:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,034
Активни 764
Страници 21,937
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Инсинуацията е като рядка кал - не може да не те опръска

"Умален модел сме на това, което става в света. Един свят, една държава, които вървят към своето самоунищожение”, изразява опасенията си големият ни художник Светлин Русев
Велислав Николов
Светлин Русев
Академик Светлин Русев е носител на много награди, между които голямата награда на Съюза на българските художници - 1986 г., наградата на името на Владимир Димитров-Майстора - 1987 г., на името на Кирил Петров - 1988 г., награда за портрет Радом - Полша, награда "Габриел Оливие" - Монако, държавна награда "Паисий Хилендарски". Член е на Салон Д' Отон - Париж, член на "Ника - Кай" - Токио, от 1983 г. е член-кореспондент на Кюнстлерхаус - Виена, член на Руската академия на изкуствата, член на академия "Медичи". От 1975 г. е професор в Художествената академия, а от 1973 до 1985 г. е председател на Съюза на българските художници. Директор е на Националната художествена галерия от 1985 до 1988 г. През 1985 г. подарява на родния си град Плевен голяма колекция от съвременно и класическо българско изкуство, източно и африканско изкуство, която е открита като постоянна галерия.


-Г-н Русев, наскоро ви замесиха в поколенчески спорове... Как реагирате на такива неща?
-Както е известно, подлостта, завистта, злобата и клеветата нямат почивен ден. Те винаги са будни и готови да омърсят всеки и всичко заради собствените си интереси, некадърност и безпомощност. Неслучайно в мотото за изложбата "Учителите" споменах, че не остана неоплют и неотречен. Очевидно, че в родната ни действителност е съхранена колосална разрушителна енергия, която не се спира пред нищо.
- Съзирате ли и инсинуации?
- Да. Ако злобата и клеветата са по-директни, инсинуацията е нещо много по-мръсно и в определен случай - по-цинично и перфидно. Тя е хлъзгава и лепкава като рядка мръсна кал, в която, стъпиш ли, няма начин да не се опръскаш целият. Дори човек като мен, който е изпитвал върху себе си инсинуацията във всичките й разнообразни, конюнктурни, професионални и комплексарски превъплъщения, от време на време се изкушава да хвърли някое камъче в блатото. Всъщност справяне няма. Илюзия е, че достойният и честен отговор или съдебните процедури могат да ни спасят от нея.
- Е, няма ли спасение? Много песимистично...
- Единственото спасение е наказанието по-дълго да живеят разпространителите й. Тя се храни със злоба и омраза, а само като си представиш как се живее с толкова ежедневна омраза, каква отрова и ненавист денонощно поглъщат тези демократични мутанти, с какво си лягат и с какво стават - злъчен сок и на вечеря, и на закуска... С колкото и морални, граждански и политически принципи да я подклаждат, отровата си е отрова. Нищо не ми остава, освен съжалението.
-Петър Дънов казва, че три важни неща движат човека: светла мисъл, добро чувство и благородна постъпка. Като наблюдавахте толкова години човешкия живот, кои за вас са трите важни неща?
-Петър Дънов може да говори за тези неща, защото е Беинса Дуно... Но за простосмъртния, който е живял и все още живее живота си, е трудно да формулира трите най-важни неща. За разлика от Учителя, който вижда и определя нещата от една духовна дистанция, ние сме прекалено приземени в действията и поведението си. Преживял съм много, свидетел съм на различни превъплъщения, живях и живея с достойни хора и с предатели, с извисени личности и с дребнави душички - но не бих си позволил, а и не съм сигурен, че моите правила и изводи са най-важните неща в живота. Мисля, че е достатъчно да следваш целите си с вяра в смисъла им (не е без значение какви са), без да нараняваш други, за да имаш право да се радваш на резултатите от поведението си. Но като си помисля, че и най-чистите и светли неща, към които се стремим, са в състояние да извадят от равновесия завистливия, неуспелия, некадърника - изведнъж разбирам колко условни и относителни са и доброто, и благородното действие.
-"Когато ученикът е готов, учителят се появява." Такава ли беше срещата ви с Дечко Узунов, а и с останалите ви учители?
-Истински шанс, дар на съдбата е да срещнеш истински учители. Когато не бях приет при второто ми кандидатстване в Академията - това беше най-черният ден за мен. Всъщност при третото ми кандидатстване попаднах в курса на Дечко Узунов. От дистанцията на времето и всичко, което се случи и не се случи след това, виждам, че изпитанията, които ми поднесе съдбата, всъщност са били част от възможностите, с които ме е дарила. Не знам дали съм бил готов или не за срещата с Дечко Узунов, по-точно едва ли. Както аз, така също и другите студенти от курса сме имали мярка за тази широко скроена личност, около която витаеше някакъв духовен аристократизъм. Истината е обаче, че ние се възхищавахме на всичко при него - от вкуса и културата, с които се обличаше, до интуицията, с която при корекциите напипваше пулса на всеки от нас...
-А кой е най-ценният урок, който бихте преподали на учениците си днес?
-Сега не бих си позволил да почвам с уроци, независимо от какъв характер са. Първото и единствено нещо, което бих помолил бъдещия ученик - да определи себе си! Готов ли е за изпитанието художник? То е свързано с изпитания и изкушения. Уроците са безсмислени, ако нямаш вяра в духовния смисъл на това, което ще учиш. Много опит и талант са проиграни, когато се срещнат с житейските изпитания - от самосъжалението до привидностите на успеха.
- Насочват ли се все още талантливи студенти към Художествената академия?
-Нямам точно представа, но доколкото знам, "напливът" не е толкова голям. При всички случаи има и ще има талантливи млади хора. По-същественото е, че при една девалвирала ценностна система, при липса на трайни критерии, при пълна духовна деградация, при един световен артистичен хаос и човешка безпътица - най-трудно ще бъде на истински талантливите и творчески всеотдайните.
-Как младите могат да устоят срещу нахлуващия от всички страни кич?
-Не знам младите как ще устоят на нещо, което по-възрастните са превърнали в доходоносен бизнес. Кичозността властва навсякъде - от тъй наречения ВИП елит в цялостното му поведение до обществената среда... Но ако има нещо, което заплашва не само младите, но изобщо бъдещето на човечеството, това е непрекъснатото насаждане и възпитание на насилие. Каквото и да си приказваме, каквито и мерки да се вземат, училището е жалко и безпомощно пред обезчовечаването на хората. Вие виждате колко е жесток реалният свят и какви интереси движат световната политическа демагогия. А ние сме част от нея - по нашенски демократизирана.
-На последната си изложба отдадохте почит към учителите си, но и показахте нови картини, озаглавени "Моление за чашата" с мото от Евангелието: "Бъдете будни и се молете, за да не паднете в изкушение: духът е бодър, а плътта немощна". Стигали ли сте в живота си до подобна трагична самота?
-Трагичната самота на Иисус няма и не може да има измерение с човешката самота и горчивини, които малко или много съпътстват дните ни. Саможертвата на Учителя прави още по-трагична и тъжна самотната обреченост в Гетсиманската градина.
-А ние, българите, как ще се спасим? Имаме ли изобщо нужда от спасение и какво може да ни спаси?
-Не се наемам да давам рецепти. Толкова време политици и държавници, различно оцветени, непрекъснато преминаващи от властта в опозиция и обратно, ни обясняваха как ще оправят и спасят България, а всъщност оправяха себе си. Не ми се иска и аз да се изживявам като спасител. Много станаха спасителите. Единственото, което не са ни препоръчвали, е да престанем да им вярваме, което означава да престанем да разчитаме на други освен на себе си. Може да звучи малко абстрактно, но няма друг избор. Ние непрекъснато разчитаме на други да ни оправят, а това "оправяне" върви заедно с освобождението и заробването, заедно със спасението и зависимостта, заедно с прегръдката и задушаването, заедно с обещанията и лъжата. А няма кой да ни изхвърли собствения боклук.
-Превърнахте ателието си в музей. Амбиция беше и да се превърне в средище на българското изкуство - с премиери на книги и автори, камерни концерти. Осъществи ли се тази идея?
-Доколкото едно духовно пространство, а "Ателие-колекция" е такова, то е отворено и достъпно за всички, частично изпълнява идеите в името, на които го създадохме. Съзнателно избягвам прекаленото му "демократизиране" с много и различни прояви, което не значи, че е затворено за подобна дейност, но цялата простотия и наказателна арогантност, витаещи около частните колекции, завистта, превърната в принципи на обществена грижа, може да накарат дори човек като мен, неизлечимо болен от тази "тиха лудост", да тегли ключа на колекцията и да каже "майната ви"... Разбирам, че това ще зарадва много хора, които не са в състояние да проумеят и разберат за какво става дума! Но да не бързат да се радват. Такъв подарък няма да получат. Достатъчно е, че и в плевенската колекция, и в тази идват хора, които имат нужда от тишината на едно пространство, в което витаят духовността и достойнството на толкова светли личности.
-Чужденците говорят за нас, например белгийският колекционер Юго Вутен, че силата на България е в нейната култура и природа. А точно тях унищожаваме. Защо?
-От българската природа не знам какво точно вече остана нециментирано, неомърсено, неунищожено... Ние сме един умален модел на това, което става в света. Един свят, една държава, които вървят към своето самоунищожение. Не силата, вече слабостта ни е в нещастната природа. За разлика от нашите родни талибани, които решиха, че България започва от тяхното "демократично" покръстване, един чужденец като Юго Вутен не само видя силата на българската култура, но и разбра нейната слабост и направи толкова много за нейното спасение, национално самоосъзнаване и съизмеримост с тенденциите на световното изкуство, колкото нито една държавна институция. В случая става дума за българската пластическа култура и по-специално за съвременната българска скулптура. За съжаление ние сме в състояние както да разгонваме чуждите инвестиции в икономиката, така и да откажем и един човек, който работи с най-чисти и идеални цели за българската култура. Но това е тема за друг разговор. Родната простотия и завист не отминават и чужденците.
23
3172
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
29 Август 2008 23:40
Добре е да следваме старото изпитано правило "Suum quisque noscat ingenium"!
30 Август 2008 01:18
Времето е филтър , през който и задължително минават всичките ни , от конюнктурата му пуснати , своеволия ... Каквото остане , то е за Нас и следващите ... Светлин Русев ? Според този Закон и нищо днешно ...

30 Август 2008 02:19

30 Август 2008 05:10
Айде бе! Голем комунист!
Като художник?... милиони като него но по балами.
30 Август 2008 07:48
Имаше навремето един такъв виц.....

"Академик Светлин Русев носител на много награди, между които голямата награда на Съюза на българските художници - 1986 г., наградата на името на Владимир Димитров-Майстора - 1987 г., на името на Кирил Петров - 1988 г., награда за портрет Радом - Полша, награда "Габриел Оливие" - Монако, държавна награда "Паисий Хилендарски". Член на Салон Д' Отон - Париж, член на "Ника - Кай" - Токио, от 1983 г. член-кореспондент на Кюнстлерхаус - Виена, член на Руската академия на изкуствата, член на академия "Медичи"........ се срещна с Пикасо.

30 Август 2008 08:27
...256 ...
30 Август 2008 10:00
Съзирате ли и инсинуации?
- Да.
А пък един познат сънуваше паяци!!!
В продължение на десетилетия!!!
30 Август 2008 11:36
Дълъг текст, дребен шрифт, още по дребно съдържание...Мъкааа...!
30 Август 2008 12:53
Комунистическата номенклатура по принцип не търпи критика - преди пращаха хората в лагер, сега се задоволяват да дават отпор. Нещастник, толкова несигурен да е в себе си - не вярвах.
30 Август 2008 13:06

Страшно ми е любопитно къде бившите комунистически функционери (като този) виждат причините за повсеместния провал на социалистическия строй?! И къде виждат своето място в тези причини?! И как компенсират допуснатите грешки (ако смятат, че има такива)?! Съдейки по отговорите по-горе, човека вероятно няма да има самочувствието да намери или назове причини. Той не е виновен. Направил е всичко, което е могъл. Бил е почтен. И всички така. А крайния резултат тогава?! ...Ами де да знам...

30 Август 2008 13:29
Сирена, ще ти отговоря с лек майтап, в който има голяма доза истина.
Социализмът се провали, защото не използва теб или мен.
Основният лозунг - за способностите и труда - никога не е влизал в сила. Вместо това основните критерии бяха връзките и "заслугите".
Впрочем другояче не би могло и да бъде, след като се разчиташе изцяло на волунтаризма.
Комунизмът би могъл да успее само при наличие на 100% идеални личности (а пък тогава иззад границата щяха да му видят сметката).
Все едно да кажем, че комунизмът е хубаво нещо, но му пречи законът за гравитацията.
30 Август 2008 13:30
Умален модел сме на това, което става в света.

Такъв модел ще станем тогава, само тогава и единствено тогава, когато децата и внуците на бившите величия от БКП поемат управлението на света. За щастие този момент все още не е настъпил. Надявам се и никога да не настъпи. Нататък не съм чел интервюто. Няма повече какво да науча.
30 Август 2008 13:46
Кангасейро, нямам претенцията да разбирам изкуството на Русев.
Но по стечение на обстоятелствата присъствах в залата, когато вдовицата на великия Сикейрос му каза, - почти буквално - че след смъртта на мъжа си не е виждала толкова добър художник. По това време Св. Р. направи една изложба /доста голяма/ в Мексико.Поне за мен, това беше признание.
30 Август 2008 16:56
Не съм казал че е слаб художник
Казах че добрите художници като него са милиони, във всеки даден момент.
Тук няма точни критерии, има вкус, лично възприемане, внушение, и какво ли още не, вкл. непочтенните прийоми.
А и какво като е художник?
За мене обикновен занаятчия, който чат пат може да погали окото ти и редко да подхрани душата ти но не и да те нахрани нито физически нито духовно.
Просто развитото социалистическо общество прекалено надуваше грешен балон.
Такъв балон надува успешно и съвременната спекула с добре навикани измрели занаятчии, наричаани - "гении"
Аз специално се преклянам пред добрите занаятчии, но знам че те са милиони, във всички човешки дейности но повечето са непризнати и затова съм такъв лош.
30 Август 2008 19:33

FL този път е прав. Един сектант взел интервю от друг сектант.
30 Август 2008 19:47
Ако това, което твърдят роднините на Цанко Лавренов е вярно...
На художника на практика са му конфискувани картини от комисия без той да е бил съгласен да ги даде за партийните величия.
31 Август 2008 01:47
Преди време в интервю Генко Генков каза следното:

"Светлин Русев е голямо, мазно и тлъсто лайно, с връхче отгоре."
И още нещо:
Казаков казвал - ние с Генко сме луди, а Светлин Русев е народен художник.
31 Август 2008 01:49
Ето ви линк, да прочетете какво казва Генко за Светлин Русев:
http://www.novinar.net/?act=news&act1=det &stat=center&sql=MTM5MDsxNg==&mater=MTM5M DszNg==&qstr=%EF%EE%F0%F2%E0%F2%E8%E2%ED% E8%20%EA%E5%ED%E5%F4%E8
31 Август 2008 09:59
Браво, Пеко!
31 Август 2008 12:31
Ето друг линк, че оня нещо

http://www.novinar.net/?act=news&act1=det &stat=center&mater=MTM5MDszNg==
31 Август 2008 12:32
Нещо се скапва с линковете.
Търсете в Новинар от 4 септември 2004 г. фундаментално интервю с Генко Генков. За Светлин и прочее. НАмира се в рубриката "Събота", надолу.
31 Август 2008 18:22
Имаше един стар виц за хитър петър, дето попът му възложил да намери иконописец за новата църква.
И дошъл един, като горния, и като заразправял
- аз първо, ще дръпна една боя за основа и като почна от тая стена, такива чудни икони ше изпразкам, че ще ви паднат капите.
Гледал го петър, гледал па рекъл, що първо не изпразкаш иконите, па им дръпни една боя отгоре..
31 Август 2008 21:44

Благодаря за отговора, Сократе!

П.П. Благодаря и че ме приравняваш до теб

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД