Ядрената енергетика предизвика остри полемики между коалиционните партньори в германското правителство, съобщи електронното издание на сп. "Шпигел".
Повод за разногласията в кабинета на канцлерката Ангела Меркел стана документ, изготвен от работна група на Министерството на икономиката. Той препоръчва 17-те ядрени реактора в страната да се изведат от експлоатация осем години по-късно от предвиденото, или през 2030 г. "Отказът от закриването на мощностите е обоснован както от екологична, така и от икономическа гледна точка", гласи документът. Тези призиви обаче влизат в противоречие със закона за ядрената енергетика, приет от правителството на бившия канцлер Герхард Шрьодер. Коалицията между неговата Германска социалдемократическа партия (ГСДП) и Зелените постигна съгласие ядрените реактори в страната да имат период на експлоатация от 32 години. На практика това означава, че последните мощности трябва да влязат в историята през 2021 г.
Сегашните управляващи от Християндемократическия съюз (ХДС) и ГСДП написаха в коалиционното си споразумение, че приетият от предходния кабинет закон няма да претърпи промени по време на мандата им. Но в работния документ се настоява животът на централите да бъде "най-малко четири десетилетия", подчертава изданието.
Предложението вбеси министъра на екологията и социалдемократ Зигмар Габриел. В остър тон той припомни на колегата си Михаел Глос от Християнсоциалния съюз - съюзника на ХДС в Бавария, че идеите за удължаване на експлоатационния период нарушават коалиционното споразумение. Според Габриел документът "показва, че министерството на Глос не е нищо повече от лоби на атомната енергетика".
Глос не остана длъжен и отговорът на критиките се появи в сайта на подопечното му министерство. "Министърът на екологията Зигмар Габриел трябва да прекрати нападките си срещу всички онези, които се вглеждат внимателно в бъдещето на енергийните доставки и енергийната сигурност", посочва Петер Хинтце, заместник на Михаел Глос.
Германия прие закона за закриване на ядрените си мощности преди осем години с намерението, че възобновяемите източници ще компенсират последствията от това решение. Въпреки огромните усилия страната вероятно ще стане все по-зависима от централите, работещи на въглища, отбелязва "Шпигел".
|
|