Политическите партии започнаха да правят все повече уговорки за въвеждането на мажоритарния елемент на избори. След като БСП заговори, че обсъжда и вариант за намаляване прага на преференцията, НДСВ вече посочи и точни параметри - 5% при запазване на пропорционалната система. Това се разбра от думите на шефа на жълтата ПГ Пламен Моллов. Според него така избирателят ще може сам да подрежда листата. Моллов обясни, че засиленият мажоритарен елемент означава "разширяване възможността за купуване на гласове".
Междувременно и дългогодишният член на ЦИК и участник в работната група по промяна на изборното законодателство Михаил Константинов обяви, че системата ще действа добре при 3% праг, при 5 ще скърца, а над този процент по-добре да не се прави преференциална система.
За да няма купуване на гласове и други подобни изборни аномалии трябва да се направи следното:1. 21-65 г. възрастова граница на гласуващите.2. минимум основно образование.3. Да си плащал данъци на държавата поне 24 м. назад.4. Задължителен вот за хората отговарящи на горните условия.
Ако се въведе всичко това купуването на гласове от правило ще се превърне в екзотика.Не виждам как ще се спре купуването ако изборите са мажоритарни, дори напротив, може дасе засили.
Време е правото на гласоподаване да стане условно, а не както сега-всякакви малоумници и изкукуригали могат да гласуват ако са навършили 18 год.Такива хора просто плачат да бъдат купени на избори.Но дори и да не са купени изборът им пак е олигофренски и пагубен за България.
И друго, моите уважения към хората над 70 год, но те също не бива да гласуват.Светът е толкова променен и динамичен, че те , в мнозинството си просто нямат и не могат да имат провилна и изобщо визия за бъдещето, особено старците от селата които не са стъпвали в по-голям град от поне 30 год., че за тях все още друга партия освен БКП/БСП/ не съществува, а някои от тях дори си мислят, че още съществуват градските и окръжни комитети на партията.