Германските данъчни следователи започват разследване на нова афера с тайни сметки в най-старата банка в Лихтенщайн. |
Това стана ясно по време на съдебния процес в северния германски гр. Рощок срещу трима души, които се опитали да изнудят банката за 13 млн. евро със заплаха, че ще разкрият притежателите на близо 2000 тайни сметки в банката. Адвокатът на единия от подсъдимия предаде на съдията списък с 1850 сметки, в които са вложени към 3 млрд. евро. Съдията прегледа документите и ги предаде на германските данъчни власти, които да проведат собствено разследване.
Преди няколко месеца Федералното разузнавателно управление на Германия купи информация за сметки, управлявани от Лихтенщайн банк (Lichtenstein Bank LTG) в полза на заможни европейци. На базата на тези данни започнаха разследвания и вече са заведени съдебни дела. Германия вече си възстанови 110 млн. евро неизплатени данъци от разкаяни данъкоплатци, надяващи се да избегнат съдебен процес, съобщават от германската прокуратура.
Десетки страни поискаха сведения от германските власти за тайните сметки в банка LTG. България също е изпратила запитване.
Документите по новата афера в банка LLB ще бъдат изследвани за пръстови оптечатъци, информацията ще бъде използвана в делото за изнудване срещу тримата и от данъчните власти, казва за Блумбърг Йенс Кноп, говорител на съда в Рощок.
Тримата подсъдими се сдобиват през 2005 г. със списък с притежателите на 2325 сметки в LLB. Дава им ги бивш служител на банката, който е следствен. Подсъдимите са обвинени, че се опитвали да изнудват притежатели на сметки и самата банка със заплахата, че ще разкрият имената на данъчните власти.
LLB, който е най-старата банка в Лихтенщайн, платила 7,5 млн. швейцарски франка през 2005 г. и в замяна получила 700 имена и номера на сметки от бандата. През 2007 г. срещу 4 млн. евро взела още 900 имена. Банката и групата имали договореност през август идната година да разменят остатъка от списъка срещу други 4 млн. евро. Междувременно четиримата били арестувани. През март прокуратурата ги предупреждава, че ако не предадат информацията, с която разполагат, на властите, престъпленията, в които са обвинени, ще се увеличат. Делото влиза в съда през април.
Предадохме списък с 1850 имена от името на Михаел Фрайтаг (единия от подсъдимите, който е германски гражданин) и съдът ги е дал на прокурора. Надяваме се това да допринесе за смекчаване на присъдата на Фрайтаг, заяви Астрид Денеке, която е един от адвокатите на подсъдимия.
През февруари банката излезе със съобщение, че знае имената на клиентите, чиято поверителна банкова информация е открадната, и ще се свърже с всеки от тях лично, "когато възникне необходимост", припомня "Файненшъл таймс".