Ръководители на големи международни компании за добив на петрол, министри на страни производителки и на най-големите държави потребителки се събраха на Световен петролен конгрес в Мадрид, за да обсъдят състоянието на петролните пазари и непрекъснато покачващите се цени на горивата, предаде Ройтерс. Форумът в испанската столица, който събра над 3000 делегати, бе открит вчера и ще продължи до четвъртък.
Шефовете на най-големите световни петролни компании изразиха несъгласие с твърденията на ОПЕК, че рекордният скок на цените на горивата се дължи на спекулативни действия на пазара, както и на слабия долар. Според ръководители на фирмите основният виновник за растящите цени е липсата на нови доставки.
Изпълнителните директори на "Роял Дъч Шел", "Бритиш петролиъм" и "Репсол" заявиха, че наложените ограничения за инвестиции и високите цени на лицензите за добив на петрол не им позволяват да увеличат доставките. Тони Хейуърд от "Бритиш петролиъм" нарече "мит" твърдението, че рекордните цени са следствие на спекулативни действия на борсовите играчи. Според него проблемът се състои в недостатъчните доставки, които не могат да удовлетворят нарасналото търсене. "Доставките не отговарят адекватно на нарастващото търсене", заяви той пред хилядите делегати в Мадрид. Изпълнителният директор на "Репсол" Антонио Бруфау подкрепи изказването на Хейуърд, отбелязва Ройтерс. Цената за барел суров петрол вчера достигна рекордните 143.67 долара заради напрежението между Израел и отказа на Иран да прекрати ядрената си програма.
Бруфау отбеляза също, че най-големите петролни резерви са съсредоточени в държави като Саудитска Арабия и Кувейт, които ограничиха инвестициите от международни петролни компании. Високите цени на лицензите за добив на петрол също сериозно ограничават инвестициите. С покачването на цените на горивата в последните години страните производителки като Русия и Венецуела повишиха драстично цените на лицензите. Според шефа на "Бритиш петролиъм" тези цени в момента са "опасно високи".
Преди повече от седмица страните от ОПЕК се обявиха против увеличаването на добивите и обясниха поскъпването на суровината със спекулативни действия на пазара. Само Саудитска Арабия декларира, че ще увеличи добива си с 200 хил. до 9.7 млн. барела дневно. "Високите цени са благоприятни за повечето страни, изнасящи петрол", коментират анализаторите и не очакват ОПЕК скоро да увеличи добива на суровина.
На престижния форум в Мадрид българската компания "Овергаз" бе удостоена с наградата "Високи постижения" в категорията "Социална отговорност" за малки и средни фирми. Тя победи 100 проекта от 61 страни и е първата българска компания, носител на този приз. Компанията инвестира в социални проекти над 14 млн. лв. Децата, юношите и младежите, обхванати в програмите на "Овергаз", са повече от 13 700.