:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,209
Активни 649
Страници 14,774
За един ден 1,302,066
Рефлексии

Краят на прехода: този път слухът е истина

Димитър Денков
Не плахата поява на средна класа; не обезлюдяването на селата и гетоизирането на градовете; не разграбването на държавата от подставени лица и фирми; не социалдемократизацията на левицата и християндемократизацията на десницата; не приемането в НАТО и ЕС; не дори и коалицията от една уж социалистическа, друга уж немонархическа и трета уж неетническа партия, а слухът за една зрелостна работа е най-надеждният индикатор за край на прехода към т. нар. пазарно общество и още по т.нар. демокрация. Разбира се, ако човек си пада по поставяне на граници и вярва, че пазарното общество и демокрацията безопасно се съчетават в представата за всеобщо щастие и задължителен прогрес.

В случая това се налага, защото голяма част от поколението, родено, възпитавано, обучавано през тоя митичен преход, бе подложена на масов формален изпит; друга не малка част нямаше тая възможност - тя скъса с училището далеч преди матурите. Формалният изпит има обаче съдържателен резултат, различен от обявените не само защото изпитните материали бяха нарочно олекотени и мярката за оценяване бе дръпната до най-ниско равнище, та да получат диплома за средно образование възможно най-много ученици. Сам по себе си резултатът е интересен като образ на прехода в твърде сериозно отношение - ценностното, което не трябва да се бърка с оценките. То се подминава в лицемерните вайкания за слабата подготовка, в злорадото изобличаване на технически грешки и блокирали сайтове на МОН, в глупавите сравнения на резултати по различни предмети и училища, в още по-глупавите очаквания, че поредната говорилня ще помогне на образователната реформа в частност и на страната изобщо. И как не: не знаели имената на възрожденци; почти половината не писали нищо за любовта на Шибил и Рада, някои даже намеквали за трепети между Шибил и бея; играели на тото в тестовете; избирали втора матура наслуки; преписвали масово; разсъждавали повърхностно - че кой, завършил средно било през петдесетте, било през осемдесетте години, няма да се стресне и възмути от това?



Нещата изцяло приличат на милата семейна изненада,



че децата май са кривнали и трябва да се вкарат в пътя, който загрижените членове на семейството смятат за правилен. Децата на България! - викат и късат ризи, сякаш нацията е в групов брак, чиито деца са общи, а съответно и грижите за тях.

Матурата показа, че повечето от тези деца не мислят така и не им пука от семейната загриженост. Поради което се отказват и от семейния опит, придобит тогава, когато важността на дипломата се определяше от неизтребимата възпитателна илюзия, че получените и формално оценени знания са оценка и на подготовката за "живота". И с право не им пука. За деветнадесет години те не само видяха, но и изживяха нейното опровержение, пробило окончателно и безвъзвратно стените на училището с всичките красоти на свободата, която не прекрачва барикади, а подритва ценности. След това остават обикновено парцаливите надежди, служещи за забърсване на праха от порутената традиция.

Ако помните, преходът започна с надежда за по-справедливо и по-човешко уреждане на общия ни живот. Вървеше със заклинания за лична инициатива и гражданска ангажираност. Ориентираше се по сенилни видения на предвоенното добруване и по въобразени примери за нормалност, убедително онагледявани с банани по Великден и ягоди по Коледа. Разчиташе на националната способност за оцеляване и пресметливото използване на тялото за жизнен успех. Виждаше бъдещето в компютри и английски, но и във водосвети, възкресявания, препогребвания и паметници на минали величия.

Тая парцалива видимост, съчетана с фрагменти от спомнени уроци и рекламни клипове,



се въпроизведе в матурите по чудесен начин



от поколението, расло в нея - несериозно и с насмешка. То се отнесе формално към матурите така, както формално се отнасяха с него по време на израстването му, смятайки, че училището не толкова ще го подготви, колкото ще го опази от "истинския живот". Което не пречеше постоянно да се напомня, че образованието е длъжно да се съобразява с бизнеса и да се ругаят учителите, че не си гледали работата, но въртели частни уроци за над 600 милиона лева.

Хубав символ на всичко това е една зрелостна работа, слухът за която броди след матурите. Макар и непроверен, той заслужава да се сподели, за да станат още по-ясни нещата. Впрочем броденето като слух принадлежи към природата на символите: дори измислени, те имат свойството да правят действителността още по-действителна. Та във въпросната работа бил решен криво-ляво тестът, а по темата за любовта било написано единствено и само: "Правете любов, не матури". И имало приложен презерватив. Слава Богу, неупотребяван, казват видели я.

При все по-нарастващата грижа за образованието догодина като нищо ще цъфне и използван. Защото квесторите, понеже освен учители са и родители, все повече ще разбират, че от 2008-а нататък на матури ще се явяват не техните и не нашите деца, а децата на прехода. Те знаят, че ще успеят без образование така, както и ще са щастливи в любовта при "безопасен секс" дори по време на изпит. В известен смисъл това е съзвучно с представите за политика у нас: доколкото подобен изпит са изборите, тя е възможна само при легитимирането си от безопасно образовани. Или още по-сигурно - от напълно необразовани хора. Естествено на тях никога няма да им хрумне да правят преходи, а ще са щастливи със статуквото, гарантиращо им свобода, безопасност и щастие предимно под формата на презерватив.
261
6530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
261
 Видими 
21 Юни 2008 00:57
/:/ "...Разбира се, ако човек си пада по поставяне на граници и вярва, че пазарното общество и демокрацията безопасно се съчетават в представата за всеобщо щастие и задължителен прогрес..."
......................................... ......................................... ...................................
НЕ се "съчетават"!
Пазарно общество/Стопанство/ има и при военна ДИКТАТУРА, която НЕ е Демокрация, нали/ Гърция, Турция, Р.Корея, Чили.../!!!
Нещо повече: Пазарно е и Обществото/Стопанството/ и при Социализма/"Държавният Капитализъм"/!
Щом в едно Общество/Стопанство/ се произвеждат Стоки/т.е., неща НЕ за лична нужда и употреба на Производителя им, а за продажба на Пазара/- това Общество/Стопанство/ е "пазарно"!!! Това, че на Пазара/вътрешния!/ при Социализма има само ЕДИН Производител и Продавач/Държавата-Капиталист!/, но, пък, има Множество Купувачи/народонаселението/, съвсем НЕ означава, че при Социализма НЕ е /Е!/ Пазарно Общество/Стопанство! Впрочем, МЕЧТАТА на всеки капиталист при Капитализма е той да бъде единствен/монополист/ на Пазара, нали-срещу която капиталистическа Мечта се налага да действат антимонополни закони и мерки?!

Редактирано от - paragraph39 на 21/6/2008 г/ 00:59:56

21 Юни 2008 01:02
Верно е Денков
Не верват на образованието
И с право, то е такова, каквото беше
А беше, най-малко интересно
Усмихваше се на правилното дете ь а останалите най-малко "не забелязваше"
Това наследено образование не е било замислено да образова, т.е. "да строи" личността, а да легитимира наличното положение
Солженицин това го определи като образованщина
За какво да се съжаляват днешните деца?
То и тогава знанията и реалният живот са били не на една ръка, не и на една река, а на една галактика разстояние
Сега е късно
Няма кой да образова образователите
Вери сори

Редактирано от - Минавам от тук на 21/6/2008 г/ 01:05:43

21 Юни 2008 01:05
Малко да припомним?
А какво казва бащицата на , , невидимата ръка” , идеолога на капуталистическото общество.
Формира се „едномерният човек” , т.е. ситуация, за която не кой да е друг, а самият Адам Смит предупреждава, че при нея „Умовете на хората се стесняват. Те стават неспособни за възвишени мисли, образованието влиза в разреда на нещо презряно или като минимум незначително, а героичният дух напълно изчезва.Оправянето на тези недостатъци би било цел, достойна за най-сериозно внимание”.
Омир пък си нямал работа и взел че определил глупавият и глупостта , цели 8 века преди новата ера. , , Глупавият проумява само онова, което вече е станало.”

21 Юни 2008 01:10
Верно е
Но защо е толкова шумно това откритие
Не беше ли ясно това и преди 20 години, а и преди 50, и преди 150
Образованието не само е скъпа работа
Това по принцип не е работа , т.е. не е функция
Образователите са ясни, те функционират
Къде са учителите, които трябва да ОБРАЗОВАТ
21 Юни 2008 01:10
Съгласна съм с автора (май за първи път) Може би трябва да престанем с това, вече изтъркано вайкане, колко невежи са децата ни и как не знаят "елементарни неща"... Ако наистина знаят как да бъдат щастливи и как "да успеят"...ами, добре, нали това искаме всички?! Не е ли обаче това "успяване" малко жалко и егоистично, ако не са приобщени и не принадлежат към някаква културна и ценностна традиция, а именно българската? В противен случай нали те биха обслужвали каквато и да е кауза- политическа, икономическа, криминална, няма значение, щом така "ще успеят"....
21 Юни 2008 01:16
Минаващия, ако не знаеш, учителите изпълняват учебни програми, които са спуснати от някой си в МОН. Концепция няма за образованието- това е проблема! Ти ако си учител на какво би научил децата в час по математика? Освен на математика! Да смятат с дроби и т.н. Това каквообщо има с "Образованието като свещенодействие"?
21 Юни 2008 01:17
Преходът едва сега започва, Денков.Ако не си го разбрал, то ще ти се наложи да го усетиш.100%. Прочети интервщто на Стефан Гамизов, който е прав на 100%.Комунетата нема да видат бел ден , докато не бъдат изритани у Сиобир .Запиши си го!
21 Юни 2008 01:28
Ами аз не съм учител, не съм и образовател
Аз съм прост университетски преподавател
И да ти кажа, че най-трудното в образованието е именно това - дробите, числата и други подобни
Обикновено образователите си улесняват задачата като налагат наизустяване на тези уникално сложни задачи, свързани с формиране на абстрактното мислене
Като резултат имаме днешните образовани министри и икономисти
Вери сори
21 Юни 2008 01:48
А бе Прехода трябва да се пише с главно П. След като сме се вторячили в това нещо с което ни пълнят главит то трябва да си го пишем така както си е Прехода. Тоест така или иначе или изтърваме целта на този Преход или я заменяме с алабализми - демокрация. А иначе ако трябва да сме точни то прехода е към капитализъм. Чудно ми е защо толкова много пропагандисти ги е страх да кажат тази истина. Иначе с охота тези пропагандисти ни пълнят главите с една друга лъжа - за комунизма и за пост-комунизма. Иди им обяснявай че не само в България ами никъде по света не е имало комунизъм, ама те рупат ли рупат. А то, ако се говори за преход към демокрация, то този преход отдавна е завършил - още през 1990г.
Демокрацията е форма на държавно управление а не е обществен строй. други фроми на държавно управление са диктатурата или монархията. Пазарната икономика също не е обществен строй - а е най-обща структура на икономиката. И така пазарна икономика може да има и при социализма и при капитализма и при диктатура и при демокрация и при монархия.
Капитализма и социализма са обществени строеве. Тоест обществинят строй се разграничава най-вече по това как се преразпределят благата от общественото производство. С това преразпределение на се занимава нито формата на държавно управление (демокрацията) нито структурата на икономиката (пазар). С това преразпределение се занимават фундаменталните закони на една страна които и определят дали обществения строй в страната е капитализъм или социализъм. Ако това преразпределение (законите) е с тежест към капиталистите - е капитализъм, ако е с тежест към общестовто (производителите на балга - социото) е социализъм.
21 Юни 2008 01:51
Бил прав автора.
Щяло да има , , …..безопасност и щастие предимно под формата на презерватив.”
Автора още пада от Марс , ама не е паднал , нищо от реалната действителност не му е ясно?
Това се чати в момента , на http://www.gepime.com, показаха ми го деца на приятели , дето ги готвих по математика и физика, бяха дошли да празнуваме.
Хиляди , хиляди обсъждат темата?

Какво е важно за теб в една свирка?


45% 828 езика

5% 90 ръката

13% 242 да няма зъби

25% 454 устните

12% 216 слюнката


А сега кажете че е прав автора.То и аз не съм прав , като пиша за капут-ализма , затова си посипвам главата с магданоз?
21 Юни 2008 02:06
Димитър Денков (90%)
21 Юни 2008 02:14
Хубав символ на всичко това е една зрелостна работа, слухът за която броди след матурите. Макар и непроверен, той заслужава да се сподели, за да станат още по-ясни нещата.


ндааам ... тъжна работа. каква е стойността на пасквил, в който списателят сам признава, че за да напише заключението требва да цитира слух?

преходът нема да свърши, докато "умовете на хората" (поне на повечето) не се "стеснят" дотам, че да спрат да верват на слухове, глупости и празно плямпане, а вместо това -- почнат да разчитат на собствените си очи и акъл.
21 Юни 2008 02:24
"Нема да се плашийш, куопеле", ни "Преходът свърши" ни "Краят на историята" се вижда наблизо.
21 Юни 2008 03:44
СЕГА отново прекрати Прехода в събота!
По рано Райчев, днес Денков.
Така е то - всеки спира Прехода един ден.
Пък ние не сме съгласни и разтягаме, разтягаме го пустият му, като Цариградски локум. Не защото сме любители на ластичната атрактика и на изкуствените й емоционални изхвърляния, просто защото не ни се иска да е завършил така.
И защо ли?!

21 Юни 2008 06:58
евреинът е имал само един преход и за него докато свят светува всичко е едно и също.3 приказки приказва на децата си:учи езици, научи цигулка/виж картина на шагал/, изучи професия.останалото си идва после от само-себе-си:преодолей човека в теб
за дд
21 Юни 2008 07:51
Аз веднъж се опитвах да обясня във форума каква е разликата между хуманитар и уманитар, но от този материал разликата се вижда и разбира по-добре

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
21 Юни 2008 08:32
Манрико, кажи де, автора хуманитар ли е или уманитар по твоята класификация. Не ни мъчи. Щото мрънкачи биват и техничери, като теб. Ти не си мрънкач, уточнявам. Между другото, от писане и говорене за матури започнах да се увреждам. Гледам че ми се е появила бучка до пъпа, сигурно ще порасне матура. Така ли ще я караме. 6 месеца ще говорим за подготовката на матурите, 6 месеца ще обсъждаме резултатите. И така всяка година. То вярно, ще половинта народ е завършил славянски филологии и все нещо трябва да прави, но и ние, без филологиите, трябва да можем да дишаме.
21 Юни 2008 08:36
Ааа, за авторите е забранено да се коментира. Може само за материалите. Този материал според мен е много мрънкящ и уманитарен.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
21 Юни 2008 09:06

Минавам от тука,
Като питаш, къде е учителят, който образова да ти отговоря:
1.Кара такси.
2.Мие чинии.
3.Работи, като камериерка.
4.Поставя изолация и др.
Защото и те трябва да се хранят и да отглеждат децата си.Оказва се, че на всички останали професии им е разрешено да работят на няколко работи, а само на учителите не е.Давали частни уроци.Политиците дават частни консултации, при това с много по-голяма вреда за обществото, но ние нападаме учителите-нали някой трябва да отнесе гнева за несполуките и гадостите сред, които живеем.След толкова много писания в последно време за образованието трябва да разберем нещо-КАКВОТО Е ОТНОШЕНИЕТО НА ОБЩЕСТВОТО КЪМ ОБРАЗОВАНИЕТО И УЧИТЕЛИТЕ, ТАКОВА ЩИ БЪДЕ И ТО И ТЕ.
21 Юни 2008 09:20
...за ендрю райчеффф преходът завърши през миналия век...
21 Юни 2008 09:36
Децата на България! - викат и късат ризи, сякаш нацията е в групов брак, чиито деца са общи, а съответно и грижите за тях.


Великолепно!


Манрико вероятно си е подострил молива да напише: "Вместо да мрънкяте, хващайте учебниците и се самообразовайте!". След което ше добави: "Ние ще гледаме отстрани, и ако излезе нещо от тая работа, ще се присъединим...".


Напред към образование чрез осмоза! Да потвърдим народната мъдрост - "Прост народ - стабилно правителство!"
21 Юни 2008 09:44
Когато посочих?
, , Омир пък си нямал работа и взел че определил глупавият и глупостта , цели 8 века преди новата ера. , , Глупавият проумява само онова, което вече е станало.”
-ми беше ясно , тарикатите накъде ще избият.
Днес вече сме ощастливени . Матурите , децата , първото поколение , резултата-това е венеца от тръни , който показва КРАЯТ НА ПРЕХОДА .
А днешните деца , просто ще живуркат и , , Естествено на тях никога няма да им хрумне да правят преходи, а ще са щастливи със статуквото, гарантиращо им свобода, безопасност и щастие предимно под формата на презерватив.”
Автора е допуснал груба грешка-според мен.
Аз пък си мисля точно обратното.Още първото поколение показва , че капутализма и капутетата ще бъдат наврени в кучи гъз., защото виждам други неща..
Поредният рахат локум.Някога капутетата забраниха матурите , сега ги възстановиха , пак ще ги забраняват , пак ще ги възстановяват.Важно е да има на какво да кълват шараните.
Виждам колко поумняло и с верни рефлекси е първото поколение на прехода-защото се адаптира и реагира на криминалната капуталистическа действителност, което показва че е повече от нормално и умствено развито това поколение.
Виждам осъзнатата реакция и бунт , срещу блатната перспектива в Блатото.
Виждам истерията и злобата в очите на капутетата.Децата не можеш ги ментоса да участвуват в избори.Децата не можеш ги ментоса да останат да се давят в Блатото.
Децата няма как да се ментосат , че предстои първоначално натрупване на капитала , че има ангелогласни капути и демонизирани комунетаи и че от сега нататък кебапчета ще растат по дърветата , след като са цъфнали налъмите.
Можем да продължим да изброяваме.Извода обаче е един.Децата са разбрали разликата между човека и животното , разбрали са че човека променя средата и след това живее в нея , разбра ли са че човека е социално животно и оставяйки да живеят в капуталистическото блато , единственият път е да станат блатни животни.
Бунта на първото капуталистическо поколение, обръщането на гръб на разярените и истеризирани капутета , това е много голям пробив които капутетата осъзнават и изпреварващо са напълнили гащите.
.А каква е съдбата на Блатото. Унищожавайки човешкият ресурс ще се превърне в септична яма.
Това е логическият извод.
Нали разбрахте другари атгелогласни капутета и капути , както промениш средата , така се променя човека , а неговата промяна не се подчинява на вашите крокодилски мераци.
21 Юни 2008 09:45
Манрико вероятно си е подострил молива да напише: "Вместо да мрънкяте, хващайте учебниците и се самообразовайте!"
To и самообразованието е важно - и заедно с формалното образование, и след приключването му, но не е това темата. Казвал съм вече, че вместо да мрънкя и да пиянства, човек трябва да си обърне внимание на децата, да ги възпита, да ги мотивира да четат и да се образоват, а заедно с това да намери начин да им осигури образованието в нашата калпава образователна система - да им подбере по-добро училище, да ги прати на допълнителни курсове, да работи, за да осигури средства за образованието, че то само на ужким е безплатно... Аз си мисля, че що-годе съм го направил.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
21 Юни 2008 09:57
След като ендрю райчеффф построи Прехода не седна, не подви крак а запретна ръкави да строи голф игрища на дарени от правителството терени..
21 Юни 2008 09:58
Манрико
Напълно съм съгласна, моите деца са си мои деца и отговорността ми към тях е МОЯ, на никого другиго. И ако системата е крива, аз трябва да намеря начин, ако искам децата ми да се развиват.
21 Юни 2008 10:00
To и самообразованието е важно



Важно е, разбира се - иначе как ще се роди български Фарадей?

Важно е също да си осигурим подходяща болница, да си прекараме пътища, да си построим полицейски участък и да го напълним с доблестни ченгета, и т.н.

После да се огледаме и да кажем - "Че за какво ли пък ни е тази държава?"
21 Юни 2008 11:27
Че какво му е на детето, написало вместо тема тази мъдра мисъл? Първо: Познава лозунг, роден две поколения преди него. Второ: стига му акъла и смелостта да го интерпретира. Трето: има конкретна позиция и не се страхува да я изкаже. Трето: дори има връзка с разказа - любов, война и невъзможност...
Според мен е една от малкото работи, заслужаващи висока оценка!
21 Юни 2008 12:00
Кара, държавата има предимството на мащаба в някои дейности като споменатите инфраструктура или полиция. Но уманитар като тебе откъде ще знае такива тънкости.
На времето познавах няколко ученици-етиопци. Един от тях ми каза, че баща му не му обръща никакво внимание - на него и на братята му - ни дрехи, ни джобни пари, ни домашни, нищо (учеше и живееше в интернат). Обясни ми че според баща му, държавата е тази, която трябва да издържа и възпитава децата му - неговият принос се изчерпвал с това че ги е направил.
Така и нашто уманитар...
21 Юни 2008 12:08
Ми то нали в "Комунистическия манифест" пише, че обществото ще отглежда децата - и ето, и етиопецът, и Караваджо така искат да е.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
21 Юни 2008 12:20
Интересна и ужасяваща идея на Денков за същността на "прехода', - към тотално опростачване.
По какво си личи ? - когато излязат "новите" хора.
Извратени* - по образ и подобие на дизайнерите на прехода.
С толкоз много думи и дела се стараха да изхвърлят от живота - чест, приличие, срам, родово чувство, уважение към възрастните...
и ги замениха със свободата от ... изконните ценности.
Е, успяха.
Опростачиха държавата, възпроизведоха си и необходимите духовни роби, за да има кой да им служи за население на територията.
Може би вече е ред на отсвирването на тези със все още запазена духовност?
----
(* - не че извратени по природа, а научени така)
21 Юни 2008 12:23

Ми то циганите отдавна са си в комунизма.Те са най-върлите последователи на етиопците(бе те сигурно са роднини, та незнам).Нищо друго не ни остава освен и ние да се изциганим и да си оставим децата да ги отглежда държавата и много ще прокопсаме.
21 Юни 2008 12:24
"Слонът е бозайник с дълъг, червейоподобен хобот. Червеите, от своя страна се делят на..."


Как да кажеш нещо за слона, след като си учил само за червеи...
21 Юни 2008 13:06
Че си уманитар, знаем вече.
21 Юни 2008 13:56
За българите всеки преход витаещ в сверата на абстрактното е нещо желано и приличащo на неделна разходка в парка но не дай Боже да настъпи реална промяна, изпадаме в консервативна тъпота а болшинството и в безисходица.
21 Юни 2008 14:11
Денков казва много точно някои неща, но основният му извод, че "преходът" е свършил не е верен. Самият той го знае /доколкото разбирам е философ/, защото е изучавал Хераклит , на когото още преди 25 века му е било ясно, че "всичко тече". За сведение на по-младите, особено на разните Brightmen и Smartiеs, чиито бляскави умове се моделират от приказките на озлобени хора, неуспели да влязат навремето в БКП, бивши/или пак неуспели/ секретни сътрудници, както и пребоядисали се преподаватели по научен комунизъм, трябва да поясня нещата по-простичко, без да навлизам в дебрите на философията. Първо, по времето на социализма имаше една крилата фраза: "Всичко е преходно, само преходният период е вечен"/фолклор, Хераклит няма нищо общо./ Тази сентенция бе отговор на официалната пропаганда, твърдяща, че лошите неща в живота още ги има, защото не е завършил преходният период от капитализма към социализма. Второ, същата пропаганда твърдеше, че отрицателните явления са наследство, остатъци от капитализма или резултат от буржоазното влияние на Запада. Демек, ако нещо при социализма е кофти, то за това е виновен капитализмът. Трето, сега пропагандата твърди, че преходът /избягва се пояснението, че е от социализъм към капитализъм, за да се избегнат неприятните асоциации и емоции/ е завършил или още съвсем малко му остава да завърши. Освен това тя обяснява, че за всичко лошо е виновен комунизмът. И в двата случая прапагандата разчита на човешката глупост. Със съжаление констатирам обаче, че докато при социализма пропагандните клишета минаваха покрай ушите на хората, то днес те са значително по-действени. Причина за това са по-усъвършенстваните средства и методи за промиване на мозъците, но не само и не главно те. Решаващ е фактът, че никой не чете оригиналните автори и сериозните трудове - по лесно е да четеш фантасмагориите на разни не особено грамотни графомани и да повтаряш това, което ти говорят пропагандистите по СМИ или просто да повтаряш недорасляците от форумите. Без да знаеш всъщност за какво точно говориш. Едно е да знаеш как се използва компютър, а друго е да знаеш кой е Хераклит и какво е казал, какво значение има понятието "комунизъм"/в науката, а не в кръчмата/, що е то капитализъм, социализъм и т.н. Затова учениците /поне много от тях/ може и да боравят с компютрите, но не знаят да напишат правилно една дума, да не говорим за такива неща като придържане към някакви ценности. Та - преходът свършил-несвършил, а нещата са както когато Вапцаров е писал своите стихове:"Народът прост, животът - тежък, скучен..."
21 Юни 2008 14:23
Едно е да знаеш как се използва компютър, а друго е да знаеш кой е Хераклит и какво е казал...

А Хераклит, като е бил толкова отворен и като е знаел кво е казал, можел ли е да използва компютър?
21 Юни 2008 14:45
Колко е било хубаво някога. Всичко морално; нема преписване. И колко щели да се възмутят завършилите тогава.
Ми рабфаГовете какво беха? А? Или сме ги забравили.
РабфаГовете беха комунистическа подигравка с образованието. Предани на партията каскети без капка мозък в главата се набутваха направо в университета и институтите. Произвеждаха се каскети с вишо. И АОНСУ беше същата подигравка - отново каскети с вишо.
А буква (Ж) и нея ли сме забравили - синове и дъщери на АБПФК - пак каскети с вишо.
Дращят по форумите и въздишат за Масква.
21 Юни 2008 14:57
Като те гледам - каскет без вишо - та чак ми става тъжно...
21 Юни 2008 15:05
Ами и аз да задам един тъпичък въпрос:
Преход от какво към какво????
Ама без книжни формулировки като "комунизъм","капитатизъм","диктатура","демокрация" и т.н.
Кое е добро и кое е лошо за обществото??
Ами попитайте народа, господа журналисти и политици.....
Много просто.
Тцъ!!
На народа му насадиха кое е добро и кое е лошо по техен (на управляващите) тертип - т.е. което е добро за управляващите това е добре и за народа.
Народа никой не го питА.
Този преход никога няма да свърши.Преходът е мътна вода а там се избива рибата.Мераклии рибари колкото щеш.А водата мътна и още повече се замътва.
Защото рибата взе да намалява, а рибарите да се увеличават...
Преход.....
21 Юни 2008 15:06
Наистина ги имаше случаите на комбайнери-ударници, пращани за наградата да вземат вишо...
21 Юни 2008 15:12

Верно е за рабфага, но в моя институт и в моятя група имаше 3- ма такива.Най-итересното е, че те завършиха института при това много добре, докато тези, които бяха влезли с 6-ци на приемния изпит прекъснаха още в 1-ви курс а други така и не можаха да се дипломират.Двама от тях заминаха във Франция и са много уважавани професионалисти.
21 Юни 2008 15:13
Преход....
Развяващи се знамена и участие в съмнителни съюзи като панацея за избавление... съветски, европейски...
Възможни са фалити заради спрените пари от ЕС
21 юни 2008 / News.dir.bg
Възможни са фалити на земеделски производители заради спрените от Европейския съюз средства за България.
Това заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Красимир Аврамов, цитиран от БГНЕС
Той предупреди, че има производители, които не си изпълняват договорите за кредит от банките поради липса на средства. "Налагат им се допълнителни наказателни лихви и приходите не са достатъчни да покрият главницата. Случи се така, че без строг контрол усвояването на средствата от ЕС се превърна в капан за бенефициентите", изтъкна Аврамов. Според него грешката на Фонд "Земеделие" е, че не са проверени навреме декларираните от земеделските стопани площи и затова не се изплащат субсидии. Липсата на субсидии е и причина в тазгодишната кампания да има по-малко комбайни.

Натиснете тук
21 Юни 2008 15:16
Caravaggio ....
21 Юни 2008 15:26
Каскетите с вишо от рабфаГа размърда'а палците.
21 Юни 2008 16:09
Е па нали за тех баш тамам съм написъл:
Дращят по форумите и въздишат за Масква.
21 Юни 2008 16:33
Ето истинските матури и истинския Преход, другари..

Е таман преди има-няма 2 часа в нашта китна кооперация ечаха акордеони и кларнета и се виеше хоро. Младо 26 г. мОмче излиза и отива да зема кипра 22 г. невеста некъде от 180 км по нататък, да си я доведе тука. Е туй да се чува. Предния път беше преди 1 месец, ама тогава свириха за да ни вземат една 25 г. мома, ама я закараха много наблизо за да са подръка дядото и бабата да се оправят с внучетата. Всякъде да имаше по 1 сватба на месец – айде и Прехода щеше да свърши..
21 Юни 2008 16:39
Хайде обърнете внимание на фундаменталниуя въпрос, зададен от Е6!
Останалото са си празни приказки и джавкания. На меркантилни математици, не разбиращи защо греят звездите, когато не топлят поне. И на хуманитари, не схващащи за какво е тая математика, когато в нея няма понятия добро и красиво.
Което не пречеше постоянно да се напомня, че образованието е длъжно да се съобразява с бизнеса и да се ругаят учителите, че не си гледали работата, но въртели частни уроци за над 600 милиона лева.

Денков - тук си абсолютно точен. И първата му част си е отделна тема.
21 Юни 2008 16:41
Г-н Денков отново е върхът!
За каскетите и бомбетата: Тия дето завършиха "висше" по какво се различават от тия с "вишо"? Да, знаели били повече, дори за Хераклит; да, имали широка култура, чели два вагона книги. И к'во могат да произведат ... от това си знание и култура?
Едни бакалски сметки за пред Европа не можаха да скалъпят - губили им се били площите на земята, сякаш преди 4 г. не подписваха Договор за присъединяване и се кълняха, че всичко е точно и вярно (междудругото, само с данните от сателитни снимки европейците ни показаха, че сме сбъркали, и то в наша вреда!)
Дори и краставици и домати не могат да произведат (те сами си растат, стига някой да не ги прегазва с много "ум и култура", та внасяме.
Да не се окаже, че Решаващ е фактът, че всички тези образовани "с више, с висше и вишо", не само че не могат да внедрят едно високо-технологично производство, ами дори не могат да прочетат документацията?
Великият до цент Орешарски, трета година сметката му не излиза... с милиарди...
21 Юни 2008 16:49
Мирише на нагамизване..
21 Юни 2008 17:55
Ми да му обърнем внимание на фундаменталния въпрос, ама то еднозначен отговор няма, щото зависи от дефинициите. А и без изтъркани думички не става. Преходът е от диктатура към свободно общество. А кога завършвал преходът? Едни казват - когато има свобода, демокрация и пазарна икономика. Има ли ги - има ги. Свободни сме, избираме си сами кой да ни управлява, пазар, макар и притиснат от управляващите, дето сами сме си ги избрали, има. Други казват - когато държавата стане хубава и подредена. Ако е това, не само, че не е завършил, ами не знам и за библейските 40г дали ще завърши - щото подреждането на държавата при свобода и демокрация зависи от народа, а пък на него акълът очевидно много трудно му идва. Хубавото е единствено едно - че със свободата идва и възможността всеки да си подреди личния живот, независимо че народът като цяло скапва държавата. Който може - тук, който не може тук - навън. А пък за който не може да си подреди живота никъде по света, има свободни форуми да мрънка на воля, че целият свят му е крив.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД