пазарджик получила 30 млн. лв., а през т.г. парите намалели с 4 млн. За сметка на това болните в региона се увеличили от 62 хил. за м.г. на почти 100 хил. за тази. Заради несправяне с бюджета предсрочно беше освободен и предишният шеф на здравната каса в Пазарджик.
2
1861
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Юни 2008 09:40
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума (т.1.5)

Редактирано от - bot на 20/6/2008 г/ 12:50:44

17 Юни 2008 17:31
*****

Не izbiratel67, за хаоса в здравеопазването не се виновни лекарите, които работят на две места.
За хаоса в здравнеопазването са виновни лекарите, които създадоха и в момента поддържат българската здравно осигурителна система и тези, които в момента работят на ЕДНО МЯСТО -НЗОК!
НЗОК

Редактирано от - bot на 20/6/2008 г/ 12:51:12

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД