Все повече представители на властта влагат спестяванията си в акции, и то на фирми, които просперират при сегашното управление. Това показват имотните декларации за 2007 г. на лицата, заемащи висши държавни длъжности, огласени вчера от Сметната палата. Печалбите на фондовата борса не се облагат с данъци. По принцип няма забрана висши държавни чиновници да търгуват на фондовата борса, макар че вчера никой не можа да каже категорично дали подобни сделки не са условие за конфликт на интереси.
Най-голям интерес има към пътностроителната компания на бизнесмена Николай Михайлов "Трейс груп холд", дружествата на Васил Божков, "Химимпорт" на групировката ТИМ, "Енемона", "Монбат" и др. Всички те са сред най-ликвидните и най-атрактивните компании на борсата.
Един от най-активните играчи се оказва зам.-министърът на финансите Димитър Ивановски, чийто ресор е "Външни финанси". Само от операции с акции на борсата през миналата година той си е докарал 196 550 лв. Става въпрос за сделки с книжата на "Шератон", "Еврохолд", "Корпоративна търговска банка", "Девин", ПИБ и "TBI Кредит". В същото време Ивановски е придобил книжа на "Енемона", "Индустриален холдинг България", "Химимпорт", "Монбат" и "Корпоративна търговска банка" на обща стойност 182 200 лв. Според декларацията му парите за закупуване на акциите са от заплата и от предишни операции с ценни книжа.
Зам.-министърът на финансите Кирил Желев, който отговаря за данъчната политика, НАП и митниците, също е инвестирал в акции. Той не е обявил какви доходи е получил от това, но е декларирал, че със спестявания, заплата и продажба на акции е купил книжа на обща стойност 204 979 лв. от 7 дружества. Най-много пари са дали за книжа на строителни компании Холдинг "Пътища" на бизнесмена Васил Божков и "Трейс груп холд".
В челната тройка по активност на борсата в правителството се нарежда и бившият зам.-министър на отбраната Радослав Бозаджиев, който отговаряше за скандалните имотни сделки и заменки. От операции с ценни книжа той си е докарал 146 462 лв. И той е предпочел все печеливши дружества: "Трейс груп", "Енемона" "Девин". Военният министър Николай Цонев пък е инвестирал в няколко дружества, сред които "Енемона" и "Зърнени храни" на ТИМ.
Вчера никой не се нае да коментира категорично дали при изпълнение на служебните си задължения зам.-министрите евентуално биха могли да повлияят върху финансовите резултати на компаниите, в които имат акции, и косвено - върху цените им. "Подобни връзки са много далечни. Не е ясно по силата на какво такива лица биха имали достъп до повече информация в сравнение с данните, които са публични за всички инвеститори", коментираха финансови експерти пред "Сега".
Пречка би имало например, ако висшите администратори получат вътрешна информация за някое публично дружество по силата на служебните си задължения и това се отрази на борсовата им активност, но за подобни нарушения засега не се е чуло. "По закон няма ограничения за сделки на борсата от лицата на висши държавни длъжности", коментира председателят на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов.
Управителят на БНБ Иван Искров също е сред хората, които разчитат на капиталовия пазар. Той и съпругата му са вложили спестявания на стойност 85 000 лв. за дялове в колективни инвестиционни схеми - "ДСК Растеж", "ДСК Баланс" и "ОББ Премиум". Заместникът му Димитър Костов пък си е купил ДЦК на стойност 99 500 лв. Другият подуправител Румен Симеонов също има дялове на малка стойност в неназовани инвестиционни фондове.
Сред по-богатите заместници на Искров е Олег Недялков, който си е купил акции на стойност 54 000 лв. от "Хидроизомат" АД и "Алианц Мюнхен". За м.г. Недялков е декларирал влогове заедно със съпругата си на стойност към 370 000 лв. Той е взел 2 ипотечни кредита от "Алианц" на стойност близо 110 000 лв. Големи заеми м.г. е взел и членът на УС на БНБ Стати Статев - близо 300 000 лв., като 100 000 лв. от тях са ипотечен кредит от Банка ДСК. Също м.г. Статев си е накупил имоти в Гърция - къща с двор, 2 парцела и ниви на обща стойност близо 250 000 лв.
Председателят на Сметната палата също се нарежда сред хората със средства на борсата. Валери Димитров е вложил 91 000 лв. в "Химимпорт", ПИБ и "Мелинвест".
Зам.-министърът на транспорта Юджел Атила има акции в "Химимпорт" за 57 000 лв., а съпругата му - 28 000 лв. В другата компания на ТИМ - "Зърнени храни" АД той притежава книжа за
50 000 лв.
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков и съпругата му също имат интерес към фондовата борса. Те имат акции от куп дружества, но на ниска стойност. Същото се отнася и за бившия шеф на парламентарната група на левицата Михаил Миков.
|
|