Част от безработните на социални помощи, на които от догодина държавата ще осигури работа и заплата, ще се грижат за инвалиди, възрастни хора и деца от сиропиталища, каза министърът на труда Лидия Шулева пред БНР.
60% от инвалидите смятат, че не само обществото, но и законите ги дискриминират, сочи национално представително проучване на Центъра за независим живот. Анкетирани са 1077 българи с увреждания между 16 и 80 години, като най-голямата група са в работоспособна възраст - между 26 и 55 г.
Над 90% от анкетираните твърдят, че работодателите не наемат хора с увреждания. Заради констатациите "невалиден" за определен вид труд много хора не ходят на лекар и не желаят да си извадят документи за инвалидност, твърдят от центъра. Най-често се освидетелстват пенсионерите заради добавката от 12 лв., която получават към пенсията. Поради тези причини няма реална статистика за броя на хората с увреждания у нас. Според НСИ инвалидите са 3,5% от населението, но по цял свят те са между 10% и 15%, а ние едва ли сме най-неувредената нация, казват от неправителствената организация.
Само 1,6% от анкетираните посочват, че е лесен достъпът до публични сгради. Това в действителност е 0%, защото е в рамките на статистическата грешка, уточни ръководителят на изследването Мариян Дянков. Подобно е положението с достъпа до градския транспорт и до масовите училища за деца с увреждания.
|
|