Пациентските организации подновиха вчера дискусията за отказа от лечение у нас. Центърът за защита правата в здравеопазването е подготвил проект за промени в Закона за здравето, които да позволят на пациентите да отказват лечение и реанимация. "Никой не може да бъде лекуван против волята му, освен ако здравословното му състояние не застрашава здравето на другите хора", коментира д-р Стойчо Кацаров. Според него отказът от реанимация може да става, когато състоянието на пациента не би се подобрило въпреки медицинските грижи. Той ще се заявява с нотариално заверена декларация.
Промените засягат и принципа на т.нар. информирано съгласие, според който пациентът трябва да бъде информиран за всичките си заболявания и съответното лечение. От организацията смятат, че в момента това не е подробно описано. При даване на писмено съгласие не са предвидени неграмотните, незрящите, глухонемите, както и случаите, в които пациентът не е в състояние да даде съгласие, например кома. Според Кацаров пълната информация за състоянието на пациента може да бъде ограничавана, ако това е в негов интерес. "Самото даване на информация, особено на хора с по-лабилна психика, може да увреди състоянието им", аргументира се той. Според предлаганите промени трябва да се учредят комисии, които да следят за спазването на правата и съответно да санкционират при нарушение. От тези комисии лекарят може да поиска разрешение да не предостави цялата информация за състоянието на пациента, ако прецени, че това може да му навреди.
От организацията обявиха, че промените ще бъдат внесени при председателя на Народното събрание Георги Пирински следващата седмица. Депутати обаче не посрещнаха идеите с подкрепа. "Пациентът не може да определя дали има нужда от реанимация, това е недомислено", коментира зам.-председателят на здравната комисия в парламента Тодор Кумчев. Според него само лекарят може да реши какво е нужно.
НОРМОТВОРЦИ
В момента в НС отлежават три проекта за закон за правата на пациентите, които са минали на първо четене още от 2006 г. Вчера обаче депутати обясниха, че в тях има съществени пропуски и нарушения и затова на есенната сесия на парламента ще бъде внесен изцяло нов закон за правата на пациентите. Преди 2 г. НС единодушно прие на първо четене текст, който позволява пасивната евтаназия, въпреки че всякаква форма на такъв избор е забранена в закона за здравето. Тогава депутати се оправдаваха, че не са имали време да прочетат какво приемат, а вносителят проф. Радослав Гайдарски обясни, че е внесъл текстовете, за да започне дискусия по въпроса.
|
|