Богаташите смятат, че настоящият курс на политиците може да доведе до национална катастрофа, и са готови да вложат пари в създаването на движение, което да промени съществуващата политическа система. Групата е предвождана от Питър Питърсън, шеф на инвестиционната група "Блекстоун", председателя на Борда на директорите на "Ситигруп" Робърт Рубин, шефа на холдинга "Бъркшир Хатауей" и един от най-богатите хора в света Уорън Бъфет. Те са подкрепяни от редица политици, сред които и бившият държавен секретар на САЩ Джордж Шулц (1982 - 1989 г.). Като първа крачка те смятат да пуснат рекламни "просветителни" филми, които да обяснят на хората реалното положение на нещата. Според тях Америка изчерпва финансовите си средства, системата на социално застраховане на практика се е разпаднала, а двете доминиращи политически партии - Демократическата и Републиканската, не са способни да предложат никакви ефективни действия срещу това.
Питърсън обясни, че американците "трябва да разберат истината", представена не чрез сложния език на икономисти и политици, а на прост човешки език. Той е убеден, че внуците им ще трябва да платят скъпа цена за дълговете, натрупвани от сегашното поколение. Спорен него тази тенденция ще превърне САЩ в страна от Третия свят. Милиардерите се надяват да организират натиск отдолу върху демократите и републиканците.
В същото време Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ се зае да разследва откъде са се появили слуховете, които сринаха акциите на двете водещи компании в ипотечното кредитиране "Фреди Мак" (Freddie Mac) и "Фани Мей"(Fannie Mae), както и на инвестиционната банка "Леман Бродърс" (Lehman Brothers). Само за една седмица те загубиха над 11 млрд. долара, пише в."Уолстрийт джърнъл".
Министерството на финансите и Управлението за федерален резерв на САЩ обявиха вчера, че ще предприемат спешни мерки за подпомагане на "Фреди Мак" и "Фани Мей", които представляват почти половината ипотечни кредити на американците. Финансовият министър Хенри Полсън обяви, че правителството планира да увеличи кредитите за двете компании, а при необходимост финансовото министерство ще придобие техни акции.
КРИЗА
Последно проучване показа, че 73% от германците смятат сегашната социална система във ФРГ за несправедлива и след 10 години ще живеят още по-лошо, съобщи в."Зюддойче цайтунг". Според експерти това е грандиозна демонстрация на недоверие към най-влиятелните в страната християндемократи и социалдемократи, наричани още "народни партии". Причината е, че те не могат да се справят с постоянния ръст на цените, глобалните промени в климата и обедняването на обикновените немци.