В най-големите жеги служителките на това бюро за плащане на сметки за ток в София настояваха гражданите да чакат реда си вън от климатизирания им офис. |
Наскоро компанията засече електромерите на своите близо 2 млн. клиенти за първи път от 3 месеца насам и на мнозина прогнозните сметки за следващите три месеца се оказаха нереални. Опитите на хората да се оплачат в самата компания първо минават през автоматичния телефон 0700 10 010, на който поне в 90% от случаите се обажда автоматично записан глас. В същото време от две години насам центровете за обслужване на клиенти, както и касите за плащане непрекъснато намаляват.
"Аз съм готов да се извиня за всяка грешка поотделно, но техният брой не е голям. От 2 милиона фактури има само 7000 рекламации през последните три месеца", каза Павлас. Според него там, където има грешки, те са допуснати от служители, а не вследствие на формулата за изчисляване на прогнозните сметки. Тя отразява реалното потребление и е много подходяща особено за клиенти, които нямат големи промени в консумацията, каза той. Грешките според него са предимно при новите клиенти. При тях ЧЕЗ изчислява най-често по 169 лв. прогнозна сметка, тъй като нямат история на потреблението, откъдето да се види каква е реалната им консумация. Проблемът е обаче, че ЧЕЗ счита за нови клиенти и хора, които просто са променили името на титуляря на сметката.
УЛТИМАТУМ
Във връзка с публикуваната в "Сега" статия "И вторите прогнозни сметки за ток са пълни с грешки" ЧЕЗ изпрати отворено писмо до вестника със следните въпроси:
Какво разбира в. "Сега" под "втори прогнозни сметки"?
За какви опашки и пред кои офиси на ЧЕЗ в Западна и Северна България имате информация?
Колко сигнала от недоволни граждани свързани със сметките за електроенергия има в. "Сега"? Моля да предоставите списък с конкретни имена.
Моля да предоставите всички сметки на проверени от в. "Сега" изравнителни фактури на клиенти на ЧЕЗ, които показват, че изчислението е невярно.
Моля също така да уточните какво разбирате под "огромно количество грешки", какъв процент от абонатите на ЧЕЗ са проверени от в. "Сега" и колко грешки сте установили?
Бележка на редакцията:
Вестник "Сега" посъветва всички свои читатели, оплакали се от неточни прогнозни сметки, да подадат жалби в електрическата компания и в ДКЕВР. Така че ЧЕЗ не се нуждае от списък с трите имена на недоволните, а просто трябва да отговори на жалбите на своите клиенти.
За разлика от шефа на ЧЕЗ Любош Павлас ние не сме учудени и от факта, че българите предпочитат да се жалват първо в медиите, а не в ЕРП-тата. Да подадеш жалба в ЧЕЗ не е лесна работа. Репортер на вестника лично стана свидетел как във вторник в 14.30 часа служителите в центъра на ЧЕЗ в "Красно село" изгониха чакащите клиенти извън климатизираното помещение. Обяснението бе, че при толкова много хора климатикът не смогва да охлажда. Затова жалващите се софиянци трябваше да изчакат на рекордната жега.
Така че ултимативният тон на ЧЕЗ в случая е най-малкото неуместен. В. "Сега" няма никакво намерение да върши работата на електрокомпанията или ДКЕВР - например да проверява всички сметки и да изчислява какъв процент от тях са с грешки. Но няма да премълчава слабостите в работата на ЧЕЗ или на която и да било друга компания, които очевидно се оправят само след обществен натиск.