Амбицията на България е през страната ни да минава 10-12% от природния газ за Европа. Това обяви премиерът Сергей Станишев след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, което президентът Георги Първанов свика. На него бяха обсъдени последиците от големите енергийни проекти за сигурността за страната.
Междуправителственото споразумение за газопровода "Южен поток", подписано през януари от България и Русия, влиза за ратификация в МС утре. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Президентът пък допълни, че политическите сили имат воля споразумението да мине през парламента през юли. Димитров обясни забавянето със съгласувателната процедура, по която имало финансови възражения. Те обаче вече са преодолени. Министърът отхвърли слуховете, че газопроводът може да заобиколи България. Страната ни ще е входът на "Южен поток", а после част от газа може да се насочи към Турция, Гърция или някоя друга страна, обясни той.
Първанов похвали и управляващите, и опозицията, че са единни в мнението си за добрите възможности за страната от газопроводите "Южен поток", "Набуко", петролопровода "Бургас - Александруполис" и АЕЦ "Белене". Той все пак подчерта, че "Набуко" продължава да е приоритет за правителството. Опозицията заподозря, че е в резултат от посещението на премиера Сергей Станишев в САЩ.
Първанов призна, че има закъснение в проекта за изграждането на АЕЦ "Белене", което обаче не е по вина на България. Той предположи, че причината се крие в изборите в Русия, но закъснението ще бъде наваксано. Петър Димитров пък смята, че то е в предаването на техническия проект в Агенцията за ядрено регулиране, но Русия е поела ангажимента да бъде внесен през юли. Министърът обяви още, че има инвестиционен интерес към изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Необходимо е обаче да се прецени дали ще има пазар за произвеждания ток, тъй като и Албания, и Турция вече имат ядрени програми.