Месец преди откриването на олимпийските игри в Пекин щафетата с огъня достигна до Хоххот, столицата на автономния регион Вътрешна Монголия в Северен Китай. |
"Тук, в Пекин, вече ясно се усеща трепетът от очакването на вълнуващото събитие - обобщи Хейн Вербруген, председател на комисията. - Градът се чувства готов. И изглежда готов със своите внушителни съоръжения, вече напълно готови. Качеството на подготовка, готовността на стадионите и вниманието към най-малкия детайл за тези игри установиха златен стандарт за бъдещето."
От МОК изразяват сигурност, че китайската олимпиада ще пожъне небивал успех. И като пример се дава безпрецедентният интерес на рекламодатели към събитието.
"Пекин 2008 ще роди нови легенди, които ще се разказват поколения напред - сигурен е Вербруген. - Истории за спортни спектакли, за победи и загуби, истории за нови приятелства между спортисти от различни нации, събрани заедно заради тази олимпиада, и истории за това как Китай и неговият народ трябва да бъдат разпознати и оценени чрез светлината на това невероятно събитие - олимпийските игри."
Организаторите от своя страна обещаха възможно най-скоростно да бъде отстранен досадният проблем с инвазията на водорасли, превърнала залива Киндао в тресавище. От организационния комитет гарантираха, че морската растителност ще бъде почистена най-късно до 10 юли.
"Съчувстваме на организаторите - коментира Вербруген. - Наистина това им дойде в повече на края на работния процес, отнел им 7 години. Но те нееднократно доказаха, че се справят с кризисни ситуации. Сигурно сме, че ще го направят още веднъж и водораслите ще бъдат почистени своевременно. Все пак до откриването остава цял месец."
ЗАМЪРСЯВАНЕ
И все пак в Пекин има един проблем, който все още не е решен - замърсяването на въздуха в китайската столица. Градът - домакин на олимпиадата, не може да изпълни международните изисквания за чистота на въздуха, твърди Би Би Си и се позовава на Световната здравна организация (СЗО). Когато през 2001 г. Пекин се кандидатира за домакинство, от Китай увериха, че въздухът отговаря на изискванията на СЗО. Резултатите 7 години по-късно обаче показват, че в 6 дни от седмицата нормативът не е изпълняван.