:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,312
Активни 446
Страници 4,877
За един ден 1,302,066

Само 20% от кърлежите са носители на зарази

Бездомните кучета и домашните животни са преносители на кръвосмучещите върху хората
Снимка: Емил Иванов
Да се разболееш от нещо, което носи странното и необяснимо име кримска треска, лаймска болест, марсилска или ку-треска? Звучи страшно. А не е и лесно можем да се предпазим.

Тези болести се предават от кърлежи, а конкретният причинител се казва рикетсия. Но не всяко излизане сред природата, на поляни или на морския плаж може да доведе до ухапване от кърлеж, както и не всеки кърлеж е носител на зараза. Едва 20% от кърлежите са носители на болести.

Заразените кърлежи се срещат в т. нар. огнища на марсилска треска, лаймска болест и т. н. Те живеят обикновено сред дивата природа, през зимата спят, а при затоплянето на времето се активизират. Пикът на заболяванията са месеците юли, август, септември. Реагират на топлина и се хранят от кръвта на животните и човека. Обикновено се "прикачват" върху диви животни, но е лесно да преминат и в необезпаразитени и неваксинирани домашни животни като кози, овце, крави. Оттам пътят до човека е лесен. Друга любима "среда" за кърлежите са бездомните кучета, особено при кърлежите, които носят марсилска треска.

Кърлежите обичат и изгнилата шума на буковете и дъбовете. Преминават много лесно от листата върху тялото на човека, достатъчен е допир за по-малко от секунда. След това обаче не е толкова страшно. На кърлежа са нужни 1-2 часа, за да си намери подходящо място, където да се прилепи и да започне да смуче кръв. След това според лекарите са нужни от 24 до 48 часа, за да се зарази човекът. Ако и тогава нападнатият не е забелязал, че има кърлеж по тялото си, на кърлежа са нужни 6-7 дни, за да се насмуче с кръв. След това кърлежът увеличава обема си между 10 и 20 пъти и започва да снася яйца в кръвта на жертвата.

Затова просто се огледайте, ако сте били на съмнително място. Ако откриете кърлеж, най-добре идете на лекар. Той ще хване с пинсета главата на кърлежа и ще го извади. Не е нужно мястото да се маже с олио или мазнина или кърлежът да се върти наляво или надясно.

Ако сте сред природата и сами извадите кърлежа, не го размазвайте или убивайте. Ако той се е насмукал с кръв, има опасност върху вас да попадне заразена кръв или части от кърлежа. Не го пипайте с голи ръце.

Ако все пак кърлежът остане в организма, първият симптом на всички болести, причинявани от кърлежи, е високата температура. Инкубационният период е 2 седмици. Специално при марсилската треска се появява и черно петно около ухапаното място, също и обриви по дланите и стъпалата.

По принцип марсилската треска, лаймската болест и ку-треската не са опасни за живота. Могат да причинят по-сериозни вреди на възрастни хора, които по принцип имат увредено здраве. Лечението е с антибиотици. Ако не се лекуват обаче, тези болести могат да доведат до хронични проблеми със сърдечно-съдовата система.

Единствено при кримската треска има по-сериозна опасност за живота. Затова там се препоръчва ваксинация на хора, които са в чест досег с природата - земеделци, скотовъди, лесничеи. Лечението е с гама-глобулин.





----

Дълго време болестите, причинявани от кърлежи, бяха забравени в България. От 1993 г. обаче случаите на заразени растат. Това се дължи на главоломното увеличение на бездомните кучета и на разпадането на общите селски стопанства, където добитъкът се обезпаразитяваше масово. В момента това рядко се прави, тъй като малките частни стопанства трудно отделят средства за ваксинацията на животните. Тя трябва да се прави от март до октомври.

Благодарение на това огнищата на марсилска, кримска и ку-треска постоянно се разширяват, изникват и нови. Заради бездомните кучета кърлежите се преселват и в градовете.

Традиционни огнища на марсилска треска са Бургас, Нова и Стара Загора, Варна, Хасково, Пловдив, Пазарджик. Нови огнища са възникнали и в София, Казанлък и Кюстендил.

Кримската треска е по-характерна за Югоизточна България - Бургас, Сливен, Кърджали, Хасково.
3703
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД