Лидерите на Г-8, седемте най-развити индустриални държави и Русия, приеха решения по най-острите проблеми на съвременността, предадоха агенциите. На редовната им среща в японския град Тояко те се обявиха за стабилизиране на нефтените цени и одобриха мерки срещу по-нататъшния "ценови шок". Г-8 прие идеята на френския президент Никола Саркози да се свика световен форум на производителките и потребителите на петрол. Участниците във форума ще дискутират и технологиите на бъдещето, които трябва постепенно да заменят въглеводородите от енергийния баланс", заяви руският дипломат Александър Панкин, цитиран от Интерфакс. Форумът може да се проведе още тази есен във Великобритания. Отделно в специално комюнике Г-8 призова производителките на петрол да увеличат "в краткосрочна перспектива" производствените и преработвателните мощности, предаде АФП. "Необходими са съгласувани усилия за благото на всички", гласи комюникето. Г-8 изрази също безпокойство от засилването на инфлационния натиск в световната икономика заради рекордното поскъпване на суровините "и особено на петрола и храните", които "поставят под сериозна заплаха стабилността на световния растеж" и заплашват най-бедните. "Осморката" призова Китай да повиши курса на юана, а "някои нововъзникващи икономики, чийто излишък по текущите сметки е голям и нараства, да коригират валутните си курсове". Руският президент Дмитрий Медведев апелира към промени в световната финансова система и въвеждането на резервни валути, сред които и рублата.
"Осемте" изразиха тревогата си и от високите цени на храните. В приетата декларация те призовават "страните с достатъчни продоволствени запаси да предоставят част от излишъците си на нуждаещите се страни". В тази връзка Г-8 потвърди ангажиментите си да увеличи с 25 млрд. долара годишно пряката си помощ за Африка. "Осемте" приеха и предложението на Дмитрий Медведев за редовни срещи на аграрните им министри.
Отделно групата на осемте прикани всички страни по света да намалят до 2050 г. двойно обема на парниковите емисии в сравнение с равнището на 1990 г., предадоха агенциите. САЩ за първи път поеха световен ангажимент да намалят наполовина емисиите си с парников ефект до 2050 година, съобщиха участници в срещата, цитирани от ДПА. Президентът Джордж Буш прие, че такива обвързващи мерки трябва да станат част от преговорната рамка на ООН, която ще завърши в края на 2009 г. Председателят на Еврокомисията (ЕК) Жозе Мануел Барозу е изключително доволен от решението за парниковите емисии, предаде ИТАР-ТАСС. Според него това приближава света към сключване на глобално споразумение за климата догодина.
"Осморката" прие и декларация за развитието на световната атомна енергетика. Според документа отрасълът трябва да се развива, като се спазват задължително три основни принципа - неразпространението на ядреното оръжие, ядрената сигурност и безопасност на ядрените обекти.