Мистериите около фонд "Републиканска пътна инфраструктура" (ФРПИ) продължават. Вчера стана ясно, че правителството ще възложи на KPMG да направи нова проверка във фонда. Одитът този път трябва да "разследва" направените плащания за отделните пътни отсечки и има ли конфликт на интереси по всеки отделен проект. Работата на KPMG ще се фокусира върху проектите по ФАР и ИСПА, които се изпълняват в момента.
Одиторската компания вече представи на министрите два свои доклада за ФРПИ. Единият бе посветен на начина, по който фондът управлява безвъзмездните европейски средства, а другият - на връзките между чиновници и фирми изпълнители. Одитите разкриха, че има съмнения за нередности и конфликт на интереси. В резултат кабинетът обяви, че замразява финансирането на 10 пътни проекта по ФАР, а докладът за съвместяване на държавна служба с бизнес интереси бе пратен на прокуратурата. Правителството засекрети разкритията на KPMG, защото визирали конкретни хора и фирми, които се смятат за невинни до доказване на противното.
Все пак миналия четвъртък парламентарната комисия за борба с корупцията реши, че поне депутатите трябва да се запознаят с данните. Вчера докладът на KPMG все още не бе пристигнал в секретната секция на деловодството на НС, установиха разочаровани народни представители. От Министерството на финансите следобед поясниха, че досега не са получили искане да предоставят конфиденциалната информация.
Изненадващо вчера зам. строителният министър Савин Ковачев призна, че България вероятно безвъзвратно ще загуби милиони по ФАР. Става дума за някои от десетте проекта, плащанията по които бяха "замразени" от кабинета след критичните доклади на KPMG. Ковачев даде пример с изграждането на втора тръба на тунела край Дупница по меморандум с ФАР от 2002 г. След огромно забавяне и удължаване окончателният срок за този обект изтича на 30 юни, след което неусвоените средства трябва да бъдат върнати в Брюксел. Подобно е положението с друг проект ветеран - рехабилитацията на пътя Симитли - Разлог - Садово, който се изпълнява по меморандум от 2001 г.
Колеги на Савин Ковачев се изненадаха, че вместо да се бори да спаси двата проекта, чийто краен срок изтича на 30 юни, той вече се готви да връща пари в еврохазната. Източници от финансовото министерство коментираха пред "Сега", че третият одит на KPMG може да "оневини" някои проекти и ако се докаже, че няма нарушения при процедурите и конфликти на интереси, няма да се наложи София да връща вече усвоени европари. Те обаче признаха, че България ще изгуби неизползваните дотук милиони от ЕС и ще трябва да довърши пътните отсечки със собствени бюджетни средства.
Корумпиран, некомпетентен и нахално лаком.
Що е то?
Български политик