:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,977
Активни 442
Страници 30,542
За един ден 1,302,066

Годишният процент на разходите показва колко струва кредитът

При изчисляването на ГПР се вземат предвид всички разходи по кредита, а не само лихвата
Годишният процент на разходите (ГПР) бе въведен в практиката в България в края на 2006 г. и вече задължително се упоменава във всяка реклама за кредит. ГПР е общата стойност на кредита за потребителя, изразена като годишен процент на всички разходи върху сумата на предоставения кредит. Той се изчислява към момента на сключване на договора за потребителски кредит по определена формула, приета като приложение към Закона за потребителския кредит.



Основни принципи при изчисляване



Годишният процент на разходите по кредита се изчислява към момента на сключване на договора за потребителски кредит. Изчисляването се извършва, като се допусне, че договорът е валиден за срока, за който е бил сключен, както и че кредиторът и потребителят изпълняват своите задължения в съответствие с първоначално определените срокове. Ако договорът съдържа клаузи, които позволяват промяна на лихвата или ако размерът на другите разходи, включени в годишния процент на разходите, не могат да бъдат измерени количествено, той се изчислява, като се приеме, че лихвата и другите разходи са неизменни спрямо техния първоначален размер.



Основни елементи на ГПР



При изчисляването на ГПР освен договорената лихва се отчитат и всички останали разходи. В ГПР се включват дължимите такси и комисионни към банките - такса за разглеждане на документи, комисионни за обработка, годишни или месечни такси и др.

Договорената лихва е тази, при която е сключен договорът за кредит. Тя винаги се обявява на годишна база, независимо дали клиентът плаща главница плюс месечна лихва, тримесечна лихва или на 6 месеца. Това е задължително да се има предвид, тъй като често банките не дават подобни разяснения.

Годишният процент на разходите винаги е по-висок от договорената лихва, която се предлага по даден кредит и затова банките рекламират лихвения процент, а не ГПР. Затова винаги сравнявайте ГПР на заеми с еднакви условия - еднаква сума, валута и срок на погасяване, без гратисен период и др. Така ще получите първоначална представа коя оферта е най-добра.



каре--------

ПРИМЕР

Вие теглите кредит 5000 лв. за срок от 5 години, с редовна лихва от 8.88%. В договора за потребителски кредит са включени следните такси: 55 лв. за кандидатстване, 1% такса обработка и 0.25% годишна такса управление. Реалният ви годишен разход става 10.46%.

Възможно е да ползвате по-висока лихва, но по-ниски такси и така да спестите средства. Затова е важно да знаете размера на годишния процент на разходите. Например: лихва 9%, 20 лв. за кандидатстване и 0.25% годишна такса управление. Ако сравните с условията при по-ниската лихва - 8.88%, тук се получава по-нисък ГПР - 9.78%, и реално спестявате 67.51 лв. за срока на заема.

Изчисляването на ГПР за ипотечни и жилищни кредити е подобно на това при потребителските кредити, но трябва да се вземат предвид, че това са дългосрочни кредити с много повече разходи. Трябва да се предвидят средства за такси и комисионни за предсрочно погасяване, тенденциите при лихвите, прогнозната инфлация и други. При този случай ГПР не трябва да е единствен критерий за сравняване на офертите.
7927
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД