По-голяма част от парите ще бъдат дадени на най-бедните страни - вносителите на хранителни продукти, чиито икономики изпаднаха в тежко положение заради резкия скок на цените на ресурсите на световните пазари. Останалата част от неусвоените пари от селскостопанските фондове пък ще бъдат отделени за страните - производителки на хранителни продукти, за да бъде повишена продукцията.
В. "Файненшъл таймс" твърди, че предложението предвижда през 2008 г. да бъдат отпуснати 750 млн. евро, а догодина останалите 250 млн. Средствата ще бъдат разпределяни чрез международни и регионални организации като ООН и Световната програма на ООН по прехраната (ФАО).
"Искаме да подпомогнем бедните страни с пари, за да могат да купуват тор. По този начин те трябва да успеят да изхранват хората си и да предотвратят масовото бягство в градовете, където нямат никакво бъдеще", заяви в Брюксел еврокомисарката по земеделието Фишер-Боел, цитирана от Дойче веле.
Предложението на Фишер-Боел може да стане причина за ожесточени дебати между страните - членки на ЕС. От доста време например Германия предлага неусвоените средства от фондовете на ЕС да бъдат връщани в националните бюджети.
Директорът на ФАО Жак Диуф, който също участва в конференцията, заяви, че броят на гладуващите през 2007 г. е нараснал с 50 млн. души заради покачването на цените на основните хранителни продукти. Над 850 млн. души в света гладуват. Според него основният проблем е, че развиващите се страни не произвеждат достатъчно храни, така че в крайна сметка почти нищо не остава за износ.
ВИНОВНИЦИ
Разработването на биогорива е причина за увеличаване на цените на храните със 75% от 2002 г. до февруари 2008 г., се казва в доклад на Световната банка, публикуван във в. "Гардиън". За този период цените на храните са скочили със 140%. Поскъпването на енергията и на торовете пък е довело до ръст само с 15%. Докладът опровергава твърденията на Джордж Буш, че основен фактор за скока на храните е нарасналото търсене от Китай и Индия. Сушата в Австралия също е имала силно влияние, но основен фактор е увеличеното използване на биогорива в Европа и САЩ, е заключението на Световната банка.