Имам малко заведение за бързо хранене. На 6 юни сключих трудов договор с една жена за готвачка. Тя трябваше да постъпи на работа 25 дни след като подписахме договора заради неин личен ангажимент. Регистрирах договора и й връчих екземпляр от него и копие от регистрационното уведомление, заверено от НАП. На 3 юли обаче тя не дойде на работа. След като я потърсих, ми обясни, че ще дойде, но няколко дни по-късно, защото още била заета. Не мога да чакам и намерих нов готвач, с когото сключих договор, и той започна работа. Как трябва да прекратя договора с жената?
Валерия Петкова, Монтана
В случая няма нужда да прекратявате трудовия договор. Трудовото правоотношение въобще не е възникнало, независимо че сте сключили договор и сте го регистрирали в териториалната дирекция на НАП.
Според чл. 63, ал. 4 от Кодекса на труда (КТ) изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника/служителя на работа, което се удостоверява писмено. Обикновено в практиката това става с полагане на подписи в образеца на трудовия договор, в който под черта има определено пространство, където се посочва на коя дата работникът реално е постъпил на работа. Определено длъжностно лице от администрацията на работодателя също се подписва. Няма пречка писменото удостоверяване да стане с нарочен протокол, подписан и от двете страни.
Поначало работникът/служителят е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите, за които пише читателят - екземпляр от трудовия договор и заверено копие от регистрационното удостоверение до НАП. Законът обаче допуска страните да уговорят друг срок (чл. 63, ал. 3 от КТ). Той може да е 10 дни след подписването на договора или дори месец. Тоест договорът е подписан на 1 юни, но в него страните са договорили, че работникът ще постъпи например на 1 юли.
Ако служителят не постъпи на работа в този срок, по силата на закона трудовото правоотношение се смята за невъзникнало. Освен ако това не се дължи на независещи от него причини, за които е уведомил работодателя. Такива причини биха могли да бъдат най-различни - заболяване, пътуване, семейни задължения и т.н.
В конкретния случай договорът е подписан на 6 юни. Към 3 юли работничката не се е явила на работа. През това време не е уведомила работодателя си за някакви обективни причини, които не позволяват да се яви и да започне работа на 3 юли.
Тъй като работникът не е постъпил на работа и изпълнението на задълженията по трудовия договор не е започнало, трудовото правоотношение не е възникнало. Независимо че договорът е подписан и е регистриран в съответната дирекция на НАП. Казано по друг начин - все едно че между страните не е подписван договор.
Трябва обаче да уведомите съответното поделение на НАП, както изисква чл. 71 от Наредба №5/2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ.
|
|