"Появяват се подозрения, че някой в САЩ специално е провокирал този конфликт с цел да изостри ситуацията и да създаде преимущество в конкурентната борба за един от кандидатите за президент на САЩ", заяви руският премиер. Той не назова директно за кого от кандидатите работи Белият дом, но се подразбира, че това е републиканецът Джон Маккейн, чийто рейтинг доста се увеличи заради острата му критика към действията на Русия, коментират руски медии. Подобна теза лансира тези дни и Владимир Жириновски.
"Разполагаме със сериозни информации, че в зоната на военния конфликт са се намирали американски граждани. Ако тези информации се потвърдят, това е много лошо. И много опасно. Ако се окажа прав, тогава се създава подозрението, че някой в САЩ съвсем съзнателно е провокирал конфликта", каза Владимир Путин. Той отхвърли възможността Русия да използва доставките на петрол, за да окаже влияние на Европейския съюз. Русия ще остане "сигурен доставчик" на енергийни ресурси за Запада, въпреки напрежението във връзка с кризата в Грузия, съобщи по-късно говорителят на руския премиер Дмитрий Песков.
Участниците на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Душанбе не подкрепиха открито действията на Русия, но и не я разкритикуваха. Китай, който има проблеми с етнически малцинства, както и централноазиатските държави се безпокоят от евентуалните прецеденти, които е възможно да бъдат създадени в Грузия, коментира в. "Файненшъл таймс".
Грузия вчера обяви, че прекратява дипломатическите отношения с Русия.
НАТО ще поеме възстановяването на инфраструктурата на въздушния контрол в Грузия. За това се договорили представителите на пакта по въпросите на противовъздушната отбрана и въздушното управление Джорджо Чони и Джеймс Рарат на среща с грузинския зам.-министър на отбраната Георгий Мучаидзе. В интервю за германското радио "Дойчландфунк" грузинският президент Михаил Саакашвили заяви, че страната му има нужда "от един нов план "Маршал", който да изправи на крака нейната икономика.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
На планираната за понеделник извънредна среща на върха на ЕС заради руско-грузинската криза няма да се взема решение за налагане на санкции срещу Русия, заяви източник от френското президентство, цитиран от АФП и АП. Източникът подчерта, че "часът на санкциите не е настъпил", за което намекна преди дни френският външен министър Бернар Кушнер. Срещата обаче предизвика нов конфликт между полския президент Лех Качински и премиера Доналд Туск. Двамата лидери, които са политически съперници и имат различна позиция по грузинската криза, искат да участват във важния форум. Вчера представител на президентството заяви, че ако Лех Качински е в делегацията в Брюксел, трябва той да я оглави поради правомощията си. Според полската конституция обаче външната политика на страната се ръководи от правителството, а президентът само му оказва сътрудничество по нея. Вчера двамата все пак решиха заедно да участват на форума.