:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,550
Активни 730
Страници 26,453
За един ден 1,302,066

Нов данък ще подпомага французите с ниски доходи

Консерваторът Саркози налага реформа, взета назаем от левицата
Снимка: Ройтерс
Никола Саркози
Нов вид налог "за активна солидарност" се въвежда във Франция , като неговата основна цел е активно да стимулира и подпомогне чувствително онези обществени слоеве в Петата република, които имат най-ниски доходи. Данъкът активна солидарност предвижда облагане с 1,1 процента на доходите от наеми или застраховки живот. Това нововъведение ще позволи на държавата да натрупа бюджетен фонд в размер на 1,4 млрд. евро. Парите от него ще бъдат насочвани към подпомагане на хората, получаващи минимално заплащане за труда си, което понякога е значително под отпусканите социални помощи, отбелязва радио Франс интернасионал.

"Данъкът активна солидарност по своя замисъл беше нещо, което десният политик Никола Саркози смело смята да експериментира. Той взе назаем от предизборната програма и доразви идеята на своята съперничка социалистката Сеголен Роял, като преди това успя убедително да я срази в президентската надпревара за Елисейския дворец през май 2007 година. Налогът, който иска да подпомогне французите с ниски доходи, на практика е реформа, разработвана и замислена от френската левица. Неин идеолог е Мартин Хирш - човек с леви убеждения, присъединил се към Саркози. Решението за въвеждане на новия данък е поредното доказателство за политическата зрелост и гъвкавост, демонстрирани от десния френски президент, който не се поколеба да прибегне до реформата, взета назаем от левицата", коментира в. "Монд".

Лявата реформа става още по-лява чрез прозрачния начин на нейното финансиране, защото очевидно парите ще се прибират от богатите. Въвеждането на данъчна ставка от 1,1 на сто върху получаваните от недвижими имоти доходи основно ще засегне по-заможната част от френското общество, което на практика даде подкрепата си за десницата на президентските избори преди повече от година.

Реформа

Реформата, която трябва да стартира с новия данък, трябва да подпомогне французите, които наистина трудно си намират работа (основно представителите на хората от предградията), както и онези, които действително имат съвсем скромно заплащане, вариращо около минималната работна заплата от 1100 евро. Целта е да се даде на най-бедните и най-вече да им се помогне да си намерят работа. Идеята на правителството има за цел да финансира разликата между социалната помощ и онова, което някой наистина може да получи, ако работи на половин работен ден срещу минимално трудово възнаграждение. За да има държавата финансовия ресурс да го стори, се въвежда налогът, чрез който ще се компенсира тази разлика, пояснява френският тв Канал 5.
Снимка: в. "Либерасион"
Намаляват опашките пред бюрата за безработни във Франция. През първото полугодие на 2008 г. броят на хората, които нямат работа, е спаднал до 7.5 на сто. Амбицията на президента Никола Саркози е в рамките на неговия мандат този процент да бъде свален до 5 на сто.
4
1748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
30 Август 2008 11:41

Излиза, че доходите от наеми досега не са се облагали Браво бе! А у нас доскоро максималната ставка беше 24% (от тази година - 10%).

30 Август 2008 12:04
Парите от него ще бъдат насочвани към подпомагане на хората, получаващи минимално заплащане за труда си, което понякога е значително под отпусканите социални помощи, отбелязва радио Франс интернасионал.

Пълно извращение и за съжаление съществува не само във Франция. Това е в основата на създаването на класа от консуматори, живеещи цял живот на социални помощи.
Изходът - намаляване на социалните помощи до минимума за оцеляване. Държавата активно трябва да подпомага тези, които работят, имат семейства и деца, но доходите им са недостатъчни не за сметка на останалите данъкоплатци, а на мързеливците и лентяите.
30 Август 2008 17:40
Не е възможно минимално заплащане за труда да е по-малко от отпусканите социални помощи. Отношението между отпусканите социални помощи и минимално заплащане за труда е поне 1:2 в полза на минимално заплащане за труда. Поне в Канада е така. Това са измислици.
30 Август 2008 19:43
Точно така се получава в някои европейски страни, за съжаление. Освен социалните помощи се полага и квартира, плащат се ремонти, разходи за поддръжка, медицинската помощ е напълно безплатна, защото не се дължат осигуровки и др. Като се тегли чертата, излиза че безработният хем не работи, хем е по-добре от този с минимална заплата.
Подходът за решаване на проблема е погрешен. Трябва да се подпомагат само семействата на работещите с ниски доходи. Неработещите без основателна причина да се оставят на минимума за жизнено оцеляване.
Да добавя - в развитите европейски страни има добре развита система за квалификация и преквалификация, на практика се подпомага всеки, който иска да се образова, но няма достатъчно средства.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД