От 70 до 350 лв. е разликата в заплащането между млад работник и възрастния му колега за еднаква работа, алармираха от младежката организация на КНСБ. По-ниското заплащане заедно с образованието, което не отговаря на потребностите на пазара на труда, е сред главните проблеми пред намирането на работа за младите у нас, коментираха от синдиката.
Най-фрапираща е разликата в заплащането при работещите в енергетиката - 350 лв. Около 200 лв. по-малко от възрастните работници получават започващите младежи в туризма и търговията. Начинаещ учител взема 100 лв. по-малко от старшите преподаватели, в банковия отрасъл разликата също варира от 150 до 200 лв. В строителството за една и съща работа млад работник печели с 200 лв. по-малко от един възрастен строител. Най-ниска е разликата в заплащането в държавните и общинските дружества.
В същото време вчера социалният министър Емилия Масларова се похвали, че темповете, с които намалява безработицата у нас, са уникални. По думите й в момента имаме 6% трайна безработица и се приближаваме към санитарния минимум, т.е. по-ниска безработица ще доведе до липса на конкурентоспособност.
Младежите от КНСБ обаче контрираха, че макар средното равнище на безработицата за 2007 г. да е задоволително - 7.75%, сред младите до 29 г. то е цели 20.2%. Безработните сред лицата до 35 г. пък са още повече - 31.2 на сто.
Подобни проблеми имат и съседни страни като Македония и Сърбия. Румъния обаче е малко по-добре - при нея младите хора без препитание са 19.8%, както и Унгария - със 16.8 на сто младежка безработица. По данни на Евростат младите безработни в ЕС са средно около 16.5%.
ПРЕЧКИ
Всяка страна си има и специфични проблеми с младежката безработица. У нас сред сериозните пречки пред младите е трудното започване на първа работа, тъй като работодателите искали опит и знания, които се придобиват само в практиката. Сред другите бариери е и миграцията, заради която все повече млади хора заминават на гурбет в чужбина. "Все повече ученици, още докато карат средното си образование, работят през уикендите в заведения за бързо хранене и барчета", коментираха от КНСБ. Този стремеж към заетост обаче има и отрицателна страна - много деца отпадат рано от училище.
Какво чудно има, че начинаещ на дадена работа, взима по малко от дългогодишни работници и служители?
вече рядко се взима под внимание прослужените години! в смисъл, класа се игнорира по некакъв начин, така че остава всичко заради ценза
-
абе тая статистика включва ли и ромите?