В сравнително умерено изявление той предупреди, че заради действията си в кавказката република Москва излага на риск своята амбиция за водеща роля в международните организации. "Това не е 1968 г. и инвазията срещу Чехословакия, когато Русия може да заплашва съсед, да окупира столица, да сваля правителство и да й се размине", посочи държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс. Още по-остро и конкретно беше изказването на британския външен министър Дейвид Милибанд. Той заплаши Москва с изключване от Г-8 заради "военната агресия срещу Грузия". Кандидат-президентът на американските републиканци Джон Маккейн заяви, че би подкрепил това предложение.
Междувременно наказателните мерки срещу Русия не закъсняха. Вашингтон уведоми Москва, че няма да участва в международните военноморски учения "ФРУКУС-2008". Те трябваше да се проведат от 15 до 23 август в Японско море с Русия, Франция, Великобритания и други страни. НАТО пък не допусна руският кораб "Ладни" да вземе участие в многонационален антитерористичен патрул в Средиземно море.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че САЩ ще трябва да избират между партньорство с Москва и правителството в Тбилиси, което според него е американски "виртуален проект". "Можем да забравим приказките за териториална цялост на Грузия", отбеляза той в интервю за радио "Ехото на Москва". По думите му е невъзможно някой да накара Южна Осетия и Абхазия да приемат идеята за връщане в състава на кавказката република.
По-късно руският президент Дмитрий Медведев заяви, че страната му ще подкрепи всяко решение на гражданите на двете републики във връзка с техния статут. На среща с лидерите Сергей Багапш и Едуард Кокойти в Кремъл той обеща Русия да им бъде гарант не само в района на Кавказ, но и пред целия свят.
РАВНОСМЕТКА
След 100 дни като руски президент Дмитрий Медведев все още прави опити да се утвърди като лидер на фона на сериозни изпитания, коментира Ройтерс. 42-годишният бивш адвокат трябва да се справи както с войната в Грузия, така и да убеди чуждестранните инвеститори да не прекратяват проектите си. Но първите 100 дни показаха, че Медведев следва твърдата политика на предшественика си и ментор Владимир Путин по редица дипломатически спорове - от иранската ядрена програма до американската ПРО в Централна Европа, пише Ройтерс.