Икономиката на 15-те страни от еврозоната се е свила с 0.2 на сто през второто тримесечие на годината, предаде Би Би Си. Това засилва страховете, че еврозоната се плъзга към рецесия, добавя медията. Германската икономика, най-мощната в Европа и трета в света, се е свила с 0.5% в сравнение с първото тримесечие. Това е първият й спад от 2004 година. През април-юни брутният вътрешен продукт на Франция и Италия е спаднал с 0.3 на сто, а на Великобритания - с 0.1 на сто. Естония, чиято икономика бележи спад второ поредно тримесечие, вече официално обяви, че е в рецесия. Германският финансов министър Михаел Глос очаква спад и през третото тримесечие, което означава, че Германия ще последва Естония и също ще влезе в рецесия.
Въпреки тези данни има и окуражителна тенденция. В сравнение с второто тримесечие на 2007 г. икономиките на страните от еврозоната регистрират растеж с 1.5%, а 27-те страни от Евросъюза - с 1.7 на сто. Германското правителство дори очаква растеж от 1.7 на сто за цялата 2008 година въпреки очакваната рецесия.
Тенденцията към спад се дължи на намаления износ и по-малкото потребление. Експортът бе засегнат от силното евро, което прави европродукцията по-скъпа на световните пазари и съответно води до по-малкото й търсене. Според френския финансов министър г-жа Кристин Лагард спадът на френската икономика през второто тримесечие "се дължи главно на влошаването на международната рамка, което засегна нашия експорт и което е валидно за всички европейски страни".
В Германия връзката между спада и намалелия износ нагледно се илюстрира в работата на берлинската компания "Вителс Алберт", която регистрира намалели поръчки от чужбина, най-вече от САЩ. "Има спад в бизнеса и една от основните причини е високата цена на нефта. Поръчките намаляха", обяснява изпълнителният й директор Хорст Шнайдерсрайт.
Испания е единствената голяма държава от еврозоната, която отчита икономически растеж през второто тримесечие на 2008 година - с 0.1 процент. В страната обаче скочиха и цените. В транспорта скокът е 10.6% в сравнение с началото на годината, храните пък са нараснали със 7% в сравнение с 2007 година. Това съответно увеличи и инфлацията - от 5% през юни до 5.3% през юли.
Правителството се събра спешно вчера и обяви план за реформи, които трябва да задвижат икономиката на по-високи обороти. За него са планирани 10 млрд. евро. Предвиждат се съкращаване на администрацията, за да се засили конкуренцията на фирмите, облекчени условия за изплащане на ипотечните кредити, реформи в телекомуникациите, транспорта и жилищното строителство.