:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,757,014
Активни 474
Страници 13,481
За един ден 1,302,066

Пийте вода в жегата, избягвайте бирата

Хронично болните страдат от високите температури
Снимка:Александър Михайлов
От около седмица България е във владение на лятната жега. Някои се радват, мислят за море, почивка и ваканции, но други страдат. Според медицинската статистика здравето на 30% от българите е застрашено от рязкото затопляне. Жегата влияе не само на сърдечно-съдовата система, но и на хормоналния баланс и на психиката, категорични са лекарите.

От няколко години насам у нас през лятото зачестиха инсултите и малко по-малко - инфарктите. Това се дължи на факта, че мозъкът е доста чувствителен към пряката топлина и нагряване, до които води и половинчасова разходка в жегата. Страдат и хората, които имат високо кръвно, и тези, които имат ниско кръвно, и тези с исхемична болест на сърцето. Слънцето може да докара стенокардия и ритъмни нарушения. Особено опасни са големите амплитуди при температурата - например след дълго излежаване човек да влезе в басейн със студена вода. Това може да доведе дори до смърт.

Лоша е и комбинацията между висока температура, ниско атмосферно налягане и ниска влажност на въздуха. Жегата провокира създаването на силни магнитни полета в атмосферата. Те пък влияят зле на кръвоносните съдове и нарушават баланса на вегетативната нервна система, която движи жизнените функции.

Обезводняването също е много опасно. Дори и да стои на сянка и в покой, при 38 градуса температура организмът губи по литър течност на час - при дишане, с потта и урината. Човек става ленив, мозъкът му работи по-бавно. Кръвното пада, пулсът зачестява. При крайната фаза на обезводняване човек започва да вижда двойно и да халюцинира. Следва повръщане и загуба на съзнание. Това е топлинен удар.

Затова е нужно да се пият постоянно и по много течности. Най-добре е да пиете по чаша минерална вода или чай на 30 минути. Много помага и айран, но със сол. Внимавайте с кафето - то е силен диуретик. Не пийте бира - тя създава усещане за прохлада и облекчение, но бързо води до обезводняване.

Всъщност алкохолът охлажда, но приложен външно, отнема температурата на кожата. Можете да си позволите до чашка концентрат. Едно малко влияе добре на хормоните, които отговарят за водния баланс на организма.

Яжте по-малко, но по-често. Избягвайте месото, млякото и яйцата, наблягайте на плодовете и зеленчуците.



---

Според лекарите промяната от хладно към жега влияе зле и на психиката. Амплитудите във времето лесно играят ролята на "отключващ" фактор за депресии, усещане за тревожност и отчаяние. Ако човек има проблеми в работата, личния живот или просто му се е "натрупало", понякога е достатъчен един скок на времето, който да го дестабилизира и изкара извън контрол. Депресията може да докара допълнителна отпадналост, уморяемост, нежелание за работа.

Психиатрите съветват при такива ситуации да не си изпускаме нервите, например да си изкарваме яда в градския транспорт, на сервитьора или на някой непознат на улицата.
2429
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД