"Данъкът активна солидарност по своя замисъл беше нещо, което десният политик Никола Саркози смело смята да експериментира. Той взе назаем от предизборната програма и доразви идеята на своята съперничка социалистката Сеголен Роял, като преди това успя убедително да я срази в президентската надпревара за Елисейския дворец през май 2007 година. Налогът, който иска да подпомогне французите с ниски доходи, на практика е реформа, разработвана и замислена от френската левица. Неин идеолог е Мартин Хирш - човек с леви убеждения, присъединил се към Саркози. Решението за въвеждане на новия данък е поредното доказателство за политическата зрелост и гъвкавост, демонстрирани от десния френски президент, който не се поколеба да прибегне до реформата, взета назаем от левицата", коментира в. "Монд".
Лявата реформа става още по-лява чрез прозрачния начин на нейното финансиране, защото очевидно парите ще се прибират от богатите. Въвеждането на данъчна ставка от 1,1 на сто върху получаваните от недвижими имоти доходи основно ще засегне по-заможната част от френското общество, което на практика даде подкрепата си за десницата на президентските избори преди повече от година.
Реформа
Реформата, която трябва да стартира с новия данък, трябва да подпомогне французите, които наистина трудно си намират работа (основно представителите на хората от предградията), както и онези, които действително имат съвсем скромно заплащане, вариращо около минималната работна заплата от 1100 евро. Целта е да се даде на най-бедните и най-вече да им се помогне да си намерят работа. Идеята на правителството има за цел да финансира разликата между социалната помощ и онова, което някой наистина може да получи, ако работи на половин работен ден срещу минимално трудово възнаграждение. За да има държавата финансовия ресурс да го стори, се въвежда налогът, чрез който ще се компенсира тази разлика, пояснява френският тв Канал 5.