"Таймс" излезе с тази публикация дни преди срещата на премиера Гордън Браун с руския президент Дмитрий Медведев на 7 юли в японския град Хокайдо. Двамата ще участват там в редовната среща на Г-8. Всъщност разкритията за мащаба на руския шпионаж са станали известни, докато Браун се готвел за първата си среща с Медведев. Висши британски представители отказаха да разкрият повече подробности както по темата, така и за въпросите, които Браун ще повдигне пред Медведев. "Ще говорим за срещата след приключването й", каза един от тях пред вестника. Той само добави, че Лондон е съгласен с коментарите на Медведев по международните въпроси, а Браун очаква "конструктивна дискусия". В интервю с журналисти от Г-8 Медведев изтъкна, че е готов да подобри отношенията с Лондон, ако и Великобритания покаже същата готовност. "Таймс" припомня, че Лондон е недоволен от руската позиция по делото Литвиненко и отношението на Москва към чужди инвеститори като "Бритиш петролиъм".
Висшият шеф на британското разузнаване Алекс Алън четвърти ден лежи в кома в лондонска болница, предаде Би Би Си. 56-годишният шеф на Обединения комитет на разузнавателните служби е бил намерен в безсъзнание в дома си и спешно е откаран в болница, където токсиколози проверяват дали не е отровен. В медиите се лансира версията на експерти по сигурността, че главният съветник на премиера по въпросите на разузнаването може да е бил отровен от "Ал Кайда" или от руски агенти. Той бил здрав и редовно тичал до края на миналата седмица, когато се почувствал зле.
ОБВИНЕНИЯ
Руското външно министерство обвинява Швеция, че е "тихо пристанище" за терористи. Според съобщение на ведомството Стокхолм е отказал да предаде на Москва издирвания за тероризъм Аслан Адаев. Москва го обвинява в участие в терористична група, нападение срещу силите на реда, незаконно притежаване на оръжие. Швеция смята, че обвиненията са политически, Русия пък я обвинява, че отказът й да предаде Адаев е политически мотивиран. През 2007 г. Швеция отказа да предаде на Русия друг чеченски терорист.