Лидерите на страните от Африканския съюз се скараха на дискусия за начините за най-доброто решение за излизане от политическата криза в Зимбабве. Срещата на високо ниво започна вчера в египетския курорт Шарм ел Шейх, предадоха агенциите. Президентът на Зимбабве Робърт Мугабе пристигна за срещата, след като положи клетва за шести пореден мандат. Западът не признава вота заради констатираните многобройни нарушения преди и по време на изборите. Лидерите на ЕС и САЩ искат нови санкции за Хараре.
Премиерът на Кения Райла Одинга заяви, че Африканският съюз трябва да разположи войски в Зимбабве, за да разреши кризата, предаде Ройтерс. "Това, което се случва там, е срам за Африка в очите на международната общност", каза Одинга. Според него е настъпил моментът "Африканският континент да заеме твърда единна позиция, за да сложи край на диктатурата".
На друго мнение обаче са повечето от ръководителите на останалите страни в Африканския съюз. Те настояват Мугабе да преговоря с опозиционния лидер Морган Цвангирай за ново правителство. Лидерите обаче не критикуват начина на провеждане на изборите, но осъждат насилията. Те се обявиха и срещу затягане на санкциите за Зимбабве.
При откриването на срещата в Шарм ел Шейх египетският президент Хосни Мубарак заяви, че Африка е изправена пред предизвикателства, които изискват от лидерите й да говорят в един глас.
Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс призова Китай и африканските сили да подкрепят действия срещу Зимбабве. "Това не е само африкански въпрос, а въпрос за Съвета за сигурност на ООН", каза тя, но отбеляза, че всички очакват и действия от страна на Африканския съюз.
Лидерите обаче не критикуват начина на провеждане на изборите, но осъждат насилията. Те се обявиха и срещу затягане на санкциите за Зимбабве.
Ами разбираемо е - половината от тях също фалшифицират избори, а другата половина въобще не провеждат избори. Ако вземат да се налагат санкции на всеки недемокатичен лидер, къде ще му излезе края?