:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,728
Активни 308
Страници 6,631
За един ден 1,302,066
Неизвестни факти за известни хора

История за тенис, опера и врачка...

Професорът по търговско право Огнян Герджиков има хиляди изкушения и една голяма любов - правото
Снимка: Борислав Николов
През 2003 г. Огнян Герджиков като председател на НС по задължение предаде олимпийския огън на млади спортисти. Но всъщност тази чест е напълно заслужена, защото професорът е бил запален спортист.
Проф. Огнян Герджиков е роден на 19 март 1946 г. в София. Университетски преподавател е и автор на много от учебниците по търговско право. В политиката влиза през 2001 г. като председател на 39-ото Народно събрание от НДСВ. В сегашния парламент оглавява комисията по правата на човека и вероизповеданията. Член е на комисията по правни въпроси.

---------------------------------------



- Професоре, мнозина ви познават като юрист, парламентарист и царист, но малцина знаят, че със същия успех пеете, играете тенис на маса, пишете в рими? Вярно ли е, че сте печелил и първенства по спортна гимнастика?

- Аз бях капитан на училищния отбор по спортна гимнастика като юноша. За този спорт ме откри тогавашната учителка Кузманова. След кратки занимания във физкултурния салон тя ми каза, че имам много красиви движения и ме покани в секцията по гимнастика. И аз отидох, стараех се много и бързо напреднах. На следващата година оглавих училищния отбор. Капитанът винаги играе последен на уредите, такъв е принципът, защото се предполага, че е най-добрият и ще покачи колективната оценка. Бях най-добър на земна гимнастика. Спомням си, че на задължителното съчетание се издъних поради пълната си неопитност. Трябваше да завърша съчетанието със скок кълбо, но се падаше да направя фигурата срещу една стена, където нямаше ни публика, ни съдии. И аз на своя глава реших за по-ефектно да се обърна и да го направя точно пред журито. Те изумяха от това нарушение на правилата и ми отнеха половин точка. Ако не бях сгафил, щях да стана шампион на земна гимнастика, а така отидох в небитието.

- Така ли приключихте със спортната гимнастика?

- Скоро след това зарязах гимнастиката, защото се увлякох силно по леката атлетика. Като 10-годишен се запалих и по тениса на маса. Даже имах един пропуск за стадион "Васил Левски", където играехме тенис на маса, на който пишеше: Пропуск на Огнян Герджиков и още 10 деца. Там не стигнах до кой знае какви върхове. За този спорт ме запали моят по-голям братовчед, който стана национален шампион през 1962 г. Сега, на стари години, се върнах към тениса на маса и заедно с този мой братовчед се явяваме на международни турнири за ветерани. Сребърни медалисти сме от Третия международен турнир по тенис на маса за ветерани в Египет преди три години! Най-активно съм тренирал лека атлетика. Вицешампион съм на Софийския университет на 100 метра от 1967 г. След това бях съдия по лека атлетика. Изобщо спортът е в кръвта ми. Играя и футбол, и волейбол, и тенис на корт... Това ми носи огромна наслада и ме зарежда.

- Как съчетавахте спорта с литературата?

- Наследил съм любовта към изкуството и литературата от майка ми, която беше преподавател по френски език. Имаше особен вкус към поезията. Тя самата пишеше поезия. От нея съм наследил това чувство към красивото, към мерената реч, към музиката. Вкусът към музиката дължа на двама души. Единият е сестра ми, която е професионален музикант - виолистка. Свиреше в Германия, в операта на Кемниц. Като малък нямах достатъчно развит слух, въпреки че тя ми простъргваше ушите с упражненията си. В пубертета обаче претърпях чудна метаморфоза. Спомням си, че в 7-и клас имах един великолепен учител по пеене - истински възрожденец по дух и човек с мисия. Той имаше един разкошен салон по музика. И ако не станахме музиканти, то поне успя да ни направи ценители на хубавата музика. Пускаше ни класически произведения, приласкаваше ни в света на музиката, ние проглеждахме. Един ден ме изпита и вика: "Много си музикален. Защо не вземеш един тромпет!". По онова време имаше детски симфоничен оркестър и той непрекъснато ни зарибяваше с един или друг инструменти за годишния концерт на 24 май в зала "България". Аз се връщам вкъщи възторжен и викам на мама и татко: "Купувайте ми тромпет!". Те се хванаха за главите. Започнаха да ми обясняват, че двама музиканти за една къща са много, че сестра ми вече свири на виола, съседът до нас - Коцето, също свиреше на тромпет в цирка и непрекъснато се упражняваше. На горния етаж братовчед ми пък беше обоист. "Ако и ти вземеш един тромпет, ще полудеем." Аз отивам обратно при учителя и му разправям за проблема. "О, добре тогава, ще ти дам един по-нежен инструмент - флейта", казва ми той. И аз започнах с голям мерак, напреднах и в 11 клас излязох като солист с флейтата и въпросния оркестър.

- А кога пропяхте?

- Всъщност най-много съм се занимавал с пеене. Аз съм малко като патицата - тя от всичко може по малко, но нищо като хората. Докосвал съм се до много неща, стигал съм до подножието на истинския професионализъм и там съм оставал. Така е и с музиката, и със спорта. В нашата младежка компания много обичахме да пеем. Двамата с Борислав Великов (бивш депутат от НДСВ, а сега от БНД) бяхме най-добрите певци. Един ден ни накараха да отидем на прослушване при музикални педагози. Най-известният тогава музикален педагог Христо Бръмбаров много ме поощри. Каза ми, че имам заложби и трябва да се занимавам с пеене. Първият ми учител беше Мати Пинкас, която все още не беше професор и правеше първите си стъпки като вокален педагог. Беше солистка в Софийската опера и ние с Великов станахме първите й ученици. Тя започна да ни дава безплатни уроци. Аз се оказах по-упорит от двамата. Участвах в продукции на Консерваторията. Съобщаваха ме като частен ученик на Пинкас. Спомням си един куриозен случай. При един концерт в голямата зала на Консерваторията конферансието ме обяви по следния начин: "А сега ще чуете изпълнението на Огнян Герджиков, аспирант по гражданско право." Смях в залата! Но истината е, че по онова време бях на кръстопът между пеенето и правото.

- Какъв глас имате?

- Аз съм бас с типичния за българските баси по-висок тембър, каквито са и Гюзелев, и Гяуров.

- Значи замалко правото да загуби в състезанието с музиката?

- Сега ще ви призная нещо много лично. Бях във втори или трети курс, когато под влияние на моите родители отидохме при една гледачка. Възрастна жена, живееше на "Алеко Константинов"17. Гледаше на кафе. Идва моят ред. Поглежда чашата. Половината й зъби бяха опадали, та много трудно й се разбираше. Трябваше човек много да се напряга. Щом хвана чашата, се обърна към майка ми с думите: "Госпожо, аз такава чаша не съм виждала, вашият син страшно много ще се издигне!". Тогава реших, че това ще стане с пеене, но впоследствие се оказа друго.

- Но не съжалявате, нали?

- Не, не съжалявам. Още повече че гърлото ми все нещо боледуваше, трябваше да правя гаргари, инхалации. Изобщо беше голяма мъка да се поддържам във форма.

- А как така избрахте правото пред музиката?

- Чак в трети курс осъзнах красотата на правото. Взех да потъвам в него и да виждам колко логика, дълбочина и мъдрост има в него. Така се озовах на кръстопът. Някое време карах успоредно музиката и правото. И понеже започнах да усещам известно признание от преподавателите за правните ми познания, това ме стимулира. В четвърти курс моят преподавател по граждански процес ни беше дал един казус за решаване. Похвали ме за изключително интересното и оригинално решение и повика баща ми, за да му обясни колко съм бил талантлив. Баща ми също беше юрист и той на свой ред също ме поощряваше. От него съм наследил чувството за справедливост, макар то да не е водещо за един добър юрист. Но както казваше друг мой преподавател: "Когато имаш някакъв казус, реши го със сърцето и ако си добър юрист, ще съумееш да го мотивираш."

- Може ли да бъдеш добър юрист без чувство за справедливост?

- Има и такива области на правото, при които справедливостта е на по-заден план. Но още древните са казали: "Правото е наука за доброто и справедливото". Ние трябва да се прекланяме пред правото. Но аз съм пристрастен, влюбен съм в правото, както съм влюбен и в музиката и спорта.

- Да не забравяме и литературата. Как прописахте детски римувани приказки?

- Под влиянието на майка ми, която непрекъснато ми цитираше стихове. Първият човек, който ми обърна внимание, беше моята преподавателка по български език и литература в гимназията. Тя усети, че в мен има нещо, и един ден ми възложи изключително отговорната мисия да преглеждам литературните съчинения на моите съученици и да им поставя оценки. Оттогава имам един грях, който ми тежи цял живот. Улових, че един мой съученик е преписвал. И като съвестен заместник-учител това нещо бе отразено в оценката. Почувствах го като предателство към приятел. Съдбата обаче ме компенсира. Преди 5-6 години неговата съпруга ми изпрати писмо, с което ме уведомяваше, че той е без работа и аз му помогнах. Така че донякъде успях да успокоя съвестта си.

Започнах да понаписвам разни злободневни неща. И досега много обичам да пиша разни поемки по случай рождени дни на приятели. Постепенно натрупах доста стихчета, но почти нищо не съм публикувал, държа си ги в чекмеджето.

- След като сте опитал от красотата на правото, спорта, музиката и литературата, намерихте ли нещо хубаво и в политиката?

- От всичко изброено в политиката има най-малко красота. Там важат други закони. Политиката е важно нещо, но броят на истинските политици и държавници не е прекалено голям. Повечето разбират занятието като средство за лично облагодетелстване. Затова политиката ми остана чужда и никога няма да я заобичам като останалите ми любими занимания.
16
4587
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Юли 2008 00:10
... или какво е потребно на човек , да се кандидатира и бъде избран за сенатор в един бъдещ Парламент на тази намъчена страна ... Иначе , за какво да се четем ***** ?


Редактирано от - bot на 05/7/2008 г/ 00:13:21

05 Юли 2008 07:11
Няма по-дразнещ мошеник и престъпник от този, който на всичкото отгоре иска и хората да го харесват и да му се възхищават.
Цялото поведение на Герджиков е на човек, който страда от дълбоко разстройство породено от разликата между това, което иска да бъде в очите на хората и това, което знае сам за себе си. Оттам са тези интимно-лични изстъпления и показност на неща, които се предполага да знаят само близките ти или никой.
05 Юли 2008 07:15
И древногръцки мотиви: предсказания, които се сбъдват. Просто няма какво да се направи: "...страшно много ще се издигне". Трагедия в пълния смисъл на думата...
05 Юли 2008 08:11
Все пак Герджиков е многостранна личност. Дали се занимава с далавери или не? Ако някой може да докаже, да го направи.
05 Юли 2008 09:05
Se non e vero, e ben trovato...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
05 Юли 2008 09:13
Много суетен...
05 Юли 2008 10:01
Професора е сред малцината личности в българската политика. Затова изпадна в периферията й. Приятно ми беше да го прочета. Преподаваше ми навремето. Класа!
05 Юли 2008 10:01
Срам: пропуснах пълния член в предходния си постинг, за което се покайвам.
05 Юли 2008 10:25
"Аз съм малко като патицата - тя от всичко може по малко, но нищо като хората."

Сигурен съм, че има и положителни качества, но въпреки тях се оказа в една партия, която бе доведена на власт от ДС, някои нейни посредници при "довеждането" бяха разстреляни, а "Сега" редовно публикува рекламно- пропагандни материали на нейни "успешни" активисти, особено за един друг, много нарцистичен. Имам чувството, че тази статия е платен репортаж, компенсиращ проблема на НДСВ (тотална неадекватност) в момента със взривовете

Съжалявам, но КПД-то на професора във властта е МИНИМАЛНО, граничещо с безполезността.

Нямам нужда от човек, който 7 години да ме баламосва, докато партийните му другари и величеството КРАДАТ, а над средното ни образование се устновяват полицейско-президентски роднински и любовнически чувства!

Редактирано от - Петко Фенерски на 05/7/2008 г/ 10:48:58

05 Юли 2008 11:08
Герджиков имал и талант на поет. Ето неговото стихотворение "Запек" (за повече подробности --> Гугъл) :

Запек, от Огнян Герджиков

Слушай, палавнико мой,
хайде с кротко, не със бой.
Твойто крехко детско тяло
много е храна събрало,
в която, за беля,
има вредни вещества.
Без да мислиш, без да чакаш
трябва ти да ги изакаш.
Да, ама за зла беда,
не го правиш досега.
Затова си има лек.
Той помага в студ и пек.
Този лек е дуфалак
И е кат товарен влак.
Влиза вътре във корема,
всичко вредно пътьом взема,
във вагони го товари,
без да подминава гари.
И поема към дупето –
орган важен на детето.
Всичко ясно е, нали?
Хайде, моля, го глътни!
Но детето, на което
в крайна сметка е дупето,
дуфалака го не иска.
Ако го насилиш – писка.
- И да викаш, и да крякаш,
трябва ти да се изакаш!
Почваш пак да обясняваш.
Всичко мило, драго даваш
дуфалака да го глътне.
Инак баба ще се гътне.
Всички сме се наредили,
поглед в дуфалака впили.
Но детето не, та не,
дуфалака го не ще.
Трябва тука нов подход.
Дядо вече е на ход.
Взема дядо важна поза.
Почва в рими, не във проза:
- Днес мъжете сме на мода.
с теб сме от една порода.
Ако искаш да си мъж,
ще го глътнеш изведнъж.
В миг събуди се във него
пустото му мъжко его.
И с решителен замах,
докат мама каже “ах”,
дуфалака той налапа,
дето е със вкус на тапа.
Ето, чуйте, влака трака.
Значи действа дуфалака.
Мама, тати, баба, кака,
всеки гледа как ще ака.
Възкачен на своя трон,
във устата с биберон,
вперил във тавана взор,
вижда Алекс страшен зор.
Но геройски той се справя.
Дълго чаканата гадост
предизвиква бурна радост.

05 Юли 2008 11:48
Я, г-н Герджиков пише стихове, подобни на моите! Което в никакъв случай не е комплимент!
05 Юли 2008 13:10
Щом този е класа, значи си представям другото...
05 Юли 2008 17:08
06 Юли 2008 03:10
Бармалей
06 Юли 2008 11:01
Този тип ще остане в историята с две неща. Първо, че успя да се завре под кожата на Саксофонски и покрай себе си за председател на Народното събрание да уреди и метресата си за подпредседател. Доколкото съм запознат, в световната история няма подобен пример, поне в съвременната.
Мторо, този голям демократ си позволи да се изхрачи върху близо 580 хиляди подписа на граждани на страната за реферандум за запазване на реактирет на АЕЦ "Козлодуй". Абе затрил ги бил!
Какво още да се каже за такъв?
06 Юли 2008 13:31

Много ми е неприятно да го отбележа, но..."ел"-овото причастие, г-жо Горанова!


На един професор, така разностранно одарен - юрист, музикант, поет и спортист , въпросите трябва да се задават на правилен български език, съобразно действащата езикова норма.


"Ел"-овото причатие се съгласува винаги по число, а не по род, за разлика от страдателното причастие.


Неправилно:

Вярно ли е, че сте печелил и първенства по спортна гимнастика?


Правилно:


Вярно ли е, че сте печелили и първенства по спортна гимнастика?



Неправилно:

След като сте опитал от красотата на правото, спорта, музиката и литературата, намерихте ли нещо хубаво и в политиката?


Правилно:


След като сте опитали от красотата на правото, спорта, музиката и литературата, намерихте ли нещо хубаво и в политиката?



Много често ми се иска да звънна на "Коритаров лайф" и да се накарам на Коритаров и Крумова, че всеки ден, с обръщенията към събеседниците си, разпространяват в ефир тази изключително неприятна езикова грешка, бидейки и двамата филолози, но си викам, че едва ли ще се стреснат - от едното ухо влиза, от другото излиза.

Но днес няма как да премълча, вестник "Сега"е моят любим вестник.


Справка:


Изпит по български език и литература за кандидатстване след завършен VІІ клас


12. - 14. Коя е правилната форма на думата в скоби?


(Съответния отговор запишете в листа за отговори на предвиденото място.)
12. Иван е (най-добър) човек, когото познавам.
13. Оригиналът е изгубен, но се пазят три (препис).
14. Господине, бъдете (откровен) и ни разкажете всичко, което сте (видял).

Отговор:

14. откровен, видели

Натиснете тук







Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД