Сомалия оглавява класацията на най-нестабилните държави в света, показва тазгодишният рейтинг на сп. "Форин полиси" и неправителствения Фонд за мир. Индексът за нестабилност се оценява по 12 социални, икономически, политически и военни показатели въз основа на 30 000 достъпни информационни източници. Рейтингът за 2008 г. включва 177 държави.
България е поставена на престижното 131 място - в една група с трайно стабилните държави. В тази група влизат още САЩ, Великобритания, съседите ни Румъния и Гърция, повечето страни от Западна и Централна Европа, както и балтийските държави.
Сомалия за пръв път оглави рейтинга на държавите двойкаджии. Там не действа централна власт, реално страната е раздробена на четири провинции, където управляват местни кланове. Веднага след нея е Судан, който миналата година бе на първо място. Западноафриканската държава е на тази позиция заради кризата в провинция Дарфур. Третата най-слаба държава е Зимбабве с нейния икономически колапс и политическа криза, предизвикани от политиката на диктатора Робърт Мугабе. В петорката влизат Чад и Ирак, който през 2007 г. заемаше второ място. Положителната промяна в Ирак се свързва с увеличеното военно присъствие на САЩ в страната, но за дългосрочно подобряване на обстановката в тази страна още не може да се говори. Втората петица на нестабилните страни включва Демократична република Конго, Афганистан, Кот д'Ивоар, Пакистан и Централноафриканската република. Така седем от страните в първата десетка са от Черния континент. Следващите пет държави по нестабилност са Гвинея, Бангладеш, Миянма, Хаити и Северна Корея.
Групата на най-слабите държави е съставена от 35 страни. Следва група от 95 страни с потенциална нестабилност. Тук е Израел на 58-о място, Русия на 71-во място, повечето бивши съветски републики, както и страни от Централна и Латинска Америка. Предпоследната група е от 35 трайно стабилни държави, именно в тази група е поставена България. Най-стабилните 15 държави са в последната група, а отличниците са скандинавските Норвегия, Финландия и Швеция. Ирландия и Швейцария допълват петорката.
ХАОС
Движението за демократична промяна (ДДП) официално се отказа от участие във втория тур на президентските избори на 27 юни в Зимбабве. В събота лидерът на ДДП Морган Цвангираи също заяви, че се отказва от вота срещу президента Робърт Мугабе, защото привържениците му рискуват живота си. Холандското посолство в Хараре обяви, че укриващия се в него Цвангираи ще напусне посолството, след като властите дали уверения, че няма заплаха за опозиционера. Съветът да сигурност на ООН осъди режима на Зимбабве, който не позволи провеждането на свободен и честен втори тур на вота. Призив за военна намеса в Зимбабве отправи Пади Ашдаун, бивш представител на ООН в Босна Пади Ашдаун.