:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,308,451
Активни 338
Страници 16,019
За един ден 1,302,066

Съдът още търси Веселин Георгиев в пътния фонд

Тръгна процесът за 25 000 лв. подкуп срещу двама от бившите му служители
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Арх. Янев твърдеше още в началото на разследването, че от страх за живота си спи с два ножа под възглавницата. Тогава се чуха и обвинения към прокуратурата, че не го е направила анонимен или защитен свидетел. Което на практика в неговия случай е невъзможно, тъй като анонимен подкуп няма.
Бившият шеф на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев, който подаде оставка в началото на февруари, за съда още се води на работа там. Това стана ясно вчера, след като Георгиев не се яви в съдебната зала. Призовкарят обяснил, че лицето не може да бъде открито на адреса, който е взет от обвинителния акт, писан, преди Георгиев да си тръгне заради конфликт на интереси. Никой не си е направил труда да издири къде живее или работи. Това ще се прави тепърва, за да бъде разпитан Георгиев на следващото заседание по делото за подкуп срещу бившите си подчинени Любомир Лилов и Иван Владимиров.

Двамата бяха арестувани на 24 януари след сигнал на арх. Георги Янев, че Лилов му иска 50 000 лв. подкуп, за да получи одобрение негов проект. В кабинета на Лилов бе открит плик с първата "вноска" от 25 000 белязани лева.

Лилов има две обвинения - за търговия с влияние и за обещаване на облага на Владимиров, за да извърши нещо по служба. И за двете престъпления Наказателният кодекс предвижда до 6 г. затвор и глоба до 5000 лв. На практика съдбата на проекта на Янев е била в ръцете на Владимиров. Затова и неговото обвинение е по-тежко - че като длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение, е приел подкуп в особено големи размери. Ако вината му се докаже, той може да получи от 10 до 30 г. затвор, а имуществото му да бъде конфискувано.

Пред съдия Георги Колев Лилов вчера се призна за виновен по първото обвинение - че е поискал и приел подкуп от архитекта. Но отрече да се е опитвал да влияе на Владимиров. Запознати предположиха, че прокуратурата може да се затрудни с доказване вината на Владимиров, тъй като той присъства само в СРС-тата. След като призна част от обвиненията, Лилов поиска съкратен процес, който би му гарантирал и присъда под минимума, в случая - пробация. Съдът обаче отказа.

Арх. Янев свидетелства, че сам е потърсил Лилов, защото му бил препоръчан от позната. Идеята била чиновникът само да погледне проекта и да каже дали всичко е изрядно. Той обаче го информирал, че има "твърда ставка за одобряване на проекта". Янев дори се опитал да намали сумата чрез позната си, която не е сред свидетелите по делото. След задържането си Лилов обяснил, че 10% от подкупа са за него, а останалите 90 отивали нагоре по веригата, разказаха участници в акцията. Разследващите обаче не намерили доказателства за това твърдение. Според прокуратурата това е защитна версия.

След като приключи с показанията си, архитектът бе освободен от съда. Заедно с него обаче излязоха и всички репортери. В суматохата съдията извика обратно Янев и го помоли да не прави изявления. Архитектът каза, че не може да му обещае. Той замълча. Преди разпита обаче бе успял да каже, че се страхува и дори в съда е въоръжен с нож, без обаче да го покаже. От съдебната охрана отрекоха в Янев да е въоръжен. На всеки вход на Съдебната палата има скенер и на влизане всеки е проверяван.
1875
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД