Поради голямото засушаване и намаляване дебита на изворите на р. Черни Осъм следващата седмица Ловеч и Троян заедно с околните селища минават на воден режим, съобщи шефът на ВиК-Ловеч Светослав Иванов.
В някои села от региона, които имат и собствени водоизточници, режимът на практика вече действа, тъй като местното ВиК е спряло подаването на вода за тях. Изготвена е заповед на кметовете на Ловеч и Троян, с която се забранява да се използва питейна вода за поливане на градини, за миене на коли и тераси. Режимът ще зависи от това доколко рационално се ползва водата, каза ВиК шефът. Вероятно първоначално ще важи само за нощните часове, а ако продължи да няма вода, тя ще бъде спирана и през деня.
В Троян и Ловеч не е имало режим на водата през последните 10 г. Захранването се извършва чрез черноосъмската водоснабдителна система, както и от няколко локални водоизточника. Построяването на яз. "Черни Осъм", който ще реши проблемите на двете общини, както и на Плевен, все още не е на дневен ред.
С Ловеч и Троян селищата, които тазгодишното засушаване лишава от питейна вода, вече стават над 300. България е една от петте страни в ЕС, където има най-малко водни ресурси - годишният дебит е 15.7 млрд. куб. м, или между 2300 и 2500 куб. м годишно на човек от населението, съобщи вчера Франс прес. За сравнение в Румъния този показател е 10 000 куб. м на човек. България в момента разполага само с 12 язовира. Около 60% от водата не стига до потребителите, защото в някои райони загубите стигат до 90%, твърдят експерти. В България едва 10% от питейната вода се използва по предназначение - останалите 90% изтичат за напояване и в индустрията, отбелязва АФП.
|
|