Людмил Стойков и партньорът му Марио Николов твърдят, че не са прилагали фалшиви оферти и фактури. Николов обаче вече отива на съд, а разследването срещу Стойков за пране на пари още не е приключило. |
На подсъдимата скамейка на 20 октомври ще застанат бизнесменът Марио Николов, съпругата му Марияна Николова, Радмил Петров, Петя Хаджииванова, Анна Шаркова, Григор Главев, Валентин Ангелов, Лазарина Георгиева и Иван Иванов. Те са обвинени за организиране и участие в престъпна група и документна измама в особено големи размери. Според прокуратурата групата е извършвала измами, като от 2002 г. до 2005 г. са получили субсидии по САПАРД за около 14 млн. лв. Парите били получени, като с фалшиви документи в България са внасяни стари машини за месопреработка и пакетиране, които са представяни за нови и така са били субсидирани. По време на разследването на обвиняемите са били запорирани 32 банкови сметки, а общо 41 имота са под възбрана. Преди да бъде внесен обвинителният акт, разследващите са разпитали 30 свидетели, половината от които са длъжностни лица от държавен фонд "Земеделие".
По това дело първоначално обвиняем бе и спонсорът на президента Георги Първанов - Людмил Стойков. Разследването започна през ноември 2006 г. по сигнал на немските митници, но в началото на т.г. от прокуратурата обявиха, че не са събрали достатъчно доказателства срещу Стойков. От делото обаче бяха отделени други материали срещу пернишкия бизнесмен и срещу него започна ново разследване за пране на пари, по което му бе повдигнато и обвинение.
През юли европейската служба за борба с измамите ОЛАФ изпрати изключително критичен доклад до вицепремиера Меглена Плугчиева, в който главни герои бяха точно Людмил Стойков и Марио Николов.
"ОЛАФ вярва, че има влиятелни сили в българското правителство и/или българските държавни служби, които нямат интерес да бъде наказано кое да е лице от групата Николов-Стойков в каквато и да било степен, което би могло да изиграе ролята на ефективна спирачка", пишеше в острия доклад, подписан от шефа на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер.
"За едно от лицата се твърди, че е финансирало предизборната кампания на настоящия български президент и че е бизнес партньор на бившия заместник-министър на външните работи, който според наличната информация се опитал да окаже влияние върху текущо разследване на това лице", пишеше още в доклада.
В доклада на ОЛАФ, писан след мисията им в България от 9 до 20 юни т.г., в рубриката "Нередности, свързани с групата Николов-Стойков", става дума за над 50 предприятия и различни други европейски фирми и офшорки. Фонд "Земеделие" бе упрекнат, че въпреки доказателствата за измами не е започнал навреме процедури за възстановяване на сумите, платени по проекти. Прокуратурата пък бе критикувана, че не е пратила данни на ОЛАФ за възможни измами през 2006 г. при сделки с китайско месо.
Съдилищата пък бяха упреквани, че са пуснали под гаранция обвиняемите, отменили са решения на фонда за възстановяване на неправомерно финансиране, наредили на АДВ да освободи иззети активи от бенефициенти на стойност приблизително 3 млн. лв., а на "Земеделие" - да плати 68 000 лв. обезщетения на фирми, за които има данни за измами.
-----КОНТРОЛ
Директорът на ОЛАФ пристига в София в четвъртък по покана на Меглена Плугчиева. Генералният директор на европейската служба за борба с измамите Франц-Херман Брюнер ще се срещне с премиера Сергей Станишев, министъра на вътрешните работи Михаил Миков, с колежката му в правосъдието Миглена Тачева и с главния прокурор Борис Велчев. Посещението е във връзка с продължаване на съвместната работа между ОЛАФ и българските институции, ще се проверят възможностите за обучение по линия на ОЛАФ на българската администрация, която работи с еврофондовете. На 25 август започва друга проверка на ОЛАФ у нас, припомни Плугчиева. Тя добави, че от месец май всеки месец има мисия на ОЛАФ в България.